TÉMA: Česko-čínské vztahy

Než nově zvolený kandidát Petr Pavel zavolal tchajwanské prezidentce, aby s ní asi 15 minut pohovořil, předtím se sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Lipavský hodnotí setkání s Pavlem jako „příjemnou a konstruktivní debatu o české zahraniční politice“.

Následovala však výtka ze strany čínského režimu:

„Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro portál iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová reagovala na svém twitterovém účtu: „Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno.“ Dodala, že má sama v úmyslu Tchaj-wan v březnu  navštívit.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters vyčítá Petru Pavlovi, že během volební kampaně vyjádřil, že princip ´jedné Číny´ je třeba respektovat, avšak že nyní, po svém zvolení prezidentem, obrátil směr. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ dodal Peking podle idnes.cz.

Na výtku čínské strany podle echo24.cz reagoval premiér Petr Fiala obhajobou suverenity České republiky. „Jsme suverénní stát a sami si rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat“.

„Politika ČR vůči Číně se nemění a odpovídá politice našich spojenců. Česko respektuje a zastává svou vlastní politiku jedné Číny,“ dodal předseda české vlády.

Mnoho ostatních států se neodvažuje navázat diplomatické vztahy s ostrovním státem, Tchaj-wanem, protože se obává reakce Komunistické strany Číny, která si osobuje právo na sloučení obou zemí, kterým chce suverénně vládnout.

K odtržení Tchaj-wanu od pevninské Číny došlo v době, kdy komunistická strana provedla ozbrojený převrat pod vedením Mao Ce-tunga a tehdejší vláda se spolu s armádou uchýlila na ostrov Tchaj-wan, který je tak v podstatě pokračováním vlády kontinentální Čínské republiky z let 1912–1949, která nahradila poslední dynastii Čching