Bill Pan

13. 3. 2023

Vivek Ramaswamy, který minulý měsíc vstoupil do boje o republikánskou prezidentskou nominaci na rok 2024, vyzývá Spojené státy, aby přijaly „Deklaraci nezávislosti“, která by ukončila jejich ekonomickou provázanost s Čínou.

Když Ramaswamy v neděli srovnával Čínu se Sovětským svazem, uvedl, že klíčový rozdíl mezi oběma komunistickými režimy spočívá v tom, že druhý jmenovaný se nikdy tak hluboce na americkém trhu neprosadil.

„Klíčový rozdíl dnes spočívá v tom, že na rozdíl od SSSR v minulém století jsme nikdy nebyli závislí na Sovětském svazu, pokud jde o boty na našich nohou nebo telefony v naší kapse. To je dnešní případ,“ řekl Ramaswamy v pořadu CNN State of the Union.

„A myslím, že je to hrozba číslo jedna, které čelíme,“ pokračoval. „A tak vlastně přináším vizi národní identity, která nám, doufejme, umožní překonat krátkodobé oběti, které budeme muset přinést na globální scéně, abychom jako země skutečně zvítězili v dlouhodobém horizontu.“

Projev na konferenci CPAC

Milionář, investor a autor Ramaswamy hovořil o myšlence vyhlášení „nezávislosti“ na Číně při několika příležitostech, mimo jiné i ve svém projevu na konferenci konzervativců CPAC počátkem měsíce.

„Kdyby dnes žil Thomas Jefferson, podepsal by právě tuto deklaraci nezávislosti,“ řekl posluchačům na této celostátní konzervativní akci. „To je Deklarace nezávislosti, kterou podepíšu, pokud budu zvolen vaším příštím prezidentem.“

Aby Spojené státy takové prohlášení skutečně dokázaly realizovat, musí podle Ramaswamyho zajít tak daleko, že „zakážou většině amerických podniků podnikat v Číně“, dokud se Komunistická strana Číny nezhroutí nebo se „radikálně nezreformuje“.

„Je mi to líto, Henry Kissingere. S tvým experimentem jsme skončili,“ řekl sedmatřicetiletý podnikatel s odkazem na nejvyššího diplomata prezidenta Richarda Nixona, jehož strategie směřovala k integraci Číny jako plnohodnotného člena světové ekonomiky v naději, že ekonomická liberalizace v Číně nakonec povede k politickým reformám.

„Musíme začít přemýšlet v časovém měřítku dějin, ne v časovém měřítku volebních cyklů. Nepotřebujeme [Nevilla] Chamberlaina, potřebujeme v této zemi trochu [Winstona] Churchilla,“ dodal. Chamberlain je jako premiér Velké Británie známý pro svou podporu ústupové politiky vůči nacistickému Německu v souvislosti s Československem, zatímco Churchill je známý tím, že zemi vedl do války, které se jeho předchůdce snažil územními ústupky vyhnout.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: J. S.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.