Zdenka Danková

8. 2. 2023

Turecko a sousední Sýrie postihly otřesy země v síle okolo 7,8 stupně Richterovy stupnice na přelomu týdne, z 5. na 6. února 2023. Poslední bilance počtu zahynuvších obyvatel udává přes devět a půl tisíce. V sázce jsou další životy rodin, které zůstaly pod troskami zhroucených budov, a přes 40 tisíc zraněných. Záchranné týmy pracovaly celou noc, aby vyprostily uvízlé, kteří v troskách přežili, avšak záchranné práce komplikuje zimní mrazivé počasí, uvádí České noviny.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštívil postižené oblasti, pozůstalí lidé tam čekají desítky hodin na humanitární pomoc, která tam podle tamních reportérů přichází příliš pomalu.

Počet mrtvých bude zřejmě dál stoupat, místní říkají, že některé zavalené oběti umrzly. Lidé trpí nejen chladem, ale také hladem, protože pomoc se stany a jídlem nepřichází včas, jak uvádí České noviny.

„Zranění, kterých je přes 40 tisíc, míří k ošetření i do vzdálenějších míst Turecka, například do Istanbulu. Pro letadla převážející zraněné se tam otevřelo Atatürkovo letiště, které se jinak pro civilní dopravu už nepoužívá,“ podle Českých novin napsala agentura DPA.

Ministerstvo vnitra na Twitteru udává, že „Češi, které v 🇹🇷 postihlo zemětřesení, jsou v bezpečí díky pomoci našich diplomatů z ambasády v Ankaře a rychlé podpoře jejich zaměstnavatele. Díky tomu mohli opustit region, který je takřka uzavřený.“

Český tým USAR přiletěl třemi letouny CASA do Aidyamanu v Turecku, uvádí mluvčí HZS. „Cesta pozemní trasou trvala velmi dlouho, protože komunikace jsou poškozené, silnice zničené.“ Mezitím naši hasiči zkontaktovali místní skupinu zachránců.

Do Turecka vyslala ČR 68 hasičů a záchranářů, tvořících tzv. Heavy USAR tým. Vláda Petra Fialy odsouhlasila, že na úhradu nákladů spojených s přepravou a nasazením týmu a s případnou následnou materiální pomocí vyčlení Ministerstvo zahraničních věcí ze svého humanitárního fondu deset milionů korun.

Dalších deset milionů věnuje Česká republika na pomoc Sýrii, která bude kvůli bezpečnostní situaci v postiženém syrském regionu v okolí Aleppa realizována prostřednictvím českých i mezinárodních humanitárních organizací, které již v této lokalitě působí. V případě potřeby je vláda připravena uvolnit i další finanční prostředky na humanitární pomoc oběma zemím.

Zatímco hasiči stavěli stanový tábor, mezitím dorazila potřebná technika:

„Okamžitě jakmile nám přijela technika, tým vyrazil na první místa k vyhledávání zavalených osob. Kynologové ve spolupráci s Alžírským odřadem za celou noc prohledali několik míst včetně zříceného hotelu. Nad ránem jsme vystřídali tým a vyrazili na další postižená místa,“ tweetují hasiči z turecké záchranné mise.

„Prostor, ve kterém budou zasahovat, obývá asi 200 tisíc lidí a zhruba čtvrtina města je bohužel zničena,“ uvádí mluvčí a dodává:

„Jsme schopni pracovat 24 hodin denně, i v noci. Pokud koordinátor na turecké straně bude požadovat, můžeme zasahovat nepřetržitě a začít už po stavbě tábora.“

Tým Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) v tuto dobu pomáhá v místě neštěstí, v Adiyamanu:

„Nyní jsme nasazeni u dvou zřícených bytových domů, místní autority v každém z nich odhadují počet zavalených až na 50. Nasadili jsme psy, kteří nám označili místa možného nálezu. Zasahující hasiči provedli stabilizaci a provádí další sutinové vyhledávání.“

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.