Zdenka Danková

5. 3. 2023

ČR: „Bezpečnostní ředitelkou prezidentské kanceláře se stane Mlada Princová. Její zkušenosti z oblasti bezpečnosti a analytiky i pověst profesionálky jsou pro mě zárukou o jejím přínosu do týmu. Zároveň má nejvyšší bezpečnostní prověrku, to usnadní rychlý nástup do funkce,“ uvedl Petr Pavel na svém twitterovém účtě.

„Uplatnění v kanceláři prezidenta vnímám především jako pokračování mé cesty ve službě naší zemi, a to s respektem k principům a hodnotám, na kterých stojí,“ uvedla podle idnes.cz Princová prostřednictvím mluvčí Petra Pavla, Markéty Řehákové.

„V současné době je bezpečnostní ředitelkou na Pražském hradě Lenka Nováková. Vedoucí oddělení bezpečnostního ředitele se stala loni v říjnu, kdy oddělení vzniklo namísto bezpečnostního odboru,“ uvedla idnes.cz. s tím, že „do působnosti sekce spadá zajišťování informací o bezpečnostní politice státu, plnění úkolů při ochraně utajovaných informací a při krizovém řízení“.

Podle současného prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámila Nováková své rozhodnutí odejít z funkce a je připravena předat agendu svému nástupci.

Prezident Petr Pavel bude úřadovat v Hrzánském paláci krátce po inauguraci, ovšem na Pražský hrad se přestěhuje až poté, co budou připraveny kanceláře.

Podle idnes.cz Pavlův tým již avizoval, že bude chtít v hradní kanceláři zaměstnat i člověka na komunikaci s mladými lidmi a vysvětluje:

„Nehledáme influencera. Hledáme někoho, kdo dokáže překládat řeč politiků do řeči mladých lidí,“ uvedla Vohralíková, budoucí šéfka Kanceláře prezidenta republiky. Je podle ní nutné, aby se do správy věcí veřejných zapojila i mladá generace, a je proto potřeba ji oslovit a ukázat jí, že práce úředníka není podřadná.

„S premiérem Fialou jsme si do budoucna potvrdili setkávání pro koordinované a transparentní řízení země bez zbytečných překvapení. Vzájemná ochota ke spolupráci je pro nás klíčová, a to nejen v oblasti zahraniční politiky, o které byla dnes řeč,“ tweetnul Petr Pavel a dodal také:

„Můj prezidentský tým posílí uznávaný politolog a odborník na volební systémy Tomáš Lebeda. Jeho dlouhodobé zkušenosti ze sledování české politiky, znalost všech podstatných aktérů, ale i schopnost srozumitelně popsat a vysvětlit aktuální problémy na základě kvalitní práce s daty jsou přesně to, co od ředitele vnitropolitického odboru očekávám. Na věci se díváme pohledem stejných hodnot a svou nezávislostí mi dává jistotu, že jeho doporučení nebudou ovlivněna osobními zájmy vybraných hráčů.“

O půlnoci z 8. na 9. března stáhne hradní stráž prezidentskou standartu a prezidentské pravomoci na okamžik formálně přejdou na předsedu vlády a předsedkyni Sněmovny. Inaugurace prezidenta je nejvýznamnějším a nejslavnostnějším ceremoniálem. Slavnost se tradičně koná ve Vladislavském sále na Pražském hradě. 

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.