JOHANNESBURG – Nová zpráva mezinárodní skupiny pro boj proti zločinu Enact financované Evropskou unií uvádí, že organizované zločinecké skupiny z Jihoafrické republiky a Číny ve spolupráci se zkorumpovanými úředníky „decimují“ populace velkých divokých zvířat v jedné z hlavních světových rezervací.
Krugerův národní park se rozkládá na ploše téměř 7 600 km2 a leží v severovýchodních provinciích Limpopo a Mpumalanga v Jihoafrické republice, přičemž hraničí s Mosambikem a Zimbabwe. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) označuje Krugerův park za jednu z nejvýznamnějších oblastí ochrany divoké zvěře na světě.
Tato rezervace je domovem ikonických, ale stále vzácnějších zvířecích druhů známých jako „velká pětka“, kam patří buvol africký, slon africký, nosorožec, levhart a lev. Slonovina ze sloních klů dosahuje na černých trzích vysokých cen, zatímco nosorožčí rohy a lví kosti se prodávají rozemleté v Číně jako vědecky neprokázaný lék tradiční čínské medicíny.
Podle zprávy odborníka na divokou přírodu a organizovaný zločin Juliana Rademeyera z organizace Enact je nejméně 40 % rangerů v Krugerově parku zkorumpovaných a až 70 % ostatních zaměstnanců parku pytlákům pomáhá. V parku pracuje více než 2 500 zaměstnanců a přes 400 rangerů.
Rademeyer řekl deníku The Epoch Times, že zaměstnanci pocházejí většinou z okolních komunit, a jsou proto vystaveni „velkému riziku nátlaku a výhrůžek“. Ve své zprávě cituje jednoho rangera, který mu řekl: „Vy pracujete tady v parku, vaše žena je sama doma s dětmi a děti tam chodí do školy. Rozhodnutí je na vás.“
Pod nátlakem začne ranger poskytovat informace zločinnému syndikátu a obdrží počáteční platbu 25 000 randů (1 400 USD). Platby se zvyšují v závislosti na „kvalitě získaných informací“, například o poloze lví smečky.
Velké šelmy lze snadno zabít otráveným masem a mršiny jsou s pomocí zkorumpovaných úředníků rozřezány a odvezeny z parku. Kosti se pak pašují z přístavu Durban v kontejnerech na lodích směřujících na trhy v Číně.
Nelehká volba
Rademeyer uvedl, že jeho informace vycházejí z rozhovorů s vedoucími pracovníky strážců Krugerova parku, poctivými i zkorumpovanými rangery, soukromými poradci pro ochranu divoké přírody, manažery ochrany přírody a vyšetřovateli, kteří se snaží rozplést „složitou síť“ organizovaného zločinu, která park „pohlcuje“.
Vyšetřovatelé ze speciální policejní jednotky Hawks sdělili deníku The Epoch Times, že objevili mnoho napojení rangerů a policistů na pytlácké skupiny. „Rangeři se buď musí stát součástí zločinu, nebo před ním musí zavírat oči. Pokud to neudělají, jsou zastřeleni ve svých domovech,“ řekl jeden z vyšetřovatelů.
„Ve spolupráci s auditory jsme vystopovali platby velkých částek více než 50 úředníkům Krugerova parku, které pocházely od syndikátů. A to je jen špička ledovce, protože naše vyšetřování teprve začalo,“ pokračuje vyšetřovatel.
Hlavní strážkyně parku Cathy Dreyerová, která dostala již řadu výhrůžek smrti, řekla deníku The Epoch Times, že je „nemožné“ vstoupit do Krugeru a zabíjet zvířata „bez spolupráce uvnitř rezervace“.
Ike Phaahla, mluvčí vládní agentury SANParks, která Krugerův park spravuje, řekl deníku The Epoch Times, že se k Rademeyerově zprávě nemůže vyjádřit. „Nejprve si budu muset zprávu přečíst,“ uvedl.
Propojení čínské a jihoafrické mafie
Krugerův park je považován za jeden z klenotů jihoafrického cestovního ruchu, který se pyšní tím, že nabízí místním i zahraničním turistům možnost vidět vzácnou zvířenu. Přesto se podle Rademeyera zdá, že vláda dělá pro ochranu zvířat jen málo v tom smyslu, že by úřadům poskytovala více prostředků na boj proti syndikátům.
Jeho zpráva „Krajiny strachu“ datuje počátek „hniloby“ do roku 2011, kdy se v Krugerově parku začalo dramaticky rozmáhat pytláctví nosorožců. Mezi lety 2011 a 2020 klesla populace bílých nosorožců v Krugerově parku o 75 %, z přibližně 10 600 na 2 607 kusů.
Rademeyer, stejně jako příslušníci vyšetřovací jednotky Hawks, s nimiž deník The Epoch Times hovořil, uvedli, že tytéž syndikáty, které jsou zodpovědné za vyhlazování zvěře v Krugerově národním parku, se podílejí také na únosech, přepadeních vozidel převážejících hotovost, krádežích aut, vydírání, nelegální těžbě a bombových útocích na bankomaty.
