Skupina amerických zákonodárců předložila rezoluci, která vyzývá Bidenovu administrativu, aby se Spojené státy distancovaly od „politiky jedné Číny“ jako zastaralé a kontraproduktivní a formálně uznaly status Tchaj-wanu jako nezávislého státu.

Kongresman Tom Tiffany v čele 18 dalších členů Kongresu předložil 25. ledna opatření, jehož cílem je obnovení formálních diplomatických vztahů s Tchaj-wanem.

Rezoluce rovněž ukládá Bidenově administrativě, aby podpořila členství Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích a vyjednala bilaterální americko-tchajwanskou dohodu o volném obchodu.

„Je čas změnit status quo a uznat realitu, kterou vláda Spojených států po desetiletí popírala,“ uvedl Tiffany v prohlášení, které poskytl deníku The Epoch Times.

„Jako našeho dlouholetého a ceněného partnera jsme měli uznat jeho nezávislost na komunistické Číně už dávno.“

Lepší vztahy s Tchaj-wanem

Komunistická strana Číny (KS Číny), která vede Čínu jako stát jedné strany, tvrdí, že Tchaj-wan je součástí Číny a musí být spojen s pevninou všemi prostředky. Režim odmítá vyloučit vojenskou invazi za účelem dosažení tohoto cíle a několikrát kvůli této otázce pohrozil válkou.

Navzdory těmto hrozbám KS Číny nikdy nekontrolovala Tchaj-wan, který se může pochlubit vlastní demokraticky zvolenou vládou a tržním hospodářstvím.

Spojené státy od roku 1979 zastávají politiku „jedné Číny“, v rámci které uznávají čínský režim jako jediný subjekt vládnoucí Číně. Washington ale také následuje zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který ostrovu zaručuje poskytnutí zbraní nezbytných pro jeho sebeobranu.

Nicméně dohody Washingtonu s KS Číny brání tomu, aby Státy oficiálně uznaly Tchaj-wan v diplomatických a obchodních uskupeních, přestože Tchaj-wan je desátým největším obchodním partnerem Spojených států.

Tuto situaci chce Tiffany napravit.

„Tchaj-wan byl postaven na stejnou úroveň … jako Severní Korea a další podobné vzpurné země,“ řekl Tiffany 25. ledna v rozhovoru pro „Capitol Report“ na NTD, sesterském médiu The Epoch Times.

„Rozšířili svou demokracii a jsou skutečně mírumilovnou a svobodnou zemí zde na planetě Zemi. A myslím, že by jako takoví měli být uznáni.“

„V Kongresu je stále více lidí, kteří chápou, jak je Tchaj-wan důležitý a jak je důležité, abychom ho uznali a abychom s ním obchodovali.“

Jedna ze spolupředkladatelů, Michelle Steelová, byla také jmenována do nového výboru Sněmovny reprezentantů pro strategické soupeření mezi Spojenými státy a Komunistickou stranou Číny, což může pomoci zajistit podporu rezoluce u obou politických stran.

Dynamika mezi USA, Tchaj-wanem a Čínou se mění

Celkově má Tiffanyho rezoluce za cíl napravit to, co považuje za zastaralou zahraniční politiku, která již neodráží ani místo Tchaj-wanu, ani Číny ve světě, ani jejich vztahy se Spojenými státy.

„Prezident by měl opustit zastaralou ‚politiku jedné Číny‘ ve prospěch politiky, která uznává objektivní realitu, že Tchaj-wan je nezávislou zemí, která není řízena Čínskou lidovou republikou ani není součástí jejího území,“ uvádí se v rezoluci.

Kontext trojstranných vztahů mezi Čínou, Tchaj-wanem a Spojenými státy se za téměř půl století od jeho formulování skutečně dramaticky změnil. Kromě toho, že Tchaj-wan přijal demokracii a prosperující tržní hospodářství, se většina Tchajwanců nyní považuje za vzdálené od Číny a jejího lidu.

Průzkum Pew z roku 2020 zjistil, že 66 % Tchajwanců se považuje za odlišný národ od Číňanů, 28 % se považuje za Tchajwance i Číňany a pouze 4 % se považují pouze za Číňany.

Tento trend je o dost vyšší u mladší generace, kdy 83 % Tchajwanců mladších 30 let uvedlo, že se nepovažují za Číňany.

Podobně i průzkum provedený v listopadu 2021 tchajwanskou Radou pro záležitosti pevniny, která se zabývá vztahy mezi těmito zeměmi, zjistil, že pouze 1,6 % Tchajwanců podporuje sjednocení s Čínou.

„Tchaj-wan je svobodná, demokratická a nezávislá země – země, která nikdy nebyla pod kontrolou Čínské lidové republiky ani součástí jejího území. Jakýkoli náznak opaku je jednoduše lež,“ konstatuje ve svém prohlášení Tiffany.

Překlad a redakční zkrácení původního článku J. S.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.