Lawrence Solomon

2. 2. 2023

Národní archivy 1. února sdělily na slyšení v Kongresu, že jim bylo nařízeno, aby nevydávaly prohlášení týkající se tajných dokumentů nalezených v listopadu v Penn Biden Center, informoval sněmovní výbor pro dohled a odpovědnost.

Toto odhalení bylo zveřejněno na twitterovém účtu výboru krátce poté, co byl na tuto záležitost novináři dotázán Ian Sams, hlavní poradce právní kanceláře Bílého domu.

„O tom nic nevím,“ odpověděl Sams na otázku.

Výbor, kterému předsedá republikán James Comer, v reakci na Samsovo sdělení novinářům vydal na Twitteru toto prohlášení: „Včera nás @USNatArchives [Národní archivy] informovaly, že připravily tiskové prohlášení týkající se tajných dokumentů z Penn-Biden Center. Archivy však potvrdily, že někdo zatlačil na to, aby se toto prohlášení nedostalo na veřejnost. Tuto pravomoc mají pouze dva subjekty: 1. Bílý dům, 2. ministerstvo spravedlnosti.“

Členové výboru se 1. února sešli na jednání, které demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová označila za „výpověď za zavřenými dveřmi“ týkající se Národního archivu.

„Myslím, že výslech byl velmi důležitý, pokud jde o získání některých faktů o této záležitosti,“ uvedla Ocasio-Cortezová. „Chceme se ujistit, že ze strany republikánské většiny nedochází k žádnému překrucování faktů v této věci.“

„Rozhodně to vypadá, jako by republikánská strana měla svůj scénář předem napsaný ještě předtím, než nějací svědci vstoupili do místnosti.“

Ocasio-Cortezová se snažila poukázat na rozdíly mezi TrumpovýmBidenovým případem a vypíchla aktivní poskytování informací ze strany prezidenta Bidena. Podobně se vyjádřil i Sams, který v desetiminutovém rozhovoru médiím jedenáctkrát zmínil, že prezident „plně spolupracoval“.

Dokumenty s označením tajné/důvěrné nalezené v Bidenových bývalých kancelářích v Penn Biden Center byly objeveny 2. listopadu 2022, šest dní před konáním průběžných voleb, ale veřejnost byla o nálezu informovaná až 9. ledna 2023.

Další dokumenty byly objeveny v Bidenově domě ve Wilmingtonu ve státě Delaware 20. prosince, 14. ledna a 20. ledna.

Biden ještě v září kritizoval Trumpa za držení záznamů s označením tajné během rozhovoru v pořadu 60 Minutes, kdy řekl: „Jak se to mohlo stát? Jak může být někdo tak nezodpovědný… naprosto nezodpovědný?“

1. února provedla FBI plánovanou a domluvenou prohlídku v Bidenově rezidenci v Rehoboth Beach ve státě Delaware. Žádné citlivé materiály tam nalezeny nebyly.

Překlad a redakční úprava a původního článku: J. S.

Související témata