Milan Kajínek

21. 3. 2023

Myslel jsem si, že alespoň obecně chápu, co se na Slovensku stalo. Dokumentární snímek Matta Sarneckiho mě nejenom vyvedl z omylu, ale způsobil, že mi obrazně řečeno „spadla čelist“. Jádrem snímku je 70 terabajtů dat, které „někdo“ zaslal investigativním novinářům v České republice. Zdroj se údajně obával, že data „budou smazána“. Tato nálož informací obsahuje celý vyšetřovací spis spojený s nájemnou vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Každému, koho zajímají fakta a hledání pravdy, bych snímek doporučil. Jedná se o profesionální dokumentaristické dílo a silné svědectví současné doby. Reflektuje zásadní události v těsné blízkosti naší přítomnosti – najednou se uvědomíte, že vy sami vlastně reálně sedíte zprostřed děje, který se odehrává na filmovém plátně.

Pokud chcete hodnotit hudbu, kameru nebo střih nebude na to čas – snímek vás pohltí zejména tím, co odhaluje.

Premiéra: 23. března 2023, délka: 102 minut * ČSFD * WEB *

Setkáte se tváří v tvář vrahovi, který střílel, bývalému policistovi, který jej odvezl na místo činu, nebo barmanovi, který si vraždu objednal. Kam až sahají chapadla slovenské mafie a jak bezpečné je se vydat po jejích stopách?

Investigativní novináři i filmoví tvůrci chytře rozložili síly mezi množství jednotlivých aktérů, a tak ani vyšetřování ani produkce nestály pouze na jednom člověku nebo jedné organizaci. Z celého dokumentárního snímku se stala velká mezinárodní koprodukce vyšetřovacího týmu, filmařů i producentů.

Novináři uložili uniklá data na speciální server, který umístili na utajené místo. Je možné se k němu připojit pouze z několika počítačů, které jsou umístěny v Bratislavě ve speciální zabezpečené místnosti. Tady se probírají záplavou videí i obsahem telefonu slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který si vraždu údajně „objednal“.

Trailer

Premiéra filmu proběhne 23. března 2023 na festivalu Jeden svět

Co k tomu dodat, výsledek je zdrcující.

Je to prostě snímek, který by každý měl vidět.

V záplavě plytkých komedií, akčních blockbusterů a „morálních odpadků“ dnešní kinematografie je film Kuciak určitě snímek pro náročného diváka, který prahne po skutečném filmu, ve kterém se bojuje o hodnoty dnešní doby.

Je také dobré doplnit, že tento snímek skvěle doplňuje tvorba režisérky Zuzany Piussi, která ve snímku Očista popisuje období nástupu politické strany Igora Matoviče, která slíbila boj proti korupci v soudní moci. Tématem i chronologií Očisty navazuje na svůj předchozí film Nemoc třetí moci, ve kterém se zabývala „hlubokou korozí slovenské justice“. 

Hodnocení: dávám snímku 99 %

Americký režisér Matt Sarnecki a dánský střihač Janus Billeskov Jansen, 2022. (Bontonfilm)

Dodejme ještě na závěr, že režisér Matt Sarnecki je sám členem mezinárodní organizace investigativních novinářů a ve svém předchozím filmovém dokumentu nazvaném Killing Pavel (on-line), zkoumal vraždu běloruského investigativního novináře Pavla Šeremeta. S tímto snímkem vyhrál v roce 2017 cenu Investigative Reporters and Editors Medal a v roce 2018 italské ocenění DIG Award.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.