Cindy Drukier Tom Ozimek

a 27. 7. 2022

James Lindsay, autor knihy „Rasový marxismus“ a dalších knih zpochybňujících „woke“ narativy, si vzal na mušku environmentální, sociální a správní skóre (ESG) a označil ESG za zbraň v rukou „bojovníků za sociální spravedlnost“, která má otřást korporacemi, a za nástroj v rukou těch, kdo usilují o nastolení „jedné světové vlády“.

Lindsay v nedávném rozhovoru pro pořad NTD „The Nation Speaks“ uvedl, že systém hodnocení ESG byl původně koncipován jako způsob, jakým mohou investoři sledovat pravděpodobnost, že určitá korporace bude dlouhodobě dobrou sázkou na investici.

„Na začátku roku 2000 se dalo dohromady několik velmi sociálně smýšlejících aktivistických investorů a vymysleli tuto myšlenku, že je pravděpodobné, že společnosti, které jsou špatné v environmentální politice, špatné v sociální odpovědnosti a v korporátním řízení, budou špatnou sázkou z hlediska dlouhodobých investic,“ řekl.

„Jen zločinné vydírání“?

Lindsay se domnívá, že koncept ESG byl od samého počátku podezřelý a není jasné, zda se vyšší skóre promítlo do dobré dlouhodobé ziskovosti zúčastněných společností.

A co hůř, tvrdí, že postupem času se skóre ESG zmocnili „bojovníci za sociální spravedlnost“ a používají jej jako zbraň.

„Mají páky, aby to mohli použít jako … finanční zbraň u hlavy každé korporace, která nedělá to, co po ní chtějí,“ řekl.

„Ve skutečnosti je to vydírání, je to prostě zločinné vydírání, které jako mechanismus používá něco, co vypadá jako odpovědný nástroj měření. Takže nikdo není přímo zodpovědný za zapojení do něčeho, co je ve skutečnosti mafiánským vydíráním korporací,“ dodává Lindsay.

Nedostatečná transparentnost způsobu určování skóre ESG je podle Lindsaye otevřeným prostorem pro zneužití.

„Máte tu možnost, že velmi malý počet lidí, kteří mají obrovskou moc nad trhy, budou moci činit tato rozhodnutí. Je to návrat téměř k feudálnímu systému… Páni mohou rozhodovat o tom, co je správné a co ne,“ řekl.

„Širší globální agenda“

Ve skutečnosti je hodnocení ESG velmi podobné čínskému systému sociálního kreditu, ale je uplatňováno na firemní úrovni, tvrdil Lindsay.

„Je totožný s čínským systémem sociálního kreditu, jen má hezký název, který se hodí k západním … nejen západním … hodnotám, což je způsob, jak to prodat veřejnosti nebo přimět lidi, aby to podpořili a mysleli si, že dělají dobro ve světě.“

Ještě znepokojivější je Lindsayho argument, že ESG zapadá do „širší globální agendy“, která podle něj chce učinit Západ energeticky chudým – ve prospěch zemí, jako je Čína – jako způsob sociální kontroly.

„Chtějí zavést úplně stejný systém kontroly, protože vidí, že v Číně funguje,“ dodal s tím, že podle jeho názoru „mocenská elita“ na Západě „často chce lidi kontrolovat“.

„Cílem je vytvořit z Číny jeden model a ze Západu jeho inverzi. Čína je komunistická země, která řídí fašistický trh. A cílem je pomocí korporací vytvořit fašistický trh, který na Západě zavede komunismus, to je to sociální kreditní skóre, ta ekologická spravedlnost atd.,“ řekl Lindsay.

„A důvodem je to, že náboženství komunismu věří, že když vezmete takto uspořádané protiklady a uvedete je do vzájemného vztahu, rozpory se projeví a nakonec fungují v jeden syntetický celek.“

„A tak by to použili jako nástroj, kterým by se snažili dosáhnout jedné světové vlády,“ řekl Lindsay.

Společnost Insider Intelligence odhaduje, že v roce 2022 bylo na celém světě pod správou aktiv ESG 41 bilionů dolarů.

Do roku 2025 by se toto číslo mělo vyšplhat na 50 bilionů dolarů.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.