Čínský průzkumný balón, který přeletěl Spojené státy ze západu na východ a způsobil pozdvižení napříč Amerikou, byl na pobřeží Atlantického oceánu sestřelen americkou armádou a zřítil se do moře.

Televizní záběry ukázaly, jak se balón vypouští a poté padá směrem k vodě kolem 14:40 místního času. V okolí byly vidět prolétající americké vojenské stíhačky a ve vodě byly rozmístěny lodě připravující se vylovení objektu.

K sestřelení došlo poté, co prezident Joe Biden v sobotu prolomil mlčení ohledně balónu a řekl novinářům: „Postaráme se o to.“

V prohlášení, které následovalo krátce poté, ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Biden dal ve středu souhlas k „sestřelení průzkumného balónu, jakmile bude možné misi splnit bez zbytečného rizika pro americké životy“.

Dodal, že balón byl Pekingem používán „ve snaze sledovat strategická místa v kontinentálních Spojených státech“.

Austin uvedl, že po „pečlivé analýze“ vyloučili možnost sestřelení balonu nad pevninou „vzhledem k velikosti a výšce balonu a jeho sledovacímu nákladu“, což by představovalo „nepřiměřené riziko pro lidi v široké oblasti“.

Američtí představitelé dříve odhadovali jeho velikost na zhruba tři školní autobusy, letící ve výšce asi 60 tisíc stop.

Americký stíhací letoun přidělený k Severnímu velitelství USA balón sestřelil nad vodou u pobřeží Jižní Karolíny a akce byla provedena v koordinaci s kanadskou vládou, uvádí se v prohlášení.

„Dnešní promyšlená a legální akce dokazuje, že prezident Biden a jeho tým národní bezpečnosti budou vždy klást bezpečnost a ochranu amerického lidu na první místo a zároveň účinně reagovat na nepřijatelné porušování naší suverenity ze strany ČLR,“ uvedl s použitím zkratky pro Čínskou lidovou republiku.

Americký prezident Joe Biden přilétá na regionální letiště Hagerstown v Hagerstownu ve státě Maryland 4. února 2023. (Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

Biden v rozhovoru s novináři krátce po příjezdu do marylandského města Hagerstown prozradil další podrobnosti o tom, jak dospěli k tomuto rozhodnutí.

Poté, co byl o balónu informován, Biden nařídil Pentagonu, aby ho sestřelil „co nejdříve“, ale Pentagon se rozhodl, že aby se neublížilo nikomu na zemi, „nejlepší čas k tomu bude, až bude nad vodou, v okruhu 12 mil“.

„Řekl jsem jim, aby ho sestřelili ve středu,“ uvedl Biden. „Oni mi řekli, počkejme na nejbezpečnější místo, kde to uděláme.“

V rámci příprav na operaci Federální letecký úřad dočasně uzemnil lety na třech letištích v Karolíně, protože čínský pozorovací balon se pohyboval kolem těchto států směrem k pobřeží.

Z anglického originálu přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.