Pozvánka na film a debatu

Tým Paměti národa zve na projekci dokumentárního filmu režiséra Viktora Portela VYŠETŘOVATEL, která se koná ve středu 22. března v 19,30 v Kině Dukla v Jihlavě.

Český vyšetřovatel Vladimír Dzuro v roce 1997 dopadl prvního válečného zločince konfliktu v bývalé Jugoslávii a postavil ho před mezinárodní trestní tribunál. Vyšetřováním válečných zločinů strávil deset let svého života, během kterých systematicky odhaloval nejtemnější momenty války. Ve filmu Vyšetřovatel se k nim vrací. Přijíždí na nejdůležitější místa svého vyšetřování v Chorvatsku, Srbsku a Bosně a Hercegovině.

Spolu s ním potkáváme klíčové osoby a svědky z jeho případů. A v jejich hlasech nezní jen bolestná vzpomínka na traumata války, ale i rozčarování. Jak se dá žít s dávnými démony? Měla a má spravedlnost vnesená zvnějšku smysl?

Vyšetř. Post Belum
Vyšetřovatel Vladimír Dzuro. (Post Bellum)

„Diváci se ocitnou spolu s Vladimírem Dzuro na místech, které jsou pro něj fatální. Vukovar, Sanski Most a další místa tehdejších válečných zločinů,“ uvádí k tématu rozhovor v Magazínu Paměti národa s režisérem Viktorem Portelem, který je zároveň vedoucím filmové produkce v Paměti národa.

Trailer k filmu:

Co způsobil fake news ve Vukovaru

Vladimír Dzuro je autorem knihy Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost, ve které podává unikátní svědectví z doby, kdy byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pro bývalou Jugoslávii pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.

Na otázku: Čím je knížka o vyšetřování zločinů z války v bývalé Jugoslávii pořád aktuální? odpovídá Vladimír Dzuro v databazeknih.cz:

„Třeba kvůli fenoménu fake news, které jsou rozhodně starší než internet… V knize píšu o několika konkrétních příkladech, s nimiž jsem se přímo v rámci vyšetřování setkal. Vím proto přesně, jak fungují falešné zprávy, když se vypustí do postkonfliktního prostředí. Nejde o banální lži o tom, že nějaká celebrita dělá to, či ono, jde skutečně o život. Je zásadní pochopit, že v Jugoslávii vznikla válka sousedů. Lidi, co spolu žili roky, brali se mezi sebou, bydleli vedle sebe, se během dvou měsíců začali zabíjet, týrat, znásilňovat. Konkrétně ve Vukovaru…“

Podle jeho knihy později vznikl komiks: Démoni balkánské války.

Film Vyšetřovatel vznikl v produkci společnosti Frame Films, v koprodukci České televize, chorvatské televize HRT a balkánské pobočky stanice Al-Džazíra a ve spolupráci se společností Restart a s Post Bellum.

Po projekci filmu 22. 3. 2023 v Jihlavě bude následovat debata s Vladimírem Dzuro.