Americká Sněmovna reprezentantů 28. února schválila poměrem hlasů 216 : 204 usnesení, kterým zablokovala pravidlo vydané ministerstvem práce umožňující správcům penzijních plánů zohledňovat při investičních rozhodnutích tzv. environmentální, sociální a správní skóre (ESG).

Investiční plán pro penzijní fondy, které dohromady disponují 12 biliony dolarů od 152 milionů Američanů, byl kritizován republikánskými zákonodárci, kteří tvrdí, že nařízení ministerstva „politizuje“ investování tím, že umožňuje manažerům fondů prosazovat liberální cíle.

Opatření nyní míří do Senátu. Republikáni doufají, že se jim podaří získat dostatečnou podporu pro jeho schválení již ve středu. Pokud se rezoluce dostane až na stůl prezidenta Joea Bidena, Bílý dům již avizoval, že ji bude vetovat.

Onu rezoluci předložili v Kongresu minulý měsíc člen sněmovny Andy Barr a senátor Mike Braun, oba republikáni. Legislativa má podporu všech republikánských senátorů, demokratického senátora Joea Manchina a více než sto skupin a organizací.

Barr v této souvislosti na půdě Sněmovny reprezentantů prohlásil, že od Bidenova nástupu do funkce jeho administrativa „vede válku proti americké energetické produkci“.

Uvedl, že fondy ESG nesou vyšší poplatky a jsou méně diverzifikované než fondy, které nejsou ESG. „Jednadvacet procent investorů ani neví, co ESG znamená,“ řekl Barr.

Demokraté však namítali, že republikáni svazují investorům ruce tím, že neprosazují Bidenem podporovaný plán.

Kongresman Sean Casten (demokraté) zpochybňoval republikány myšlenkou, že „dobře mluví“ o osobní svobodě, ale v podstatě touto rezolucí berou každému investorovi svobodu.

„Pokud se všichni bojíte volného trhu… Pokud chcete nutit své voliče investovat do prokazatelných ztrát, pak prosím hlasujte pro tuto rezoluci,“ řekl Casten na půdě Sněmovny reprezentantů.

Bílý dům ve svém prohlášení v souvislosti s výnosem ministerstva práce uvedl: „Pravidlo odráží to, co úspěšní investoři na trhu již vědí – existuje rozsáhlý soubor důkazů, že environmentální, sociální a správní faktory mohou mít podstatný dopad na určité trhy, odvětví a společnosti.“

K přijetí rezoluce v Senátu, kde mají demokraté těsnou nadpoloviční většinu, tedy 51 hlasů ze sta, stačí prostá většina. Republikáni doufají, že vzhledem k Manchinově podpoře a nepřítomnosti demokratického senátora Johna Fettermana z důvodu hospitalizace bude pro opatření hlasovat alespoň 50 z 99 senátorů.

„Budu hrdý na to, že mohu toto rozumné opatření ještě tento týden podpořit,“ řekl v projevu na půdě Senátu lídr republikánských senátorů Mitch McConnell.

Senátor Braun předkládá rezoluci na základě zákona Congressional Review Act, který obchází senátní „filibuster“, jenž vyžaduje podporu 60 senátorů pro přijetí většiny právních předpisů. Proto k přijetí bude stačit pouhá nadpoloviční většina.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?