Zdenka Danková

22. 2. 2023

Válka v Evropě není nemyslitelná a musíme se na ni připravit v době míru, uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR, generálmajor Karel Řehka na Velitelském shromáždění, které proběhlo včera na ministerstvu obrany.

„Pokud, a říkám pokud, by propukl konflikt mezi Aliancí a Ruskem, budeme jeho aktivním účastníkem od první minuty. Velká část naší armády odjede bojovat podle aliančních obranných plánů. Naše teritorium se stane významnou tranzitní zónou a zázemím a je opět na nás vojácích, aby tato zóna byla bezpečná a mohla fungovat,“ prohlásil šéf české armády.

Podle něj si budeme rok 2022 „navždy pamatovat“ jako začátek války na Ukrajině. Pro českou armádu uplynulý rok představoval výzvy, kterým ještě nikdy nemusela čelit.

„Bohužel se stalo přesně to, před čím řada bezpečnostních a vojenských analýz varovala dlouhé roky, ale málokdo jim uvěřil. Namlouvali jsme si, že velká válka přece v naší civilizované Evropě nehrozí,“ pokračoval Řehka a dodal že si váží toho, „že jako země stojíme na správné straně, což je pro naše vojáky velkou motivací“.

V případě války by se Česká republika okamžitě stala terčem ruských zbraní, které dosáhnou až na naše území, varoval náčelník štábu a vysvětlil, že „ život každého vojáka i občana České republiky se okamžitě obrátí na ruby, všechno bude jinak“.

„Naše členství v NATO je to nejlepší odstrašení, jakého můžeme dosáhnout. My vojáci si to dobře uvědomujeme, a kdo ještě ne, je načase to rychle změnit.“

Účastníci Velitelského shromáždění náčelníka Generálního štábu Armády ČR poslouchají projev generálmajora Řehky, 21. 2. 2023 (Jan Schejbal)

Řehka otevřeně prohlásil, že nechce strašit společnost, jen říká věci na rovinu. Je to podle něj součástí budování odolnosti a obranyschopnosti země. Zmínil také, že Rusko pro nás bude čím dál méně předvídatelné, více nepřátelské a agresivní.

Podle generálmajora je klíčové usilovat o vojenské vítězství Ukrajiny na bojišti, o což se naše vláda, společnost i armáda co nejlépe snaží.

V českém vojsku se za léta nahromadilo spoustu problémů a ty se musí armáda snažit co nejrychleji překonat, urychlit přibrzděnou modernizaci a nebát se experimentovat.

„Cílem našeho úsilí není vyvolat válku, ale vyhnout se jí. Kdyby ale nastala, tak musíme ji vyhrát. …Rusko rozumí pouze naší alianční jednotě, odhodlání, vojenské síle a připravenosti na vojenský střet,“ míní Řehka.

Na závěr projevu generálmajor zdůraznil všem velitelům, že si váží jejich odvedené tvrdé práce a že věří v profesionalitu a nasazení každého vojáka.

Zpracováno z tiskové zprávy Armády ČR.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.