Tento týden vstoupí do českých kin premiéra dokumentárního snímku Good old Czechs, který sleduje osudy dvou mladých Čechů, kteří na začátku druhé světové války odjeli do zahraničí, a poté se na různých frontách účastnili bojů proti Hitlerovu Německu, všechny je přežili a dočkali se osvobození Československa.

Snímek je unikátní právě vypravěčskou částí. Dialogy dvou hrdinů, které provázejí celý dokument, vycházejí z jejich osobních zápisků. Trefné glosy jsou hlavní vodící linkou, kterou doplňují dosud nezveřejněné historické záběry získané z několika evropských archivů.

V pozadí vyprávění slyšíme hypnotický a originální hudební podkres, který vychází z dochovaných filmových zvuků, které jsou v bezzvuké archivní stopáži spíše ojedinělé. Zvuky rozpracoval do hudebního podkresu hudební skladatel Stroon.

Jan Foukal, který propůjčil hlas jednomu z vypravěčů, si práci na snímku užíval, a jak sám napsal v e-mailové komunikaci s deníkem The Epoch Times, „chvílemi jsem si připadal jako anglický letec“.

Jan Foukal, režisér, scénárista i herec. Vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU, režíroval celovečerní hraný film Marťanské lodě. (Photo © Aerofilms)

Foukal mi vysvětlil, že upřímné a lidově trefné komentáře hlavních hrdinů, generála Františka Fajtla a medailemi ověnčeného leteckého střelce Filipa Jánského, vycházejí z deníků, „které film povýšil do nové formy jakéhosi dialogu obou hrdinů“. Protože se spolu za války nesetkali a každý z nich sepisoval svoje paměti odděleně, mohou se vzájemně doplňovat a diváci uslyší poměrně barvitá svědectví o poměrech ve Francii, Holandsku, Rusku nebo Velké Británii.

„Během práce na filmu jsem si opět řešil otázku českého vlastenectví – hrdosti a srabáctví,“ říká Jan Foukal, který vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. „Při práci na filmu jsem cítil, že jsem na správné straně barikády a přikládám ruku k dílu těch správných hodnot. Bohužel, je naše historie svědectvím spíše opačných případů.“

Když jsem se pana Foukala zeptal, zda by chtěl divákům něco vzkázat, odpověděl: „Ať jdou na film.“

Snímek vstoupí do kin 15. září 2022.

Trailer: Good old Czechs