Joseph M. Hanneman

7. 3. 2023

Tvář vpádu do Kapitolu – takzvaný „šaman QAnon“ Jacob Chansley – byl v prostorách budovy 6. ledna 2021 pokojně doprovázen policií, komentoval v pondělí moderátor Fox News Tucker Carlson ve svém prvním speciálu založeném na exkluzivním přístupu k 41 000 hodinám videozáznamů z bezpečnostních a „body“ kamer Policie Kapitolu. Odhalil také lež Raye Eppse.

Carlson ukázal několik záznamů z bezpečnostních kamer, na němž je zachycen Chansley, jak klidně prochází Kapitolem. Policie se nejenže nepokusila Chansleyho zastavit, ale dokonce ho doprovázela, komentoval Carlson.

„Prakticky každý jeho pohyb uvnitř Kapitolu byl zachycen na záznamu,“ řekl Carlson divákům v celostátní televizi. „Záznam ukazuje, že policie Kapitolu Jacoba Chansleyho nikdy nezastavila. Pomáhali mu. Byli jako jeho turističtí průvodci“.

„Policisté Kapitolu ho vedou k několika vchodům a dokonce se mu snaží otevřít zamčené dveře,“ řekl Carlson. „Napočítali jsme nejméně devět policistů, kteří se k neozbrojenému Jacobu Chansleymu přiblížili na dotek“.

„Ani jeden z nich se ho ani nepokusil zpomalit. Chansley to vyhodnotil tak, že policie Kapitolu je jeho spojencem. Na videu je vidět, jak za ně děkuje v modlitbě na půdě Senátu.“

Zavedené mediální domy a velká část demokratického establishmentu udělala z Chansleyho během 6. ledna 2021 a po něm symbol. Šaman, který chodil bez košile, na hlavě měl pokrývku ze zvířecí kožešiny s rohy a v ruce nesl oštěp s připevněnou americkou vlajkou, se rychle stal nejznámějším mužem v Americe.

V září 2021 Chansley souhlasil s přiznáním viny z obvinění maření úředního postupu. V listopadu 2021 ho federální soudce Royce Lamberth odsoudil k 41 měsícům vězení. Prokurátoři požadovali trest 51 měsíců.

Nedopustil se vandalismu, stál na řečnickém pultu v americkém Senátu a procházel se po chodbách Kapitolu. Přesto v porovnání s více než tisícovkou obžalovaných z 6. ledna vyfasoval jeden z nejdelších trestů odnětí svobody.

Prokurátoři se zasazovali o vysoký trest, protože podle nich nabádal lidi, aby 6. ledna přišli do Washingtonu odhalit tzv. zrádce ve vládě, „zastavit ukradené volby“ a zastavit agendu zkorumpovaných politiků.

Poté, co tehdejší dosluhující prezident Donald Trump během protestů zveřejnil video, v němž protestující vyzval, aby se chovali mírumilovně a opustili Kapitol, Chansley megafonem vyzval všechny, aby šli domů, ukázala běžně dostupná videa.

Ray Epps lhal

Další Carlsonovo odhalení se týkalo „tajemného provokatéra“ ze 6. ledna Raye Eppse o tom, že lhal vyšetřovatelům Sněmovního výboru pro vyšetřování 6. ledna.

Epps dle Carlsona řekl výboru, že 6. ledna ve 14,12 poslal svému synovci textovou zprávu, v níž tvrdil, že „zorganizoval“ protesty a pomohl dostat lidi do Kapitolu, a že v tu dobu už byl mimo areál Kapitolu.

„Dnes večer vám můžeme říci, že Ray Epps přinejmenším lhal ve své přísežné výpovědi před výborem [pro vyšetřování událostí z] 6. ledna,“ řekl Carlson. „Epps vypověděl, že když posílal textové zprávy svému synovci, již opustil areál Kapitolu, aby se vrátil do svého hotelového pokoje. To není pravda.“

„Záznamy z bezpečnostních kamer, které jsme našli, ukazují, že Ray Epps ve skutečnosti zůstal v Kapitolu ještě nejméně půl hodiny poté,“ řekl Carlson. „Co tam Epps dělal? To nemůžeme říct, ale víme, že vyšetřovatelům lhal.“

Epps byl mimo jiné zachycen i na virálním videu z 5. ledna 2021, jak pobízí protestující, aby následující den vešli do Kapitolu. Pak, dne 6. ledna stál v parku Elipse poblíž Bílého domu a vyzýval všechny, aby šli do Kapitolu. Byl v první linii při průlomu policejních zátaras u západní strany Kapitolu a na dalším místě průlomu šel přes barikády s davem.

Epps nebyl nikdy zatčen ani obviněn. Opakovaně popřel, že by pracoval jako agent v civilu nebo vládní informátor.

Carlson si svá nejsilnější slova schoval pro dnes již neexistující Sněmovní výbor pro vyšetřování událostí ze 6. ledna vedený demokratem Benniem Thompsonem, kterého obvinil ze lží a podvodů.

Úkolem výboru „nikdy nebylo cokoli vyšetřovat“, řekl Carlson. „Šlo o to, aby zinscenoval televizní představení. Od úvodních okamžiků byl tón slyšení až komicky přepísknutý a polemický. V americké historii neexistovala tragédie, kterou by demokraté nepřirovnali k protestům ze 6. ledna.“

Moderátor také upozornil, že zavedená média se zaměřila na vykreslení protestů jako násilných, byť takto konal jen velmi malý zlomek protestujících, a dokonce i v Kapitolu byla značná část protestujících pokojná.

Carlsonův záznam bude v sérii videozáznamů ze 6. ledna 2021 pokračovat 7. března rozhovorem s bývalým poručíkem policie amerického Kapitolu Tarikem Johnsonem, vycházejíc z investigativní reportáže deníku The Epoch Times.

Očekává se, že bude hovořit o selhání rádiové komunikace ve velínu policie Kapitolu a o tom, co popsal jako opakované selhání tehdejšího zástupce policejního velitele Yoganandy Pittmana, který nepovolil evakuaci amerického Senátu.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.