Eva Fu

5. 3. 2023

Několik dní poté, co ředitel FBI Christopher Wray prohlásil, že původcem pandemie covidu-19 je „s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident ve Wu-chanu“, prezident Joe Biden náhle odešel od novinářů, když byl dotázán, zda hodlá hnát Čínu k odpovědnosti.

3. března se prezident přiblížil k čekajícímu novinářskému štábu na cestě z rezidence Bílého domu k prezidentskému vrtulníku.

Když se přiblížil na doslech, reportérka NTD Iris Tao se ho zeptala: „V otázce původu covidu, budete hnát Čínu k odpovědnosti?“.

Na tuto otázku Biden „zvedl obě ruce, pokrčil ramena a vypadal otráveně, pak se otočil a odešel směrem k Marine One (prezidentský vrtulník)“, uvádí se v novinářském souhrnu z Bílého domu.

Prezidentova zjevná neochota hovořit o této otázce přišla po nedávném odhalení, že ministerstvo energetiky, které dohlíží na 17 amerických laboratoří, se již v roce 2021 domnívalo, že covid-19 s největší pravděpodobností vznikl únikem z laboratoře.

biden
Prezident Joe Biden reaguje na otázky novinářů chvíli před odjezdem z jižního trávníku Bílého domu ve Washingtonu 3. března 2023, při cestě do Wilmingtonu ve státě Delaware. (Roberto Schmidt / AFP via Getty Images)

Závěr, k němuž se dospělo s „nízkou mírou jistoty“, byl podle deníku The Wall Street Journal učiněn v aktualizované tajné zprávě zpravodajských služeb určené Bílému domu a klíčovým členům Kongresu v roce 2021. FBI již dříve v roce 2021 dospěla ke stejnému závěru s „mírnou jistotou“.

Wray ve svém vystoupení pro televizi Fox News na začátku tohoto týdne potvrdil, že jeho agentura tento názor stále zastává. „FBI má již delší dobu zato, že původcem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident ve Wu-chanu,“ řekl Wray.

„Víte, FBI má lidi, agenty, odborníky, analytiky, virology, mikrobiology atd., kteří se zaměřují speciálně na nebezpečí biologických hrozeb, mezi něž patří záležitosti jako nové viry, jako je covid, a obavy, že se dostanou do špatných rukou,“ uvedl šéf FBI a dodal: „Tady mluvíme o potenciálním úniku z laboratoře kontrolované čínskou vládou, který mohl zabít miliony Američanů.“

Wray dodal, že čínský režim „dělá vše pro to, aby se pokusil mlžit a mařit práci“, kterou jeho agentura, stejně jako americká vláda a blízcí spojenci, vyvíjejí, aby odhalili původ pandemie.

Čínský režim dlouho odmítal možnost úniku z laboratoře a bránil se mezinárodnímu úsilí o nezávislé vyšetření původu viru. Jak již dříve informoval deník Epoch Times, Wuchanský institut virologie po léta využíval americké federální finanční prostředky, které byly čerpány prostřednictvím americké neziskové organizace EcoHealth Alliance na výzkum související s koronaviry.

Ve zprávě zveřejněné 25. ledna vyšetřovatelé z amerického Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb uvedli, že úředníci Národního institutu pro zdraví nedokázali účinně monitorovat povahu výzkumu, který EcoHealth prováděla, a včas přijmout opatření, která by řešila, zda společnost dodržuje podmínky grantu.

Potenciálnímu spojení mezi laboratoří ve Wu-chanu a původem covidu-19 věnoval v poslední době větší pozornost americký Kongres. Senát 1. března jednomyslně schválil návrh zákona, který požaduje, aby Bidenova administrativa odtajnila zpravodajské informace týkající se původu viru.

Originální článek zde.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.