Andrew Moran

1. 3. 2023

Druhý nejvlivnější republikán Sněmovny reprezentantů Tom Emmer varoval, že prezident Joe Biden a jeho administrativa se prostřednictvím výkonných nařízení snaží vytvořit digitální americký dolar „autoritářského, sledovacího stylu“.

Emmer nedávno představil návrh zákona „CBDC Anti-Surveillance State Act“, který má zamezit „nevoleným byrokratům“ ve Washingtonu vydávání digitální měny centrální banky (CBDC), která by podle kritiků mohla omezit práva Američanů na finanční soukromí.

Návrh by rovněž zajistil, aby Federální rezervní systém (Fed) nesl odpovědnost za svůj výzkum a vývoj digitálního dolaru.

„Důsledky, pokud to uděláme špatně, jsou až příliš vážné,“ řekl Emmer na tiskové konferenci. „Bidenova administrativa se v současné době nemůže dočkat, až prostřednictvím výkonného nařízení vytvoří digitální dolar v autoritářském, sledovacím stylu.“

Návrh zákona by podle Emmera omezil centrální banku v tom, aby vydávala CBDC nebo jej používala k provádění měnové politiky a kontrole národního hospodářství.

Dodal, že snahy o digitalizaci amerického dolaru musí být transparentní a musí chránit právo Američanů na finanční soukromí. Vývoj digitální verze zelené bankovky musí zvýšit finanční inkluzi, zajistit efektivitu transakcí a vyhnout se ohrožení soukromí nebo suverenity Američanů.

„Potřebujeme tyto ochranné mantinely zdravého rozumu, abychom zabránili nevoleným byrokratům zde ve Washingtonu obětovat právo Američanů na finanční soukromí,“ řekl. „Nechceme napodobovat Komunistickou stranu Číny. Neměli bychom se řídit podle Komunistické strany Číny.“

V březnu 2022 podepsal prezident Biden výkonné nařízení, kterým žádá Federální rezervní systém, aby pokračoval v probíhajícím výzkumu, pokusech a hodnocení CBDC s cílem určit výhody a rizika digitálního dolaru.

Vývoj CBDC

V posledních několika letech zveřejnily Fed a ministerstvo financí několik zpráv týkajících se CBDC.

V projevu na panelové diskusi pořádané Bank for International Settlements (BIS) v březnu 2022 předseda Fedu Jerome Powell nastínil svá čtyři kvalifikační kritéria na podporu digitálního dolaru: soukromí, ověřitelnost, zprostředkovanost a široké přijetí jako platebního prostředku.

Fed prozatím nerozhodl o vydání CBDC ani o způsobu zavedení systému, ale politici a výzkumníci tuto technologii již hodnotí, říká Michael Neal, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení trhů v newyorské pobočce Fedu.

Fed v San Francisku nedávno zveřejnil nabídku práce na pozici „senior vývojář aplikace digitální měny“. Tato pozice by zahrnovala pomoc regionální centrální bance při navrhování a zavádění systémů potřebných pro výzkum CBDC.

Centrální banky po celém světě již CBDC zkoumají. Čína, druhá největší ekonomika světa, v dubnu 2021 zavedla elektronické platby digitální měnou, známou také jako e-jüan.

Dle serveru CBDC Tracker, momentálně zkoumá CBDC zhruba 100 zemí, které představují přibližně 95 % světového HDP. V květnu 2020 jich bylo jen 35.

Bank of England potvrdila, že se CBDC zabývá. Viceguvernér Jon Cunliffe však v úterý na slyšení před finančním výborem prozradil, že centrální banka v současné době nedisponuje technickými dovednostmi, které by jí umožnily vydávat digitální verzi libry.

Indická centrální banka v loňském roce vytvořila dva pilotní projekty CBDC v několika městech po celé zemi, v rámci kterých tisíce zákazníků a podniků testovaly elektronickou měnu.

Japonská centrální banka oznámila (pdf), že v dubnu zahájí pilotní program, v rámci kterého bude experimentovat s používáním digitálního jenu. Program by spočíval v simulaci transakcí se soukromými společnostmi v kontrolovaném prostředí.

Česká národní banka je zatím v rovině otázek.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.