Analýza zpráv
Zatímco v březnu se na dvou rozhodujících zasedáních Komunistické strany Číny – Národním lidovém shromáždění a Politické poradní konferenci – bude formovat třetí funkční období Si Ťin-pchinga, po celé zemi probíhá rozsáhlá čistka vysokých úředníků. Podle odborníků je tento krok součástí Siovy snahy o přerozdělení moci uvnitř komunistické strany.
Kolektivní čistka se zaměřila na provinční a obecní úředníky soudního systému a vládního systému v administrativní a ekonomické oblasti, přičemž se týkala 10 provincií. Podle údajů čínské Nejvyšší prokuratury bylo k 7. únoru letošního roku zatčeno nebo obviněno 54 vysokých úředníků, z nichž 18 soudních úředníků bylo během pěti dnů propuštěno.
Obvinění mají většinou ekonomický charakter, což je běžná taktika používaná Siovou mocenskou frakcí v posledních letech ve vnitrostranických bojích.
Komentátor aktuálních událostí v Číně Li Yanming řekl 2. února deníku The Epoch Times, že ve vedení komunistické strany nyní vládne pocit paniky ze „soudného dne“, protože Siova frakce začala čistit místní disidentské síly a zároveň vytvářet a podporovat stranické pobočky.
Siova vládní krize
Při vstupu do roku 2023 čelí Siův režim stále silnějšímu „protivětru“, který je způsobován zhoršující se ekonomickou situací, vyčerpanými státními financemi a zhoršenými diplomatickými vztahy se západními zeměmi.
Kromě toho měla na čínský komunistický režim fatální vliv epidemie covidu, jejíž dopad byl čínským režimem dlouhodobě zkreslován, uvedl Li.
Infekce a úmrtí na covid-19 se v Číně vymkly kontrole v důsledku polarizované protiepidemické politiky komunistické strany. Rostoucí počet mrtvých, mezi nimiž je velké množství čínských elit a obhájců režimu, také zhoršuje pozici Siho uvnitř komunistické strany.
Legitimita komunistického režimu byla zpochybněna jako nikdy předtím, a to i ze strany části kádrů. Například během kampaně „bílých papírů“ proti politice nulového covidu koncem loňského roku někteří místní úředníci nespolupracovali s ústřední vládou a přistoupili na požadavky občanských protestů. Obyvatelé Číny tehdy protestovali s prázdnými listy papíru v rukou, čímž naznačovali potlačování svobody slova a naprostou cenzuru informací.
Siova „vnitřní revoluce“
Časopis Čchüe-š‘ zveřejnil 31. ledna Siův projev na loňském plenárním zasedání Ústřední komise pro disciplinární inspekci, která má pravomoc vyšetřovat členy komunistické strany, protože člen strany nemůže stanout před soudem (pokud by nebyl ze strany vyloučen). V projevu jako odpověď na otázku, zda může komunistická strana zůstat dlouho u moci, uvedl takzvanou „vnitřní revoluci“.
V obavách ze ztráty moci a vládnoucího postavení komunistické strany předložil Si takzvanou „vnitřní revoluci“, která odkazuje na to, že by strana měla nejprve provést revoluci sama v sobě, než čekat, až provede revoluci samotné čínské obyvatelstvo.
„To je falešná věc. Jak může režim svrhnout sám sebe?“ uvedl 3. února ve svém pořadu na YouTube expert na současné dění v Číně Zhang Tianliang, který se podivoval nad Siovou taktikou.
Podobně tomu bylo i v případě prvního komunistického vůdce Mao Ce-tunga, který před uchopením moci komunistické strany prohlásil: „Nechť lid dohlíží na vládu.“ Podle Zhanga Maova slova tehdy oklamala mnoho lidí, protože komunistická strana nemůže zůstat u moci, pokud dovolí demokracii, a bude svržena, pokud bude čínský lid schopen volit. (pozn.: tedy bude skutečně moci dohlížet na vládu)
Proto „Siova „vnitřní revoluce“ má pouze zastrašit jeho politické oponenty uvnitř strany,“ říká Zhang.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.