Eva Fu

5. 2. 2023

Čínský průzkumný balón, který přeletěl Spojené státy ze západu na východ a způsobil pozdvižení napříč Amerikou, byl na pobřeží Atlantického oceánu sestřelen americkou armádou a zřítil se do moře.

Televizní záběry ukázaly, jak se balón vypouští a poté padá směrem k vodě kolem 14:40 místního času. V okolí byly vidět prolétající americké vojenské stíhačky a ve vodě byly rozmístěny lodě připravující se vylovení objektu.

K sestřelení došlo poté, co prezident Joe Biden v sobotu prolomil mlčení ohledně balónu a řekl novinářům: „Postaráme se o to.“

V prohlášení, které následovalo krátce poté, ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Biden dal ve středu souhlas k „sestřelení průzkumného balónu, jakmile bude možné misi splnit bez zbytečného rizika pro americké životy“.

Dodal, že balón byl Pekingem používán „ve snaze sledovat strategická místa v kontinentálních Spojených státech“.

Austin uvedl, že po „pečlivé analýze“ vyloučili možnost sestřelení balonu nad pevninou „vzhledem k velikosti a výšce balonu a jeho sledovacímu nákladu“, což by představovalo „nepřiměřené riziko pro lidi v široké oblasti“.

Američtí představitelé dříve odhadovali jeho velikost na zhruba tři školní autobusy, letící ve výšce asi 60 tisíc stop.

Americký stíhací letoun přidělený k Severnímu velitelství USA balón sestřelil nad vodou u pobřeží Jižní Karolíny a akce byla provedena v koordinaci s kanadskou vládou, uvádí se v prohlášení.

„Dnešní promyšlená a legální akce dokazuje, že prezident Biden a jeho tým národní bezpečnosti budou vždy klást bezpečnost a ochranu amerického lidu na první místo a zároveň účinně reagovat na nepřijatelné porušování naší suverenity ze strany ČLR,“ uvedl s použitím zkratky pro Čínskou lidovou republiku.

Americký prezident Joe Biden přilétá na regionální letiště Hagerstown v Hagerstownu ve státě Maryland 4. února 2023. (Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

Biden v rozhovoru s novináři krátce po příjezdu do marylandského města Hagerstown prozradil další podrobnosti o tom, jak dospěli k tomuto rozhodnutí.

Poté, co byl o balónu informován, Biden nařídil Pentagonu, aby ho sestřelil „co nejdříve“, ale Pentagon se rozhodl, že aby se neublížilo nikomu na zemi, „nejlepší čas k tomu bude, až bude nad vodou, v okruhu 12 mil“.

„Řekl jsem jim, aby ho sestřelili ve středu,“ uvedl Biden. „Oni mi řekli, počkejme na nejbezpečnější místo, kde to uděláme.“

V rámci příprav na operaci Federální letecký úřad dočasně uzemnil lety na třech letištích v Karolíně, protože čínský pozorovací balon se pohyboval kolem těchto států směrem k pobřeží.

Z anglického originálu přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.