Milan Kajínek

30. 6. 2022

Příjmení Hádkovi znamená hádku a o tom je komorní tragikomické drama, které bylo původně natočeno jako „fraška“. Nikdy nekončící hádka je vyčerpávající, vyčerpávající snaha o to zakrýt pravdu. Chaos, kdy každý bojuje o své zájmy, ať už jsou jakkoliv malicherné… a v takové atmosféře vyrábějí Vojtěch Moravec a Sandra Nováková slovní humor a dokáží diváky rozesmát.

„Moje postava je jako rybička v akváriu. Když narazí do skla, otočí se a zjistí, že za sebou má volný prostor a tak se rozběhne dopředu, ale za chvíli narazí do dalšího skla,“ řekla Sandra Nováková v rozhovoru pro deník The Epoch Times.

Jak řekl režisér Vojtěch Moravec na tiskové konferenci v kavárně Lucerna, „původně jsme chtěli, aby to byla fraška, komedie, které se divák zasměje“, ale jak je z filmu i reakcí diváků patrné, stalo se s toho něco více. Kruté zrcadlo zla, které se usídlilo v mezilidských vztazích, ke kterému hlavní postavy dramatu nemají klíče, aby se jeho okovů mohli sami zbavit.

Jedná se o dialogovou komorní sociální komedii s tragickými prvky. Budete se smát, ale i plakat a možná se při pohledu „do zrcadla“ zastydíte nebo dokonce zhrozíte. V nejlepším případě snímek diváky přiměje k zamyšlení, aby se pokusili být lepšími, lepšími manžely a lepšími manželkami a lepšími lidmi.

Jedním z poslání umělce (jak se říká) je nastavovat společnosti neúprosné zrcadlo, vysmívat se negativním stránkám člověka, vyzdvihovat lidskou dobrotu a pobízet diváka, aby se pokusil stát lepším člověkem. No a Hádkovi tohle možná v sobě mají, pokud to tam budete hledat.

O co bojují Hádkovi?

„My jsme se u natáčení bavili. Mohla by to být komedie i drama,“ řekl Hynek Čermák v rozhovoru s deníkem The Epoch Times. „Každý natáčecí den jsme museli nazkoušet a odehrát krátké divadlo, protože ten film je hodně dialogový,“ říká Čermák o celkem dvanácti natáčecích dnech.

Natáčelo se v kulisách panelákového bytu, které kompletně, včetně rekvizit a kostýmů vytvořil výtvarník Marek Cpin, tak aby připomínaly „staré časy“ bývalého Československa.

A proč tak daleko do historie? Protože je snímek freskou, která zahrnuje vztahy několika generací jedné rodiny. Umírajícího dědečka, otce, dvou synů a jejich manželek.

Jak mi řekla Sandra Nováková, „lidem, kteří nezažívají podobné problémy jako postavy ve filmu, to bude připadat jako komedie. Pro diváky, kteří se s postavami ztotožní, to bude možná závažnější“.

Trailer

Závěrem

Herecké umění herců člověk uvidí a docení naplno teprve tehdy, když herce trochu osobně pozná. Jací jsou to lidé a jaký mají ve skutečnosti charakter. Potom je lépe vidět, že skutečně vytvářejí postavy, kterými nejsou, ale které pečlivě studují a nacvičují a během toho se také sami o sobě mohou něco nového dozvědět.

Má cenu na film chodit? Já když jdu na film, tak musím cítit nějaké duševní spříznění a recenze mi pouze pomáhají nad filmem přemýšlet více do hloubky. Herecké výkony skvělé, stejně tak kulisy a dialogy. Ale to zrcadlo, to mě straší, a jestli máte chuť se do něj podívat, tak na film běžte a potom to zkuste už udělat lépe :).

Úplný konec recenze bych chtěl nechat filmovým tvůrcům, Vojtěchovi Moravcovi a Sandře Novákové. „Příběh o rozhádané rodině může znít jako horor, my jsme ale hledali právě tu směšnou stránku hádajících a náramně jsme se u toho bavili. Každý z nás někoho takového v rodině má, kdo se vždy chce o něčem hádat. A všichni tak nějak věříme a doufáme, že to nejsme my.“

Premiéra: 14. 7. 2022, délka: 98 minut * ČSFD *

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.