Zdenka Danková

18. 3. 2023

Pozvánka na film a debatu

Tým Paměti národa zve na projekci dokumentárního filmu režiséra Viktora Portela VYŠETŘOVATEL, která se koná ve středu 22. března v 19,30 v Kině Dukla v Jihlavě.

Český vyšetřovatel Vladimír Dzuro v roce 1997 dopadl prvního válečného zločince konfliktu v bývalé Jugoslávii a postavil ho před mezinárodní trestní tribunál. Vyšetřováním válečných zločinů strávil deset let svého života, během kterých systematicky odhaloval nejtemnější momenty války. Ve filmu Vyšetřovatel se k nim vrací. Přijíždí na nejdůležitější místa svého vyšetřování v Chorvatsku, Srbsku a Bosně a Hercegovině.

Spolu s ním potkáváme klíčové osoby a svědky z jeho případů. A v jejich hlasech nezní jen bolestná vzpomínka na traumata války, ale i rozčarování. Jak se dá žít s dávnými démony? Měla a má spravedlnost vnesená zvnějšku smysl?

Vyšetř. Post Belum
Vyšetřovatel Vladimír Dzuro. (Post Bellum)

„Diváci se ocitnou spolu s Vladimírem Dzuro na místech, které jsou pro něj fatální. Vukovar, Sanski Most a další místa tehdejších válečných zločinů,“ uvádí k tématu rozhovor v Magazínu Paměti národa s režisérem Viktorem Portelem, který je zároveň vedoucím filmové produkce v Paměti národa.

Trailer k filmu:

Co způsobil fake news ve Vukovaru

Vladimír Dzuro je autorem knihy Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost, ve které podává unikátní svědectví z doby, kdy byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pro bývalou Jugoslávii pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.

Na otázku: Čím je knížka o vyšetřování zločinů z války v bývalé Jugoslávii pořád aktuální? odpovídá Vladimír Dzuro v databazeknih.cz:

„Třeba kvůli fenoménu fake news, které jsou rozhodně starší než internet… V knize píšu o několika konkrétních příkladech, s nimiž jsem se přímo v rámci vyšetřování setkal. Vím proto přesně, jak fungují falešné zprávy, když se vypustí do postkonfliktního prostředí. Nejde o banální lži o tom, že nějaká celebrita dělá to, či ono, jde skutečně o život. Je zásadní pochopit, že v Jugoslávii vznikla válka sousedů. Lidi, co spolu žili roky, brali se mezi sebou, bydleli vedle sebe, se během dvou měsíců začali zabíjet, týrat, znásilňovat. Konkrétně ve Vukovaru…“

Podle jeho knihy později vznikl komiks: Démoni balkánské války.

Film Vyšetřovatel vznikl v produkci společnosti Frame Films, v koprodukci České televize, chorvatské televize HRT a balkánské pobočky stanice Al-Džazíra a ve spolupráci se společností Restart a s Post Bellum.

Po projekci filmu 22. 3. 2023 v Jihlavě bude následovat debata s Vladimírem Dzuro.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.