Andrew Moran

2. 3. 2023

Americká centrální banka (Fed) vydá digitální měnu centrální banky (CBDC) pouze s podporou Bílého domu a Kongresu, říká Nellie Liangová, zástupkyně náměstka ministra financí pro domácí finance.

Liangová se účastnila diskuse v Geoekonomickém centru Atlantic Council o budoucnosti peněz a plateb, včetně kryptoměn, stablecoinů a CBDC.

Je to již rok, co prezident Joe Biden podepsal výkonné nařízení, kterým vyzval Fed, aby prozkoumal CBDC a zjistil, zda by výzkum a vývoj digitálního dolaru byl v národním zájmu. Spojené státy se připojily ke stovce dalších zemí, které zahájily projekty týkající se digitální verze měny dané země.

CBDC se stal ale také předmětem kontroverze. Právě tento týden sněmovní republikáni varovali, že Bidenova administrativa by mohla vytvořit digitální dolar „autoritářského sledovacího stylu“ a nedávno také představili zákon o CBDC, který by omezil „nevolené byrokraty“ při založení a vydávání CBDC, které by podle nich ohrožovaly finanční soukromí Američanů.

Soukromím, bezpečností a účinností CBDC se v nadcházejících týdnech budou zabývat i akademici.

The Digital Dollar Project (DDP) bude pořádat kulaté stoly zaměřené na ochranu soukromí s předními institucemi post-sekundárního vzdělávání, včetně UC Berkeley’s Center for Responsible, Decentralized Intelligence, Georgetown University Law Center’s Institute of International Economic Law a MIT Connection Science and Engineering.

Představitelka ministerstva financí uznala, že CBDC „představují příležitost k vybudování efektivnějšího, konkurenceschopnějšího a inkluzivnějšího platebního systému“. Politici nyní zvažují, zda by USA měly zavést digitální dolar a jakou formu by měl mít, což vyžaduje technologický výzkum a testování.

Podle Liangové se teprve ukáže, zda bude ve Spojených státech po něm významná poptávka.

Sdělila také, že odborníci posuzují tři základní věci: nabídku v souladu se zákonem, směnitelnost za jiné formy platidel centrální banky a rezervní zůstatky a funkci téměř okamžitého zúčtování a vypořádání. Klíčovým kritériem je však podpora, poznamenala.

„Fed také zdůrazňuje, že by CBDC vydal pouze s podporou výkonné moci a Kongresu a v širším smyslu s podporou veřejnosti,“ dodala.

Úsilí Fedu přitom zohledňuje širší cíle administrativy týkající se vedoucí úlohy globálních financí, jako je mezinárodní role zelené bankovky, národní bezpečnost a ekonomické a strategické přínosy. Ačkoli americká vláda používá finanční zbraně, jako jsou sankce, k řešení hrozeb pro národní bezpečnost a špatných aktérů, kteří mají přístup do amerického finančního systému na světové scéně, Liangová potvrdila, že základní principy – přístup, soukromí, inkluze a inovace – jsou prvořadé.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.