Ochránce přírody Kevin Pietersen řekl deníku The Epoch Times: „Jediným trhem pro věci, jako jsou rohy nosorožců a lví kosti, je Asie, konkrétně Čína. Chlapi od strážců zákona mi říkali o vazbách mezi čínskými triádami a jihoafrickými mafiánskými skupinami. Z Jihoafrické republiky je snadné cokoli propašovat, kontroly jsou hodně laxní.“
V posledních letech bylo v jihoafrických rezervacích zatčeno několik čínských občanů za pytláctví nosorožců, slonů a lvů. Většina z nich se vyhnula trestu odnětí svobody a místo toho zaplatila pokutu poté, co se přiznala.
V září 2021 byli zatčeni policista Stephanus Peters a žena, kterou vyšetřovatelé označili za „čínskou tlumočnici“ Linu Zhang, když se pokoušeli doručit na johannesburského letiště OR Tambo třicet nosorožčích rohů určených k přepravě do Malajsie. Podle policie byly rohy podvodně deklarovány jako víno.
Nebezpeční pytláci
Rademeyer uvedl, že pytláci jsou obvykle vyzbrojeni automatickými puškami a dalšími zbraněmi velkého kalibru. Často spolupracují se zkorumpovanými státními veterináři, aby si opatřili uspávací prostředky pro zvířata a „šipkové pušky“.
Podle Rademeyerova výzkumu zastřelili rangeři a vojáci Jihoafrických národních obranných sil v letech 2010–2015 v Krugerově parku nejméně 200 podezřelých pytláků, přičemž sedm vojáků přišlo o život a mnoho jich bylo vážně zraněno.
Před pěti lety vláda vyčlenila v rozpočtu miliony randů na 87 dalších rangerů, ovšem dosud nebyl jmenován ani jeden z nich. Žádosti o vysvětlení ze strany ministerstva životního prostředí zůstaly bez odpovědi.
Zdroj z policejních zpravodajských služeb sdělil deníku The Epoch Times, že většina oblastí v okolí Krugerova parku je „ohniskem násilné trestné činnosti“, přičemž několik frakcí vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) je napojeno na zločinecké gangy.
V březnu 2020 byl zabit agent Hawks plukovník Leroy Bruwer, kdy ozbrojenci zahájili palbu na jeho vozidlo, když cestoval mezi městy Mbombela a Lydenburg nedaleko rezervace. Bruwer byl hlavním vyšetřovatelem několika případů pytláctví nosorožců. V červenci loňského roku zastřelili atentátníci rangera Antona Mzimbu, když se vracel domů z práce.
Bruwerův a Mzimbův pohřeb byl tichý, zúčastnili se ho pouze příbuzní, blízcí přátelé a několik kolegů. Ne tak pohřeb údajného šéfa pytláckého syndikátu Petrose „Mister Big“ Mabuzy, kterého mnozí obyvatelé Krugerova parku považují za hrdinu.
Strach ze zabití
Mabuza, který byl často vídán ve společnosti Číňanů v kasinech po celé Jihoafrické republice, byl zastřelen při zjevné nájemné vraždě v roce 2021, když zaparkoval svůj luxusní sedan u nákupního centra ve městě Hazyview, rovněž nedaleko rezervace.
Jeho pohřeb byl místními novinami popsán jako „honosný“, rakev přiletěla vrtulníkem a byla zahalena do leopardí kůže.
Rademeyer ve své zprávě popisuje policejní stanice ve městech v okolí Krugeru následovně: „Jsou hluboko v kapsách organizovaných zločineckých skupin“ a „nabízejí tedy jen málo smysluplnou ochranu. Někdy dokonce slouží jako eskorta pro kontraband. Poctivějším policistům a těm, kteří cítí oddanost své komunitě, nezbývá než přivírat oči nad aktivitami svých kolegů ze strachu, že budou zabiti“.
Podle policejních statistik se počet vražd v provincii Mpumalanga, kde se nachází většina parku, za posledních deset let zvýšil o 42 procent.
Má Krugerův park šanci?
Rademeyer ve své zprávě vyslovil uznání několika málo úředníkům Krugerova parku, kteří skutečně touží bojovat proti organizovanému zločinu v rezervaci, a to s velkým rizikem pro sebe i své blízké.
Jejich statečnost podle něj vedla k nedávnému zatčení dvou rangerů a 11 údajných kompliců zapletených do pytláctví, korupce, praní špinavých peněz a obchodu s divokou zvěří. Rademeyer uvedl, že snahy o potírání kriminality v Krugerově národním parku nakonec selžou, pokud nebudou „spojeny s pečlivě cíleným úsilím o řešení širších kriminálních ekosystémů v Mpumalanze“.
„Aby byla účinná, musí být krátkodobá, reaktivní policejní taktika nahrazena dlouhodobou strategií boje proti klíčovým zločineckým sítím a jejich narušování,“ napsal Rademeyer a navrhl, aby se donucovací orgány a jihoafrický Národní úřad pro stíhání zaměřily na „aktéry na vysoké úrovni“ a nabídly amnestii zločincům na nízké úrovni, kteří spolupracují s vyšetřovateli.
Avšak vzhledem k tomu, že do zločinu v Krugeru a jeho okolí jsou zapleteni vysocí i nižší představitelé ANC, ochránci přírody, jako je Pietersen, pochybují, že vláda vynaloží potřebné prostředky na záchranu jedné z největších světových zvířecích rezervací před zničením.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.