Zdenka Danková

26. 2. 2023

Turecko: Zemětřesení přichází znovu. Zatímco se postižené země teprve vzpamatovávají z otřesů půdy a jejich následků, v sobotu 25. února se otřáslo centrální Turecko. Informovalo o tom evropské seismologické středisko EMSC, uvedly novinky.cz s tím, že zemětřesení o síle 5,2 stupně působilo v 10 km hloubky země a vyvolalo krátkodobou paniku. Zatím nejsou hlášeny škody ani oběti na životech. Od počátku února zasáhly jih Turecka i sever Sýrie dva zničující otřesy o větší síle než 7,6 stupňů. Od té doby podle novinky.cz seismologové zaznamenali přes 9 tisíc dalších slabších otřesů.

V Turecku a Sýrii ukončují proces vyhledávání obětí zemětřesení. Příčinou tak rozsáhlého zhroucení budov byly stavební nedostatky, např. nosné sloupy domů byly vyplněny jen kamením nebo nekvalitním betonem. To se objevilo na záběrech zahraničních agentur.

Erdoganova „stavební amnestie“ z r. 2019 umožnila pokračovat ve stavbě budov i po zaplacení pokuty, když v nich byly objeveny stavební nedostatky, uvedla slovenská Epoch Times.

Záchranné týmy již ukončily práce v troskách, počet obětí v obou zemích již přesáhl 50 tisíc.

Markéta Kutilová, naše válečná zpravodajka, na svém META profilu uvedla:

„Před týdnem jsem otevřela účet na pomoc lidem postiženým zemětřesení v syrském Afrínu. Sbírka je směřovaná hlavně Kurdům, protože Afrín v roce 2018 obsadilo vojensky Turecko a jím podporované islamistické milice. Z Afrínu kvůli tomu uteklo přes 100 000 Kurdů a ti, kteří zůstali, čelí obrovskému útlaku.

To se teď projevilo hlavně po zemětřesení. Milice ovládající Afrín si část humanitární pomoci nechávají pro sebe a část prodávají. Ten, kdo si musí kupovat od nich úplně všechno, jsou právě utiskovaní Kurdové. A právě pro ně je sbírka. Stovkám kurdských rodin zemřeli blízcí a spadly domy…“

Protože Kutilová s Klicperovou do Sýrie jezdí od  roku 2015, získaly tam spoustu spolehlivých kontaktů. A to i přímo v Afrínu. Jen díky nim se mohly přímo spojit s desítkami postižených rodin. A přímo jim už předaly finanční pomoc z Česka. Díky otevřenému účtu dostalo pomoc 20 rodin, další  jsou teď v procesu.

„Situaci rodin známe osobně, máme tam lidi, kteří je znají. Dáváme pomoc jen těm, kdo přišli o domy a prioritně těm, kde mají zraněné. Většina prosí o stan. Dopravit to tam nemůžeme, to je problém a proto jsou nuceni ti lidé si stany kupovat. Cena je od 100 do 300 Euro – dle velikosti. Kupují od militantů, kteří to dostali z humanitární pomoci. Toto mám ověřeno z několika zcela nezávislých zdrojů,“ pokračuje Kutilová a uvádí, že „si postižené rodiny musí platit lékařskou péči. Jedné paní jsme zaplatili protézu, o nohu přišla během zemětřesení… atd. Nemohu z bezpečnostních důvodů zveřejnit fotky lidí, ale tato rodina mi poslala foto stanu, který si díky pomoci (od vás) koupili.“

„Na účet pro Afrín přišlo už téměř 200 000 Kč. Přispělo 175 dárců,“ děkuje Kutilová s tím, že pokračuje. V Sýrii nefungují banky, ani Western Union, země je ve válce, jsou na ni uvaleny sankce.

Kdo by chtěl ještě pomoci, tak účet Zemětřesení Afrin je: 1130867061/3030

„Rodiny, kterým budeme dávat pomoc, nám poskytly fotky svých blízkých, kteří zůstali v troskách… a oběti mají tváře…  R.I.P. A děkuji vám všem za váš soucit,“ uzavírá M. Kutilová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.