Milan Kajínek

8. 9. 2022

„Můj tatínek byl opravdu vlastenec,“ říká dcera generála Fajtla paní Jitka Režná. „Používal selský rozum, měl smysl pro čest a skromnost.“ S paní Režnou jsem se potkal během novinářské projekce nového snímku Good old Czechs v pražském kině Pilotů. Využil jsem setkání, abych si s ní na sedadlech kinosálu krátce povídal.

„Moji rodiče dokázali své strasti udržet mimo naše dětství,“ vzpomíná paní Režná. „Když na obloze letělo letadlo, tatínek vždycky vyběhl ven a zasněně se na něj díval. Tehdy jsem tomu ještě nerozuměla.“

Generála Fajtla, který opustil Československo v době začínající Druhé světové války, zbavil komunistický režim vojenských distinkcí i válečných zásluh a „sebral mu křídla“ – zakázal mu létat.

Dcera generála Fajtla paní Jitka Režná. (Se svolením Jitky Režné)

Tento muž (tehdy ještě mladík), který bojoval proti Hitlerovu nacistickému Německu na všech frontách a vrátil se domů jako válečný hrdina, představoval údajně pro tehdejší komunistický režim „hrozbu“, jako mnozí další letci, kteří bojovali v Britském královském letectvu, a kteří skončili v komunistickém lágru.

„Můj tatínek měl silné vzory. Vzhlížel k Masarykovi, jeho rodina i škola ho za první republiky vychovávaly k vlastenectví. Tehdy to nebyl prázdný pojem,“ říká paní Režná, podle které byla pro tatínka nejdůležitější rodina a vlast.

Také se někdy zamýšlíte, co znamená být vlastencem? Po setkání s paní Režnou jsem se nad tím také znovu zamyslel. Myslím, že pro mě vlastenectví znamená znát historii svojí země a mít ji rád (to dobré z ní). Znát zemi – lesy, skály, louky a řeky a mít je rád. Znát místní kulturu, hudbu, významná díla a lidi. Mít je rád vytvářet s nimi pevné vazby a něco pro ně být ochoten udělat.

Ve snímku Good Old Czechs, který bude mít premiéru 15. září 2022, se odhalují upřímné názory mladého Františka Fajtla na válku, život a to, čeho byl svědkem. Filmoví tvůrci použili historické záběry z archivů několika zemí a vytvořili dosud nevídanou osobní fresku válečné odyssey mladých českých vlastenců a dobrodruhů.

„Jednou mi někdo řekl: Váš tatínek asi rád bojoval co? Ale tak to nebylo,“ řekla mi paní Režná v kině Pilotů. I ze snímku je právě tento okamžik patrný. Původní nadšení mladých Čechů bojovat proti Hitlerově „říši“, se postupně mění a tváří v tvář hrůzám války si nakonec přejí už jenom to, aby válka skončila.

„Víte, já si myslím, že oni chtěli a potřebovali především vidět svou zemi svobodnou. Proto šli do války. A proto muselo jejich odhodlání vydržet až do konce,“ říká paní Režná. „Měli doma rodiny, věděli, co se u nás děje (například vyvraždění Lidic). Samozřejmě, že cítili již nesmírnou únavu, ale odhodlání bojovat až do osvobození své rodné země rozhodně nepolevovalo. Alespoň u mého otce to tak bylo. A jsme zase u vlastenectví.“

Snímek s sebou nese výpovědní historickou hodnotu a nabízí i část výukových materiálů pro školy. Studentům základních i středních škol může posloužit jako osobní a neotřelá výpověď mladých lidí, kteří se vydali na nejistou cestu, s touhou bránit svoji zemi a ochotou pro to něco obětovat.

Trailer ke snímku Good Old Czechs

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.