Milan Kajínek

24. 3. 2023

„Víte, předchozí film Killing Pavel, který jsem natočil, byl o vraždě jiného novináře v Kyjevě na Ukrajině v roce 2016. A po tom filmu jsem cítil, že už nikdy znovu nenatočím film o vraždě novináře,“ říká režisér Matt Sarnecki v kavárně Lucerna před slavnostní premiérou filmu Kuciak: Vražda novináře.

Ale později si to rozmyslel. Oslovila ho totiž česká investigativní novinářka Pavla Holcová. „Dva roky po vraždách (novináře Kuciaka a jeho snoubenky) unikl vyšetřovací spis do rukou novinářky Pavly Holcové a v tomto spisu, jak mi vysvětlila, když jsme to osobně diskutovali, byl téměř podrobný plán o tom, jak funguje korupce v podmaněném státě,“ vysvětluje režisér Matt Sarnecki v rozhovoru s deníkem The Epoch Times.

Jeho nový snímek má mít mnohem širší záběr. „Netočil jsem snímek o další vraždě novináře, ale film o systému, který může vést k vytvoření prostředí, ve kterém někdo může uvažovat nad tím, že unikne (trestu), když zavraždí novináře,“ říká americký režisér. „A to je velmi velmi nebezpečné.“

Dokumentární snímek vznikal v mezinárodní koprodukci vyšetřovacího týmu novinářů, filmařů i producentů. Oficiálně se jedná o dánsko-česko-americkou koprodukci, ale uvidíte v něm i slovenské novináře, právníky a vyšetřovatele.

„Když se na ten film podívám, tak je o křehkosti demokracie,“ říká Sarnecki před premiérou filmu v kině Lucerna. „Je to téměř jako varování, protože pokud nebudeme o demokracii bojovat, můžeme se rozvinout do státu, kde se tohle stane normálním.“

Přesah snímku o vraždě novináře Kuciaka vnímá Sarnecki v tom, že podobná situace nemusí nastat pouze na Slovensku, ale i jinde ve světě. „Autoritářské tendence jsou dnes po celém světě. Máme vůdce, kteří se snaží vyvíjet tlak na své nepřátele,“ říká režisér. „To je děsivé a může to vést k velmi nebezpečným věcem.“

„Tohle je asi to hlavní poslání našeho filmu, a proto si myslím, že bude rezonovat nejenom s diváky na Slovensku, ale po celé Evropě a dokonce i v severní Americe,“ dodává Matt Sarnecki a zve všechny diváky na svůj nový dokumentární film, který právě vstoupil do českých kin.

Matt Sarnecki hovoří o filmu

Trailer fimu

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.