Janice Hisle

14. 3. 2023

Přestože floridský guvernér Ron DeSantis stále ještě oficiálně neoznámil svou kandidaturu na prezidenta, bývalý prezident Donald Trump si do něj na nedělním předvolebním mítinku v Iowě neodpustil rýpnout.

Pár dní poté, co se DeSantis v Iowě setkal se svými příznivci, aby jim představil svou novou knihu a v podstatě pronesl neoficiální předvolební projev, Trump jásajícímu davu řekl, že si myslí, že lidé se začínají zajímat o DeSantisovo působení v roli kongresmana. A to, co vidí, se jim dle Trumpa asi nelíbí.

V průměru únorových celostátních politických průzkumů na Real Clear Politics vede Trump nad DeSantisem s náskokem 14,7 %.

Iowa je pro každého republikánského kandidáta na prezidenta významným státem, protože se v ní konají první prezidentské primárky.

Předtím, než se stal DeSantis v roce 2019 floridským guvernérem, působil pět let v Kongresu. Dle Trumpa se tam spojil s tzv. RINO politiky, tj. s těmi, kteří se za republikány jen označují, ale konají jinak (Republican-in-name-only). DeSantis byl „žákem Paula Ryana, který je RINO břídilem“, a v současné době „ničí“ Fox News, kde je členem správní rady, řekl Trump.

Exprezident pak pokračoval: „Ron hodně připomíná Mitta Romneyho.“ Přirovnal jej tak k senátorovi z Utahu, který v roce 2012 prohrál prezidentský souboj s prezidentem Barackem Obamou a který je odpůrce Trumpa.

Poté se Trump zaměřil na DeSantise v otázce, která má pro Iowu zásadní význam. Prohlásil, že DeSantis je „velmi, velmi špatný v otázce etanolu“, který je získávaný z kukuřice a pšenice a Iowa je jeho největším producentem v zemi.

Ron DeSantis Iowa
Floridský guvernér Ron DeSantis podepisuje výtisky své knihy během akce v Des Moines ve státě Iowa, 10. března 2023. (Scott Olson / Getty Images)

Trumpův proslov

V projevu k davu v divadle Adler Theatre Trump uvedl, že po celé své čtyřleté prezidentské období za etanol, kontroverzní zdroj paliva, tvrdě bojoval.

Řekl, že obyvatelé Iowy se o něj postarali a on se o ně bude starat i nadále, pokud znovu získá Bílý dům. Trump v tomto státě zvítězil během listopadových voleb v letech 2016 i 2020.

Iowská guvernérka Kim Reynoldsová a řada dalších představitelů státu přislíbili podporu Trumpovi.

Trump během svého projevu kritizoval Bidena za to, že vede „nepřetržitou válku proti zemědělství“. Tvrdil, že se Biden „pokusil zcela zničit etanol“ a zavedl politiku, která poškozuje zemědělce.

Naopak, dle něj během svého působení v úřadě prezidenta prosadil politiku nakloněnou zemědělství, včetně změn daňového zákona, které jsou příznivé pro zemědělce, kteří chtějí předat svou půdu dědicům.

Slíbil, že zruší všechna nařízení Bidena, která „ničí naše farmy“. Dále se vyslovil proti „nevhodnému“ sexuálnímu, politickému a rasovému obsahu ve školních hodinách pro děti, kritizoval covidové restrikce a slíbil, že „nepustí muže do ženských sportů“.

Exprezident se zmínil o současných vyšetřováních, kterým stále čelí, včetně zvěstí, že by mohl být obviněn.

„Porušují všechny zákony, aby nás pronásledovali, zatímco nestoudná korupce a kriminalita Joea Bidena je zcela ignorována,“ sdělil Trump a dodal: „Naši nepřátelé se nás zoufale snaží zastavit, protože vědí, že my jsme jediní, kdo je může zastavit.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata