V březnu do Prahy zavítal výjimečný kulturní soubor, seskupení umělců, tanečníků a sólistů Shen Yun Performing Arts. V překladu Shen – znamená božský nebo božstvo – a Yun znamená pocit nebo rytmus. Doslovně se Shen Yun tedy překládá jako: „Krása tančících nebeských bytostí“.

Již po první polovině představení měli diváci velmi silné zážitky a dojmy. Paní Renátě Smetanové, referentce městského úřadu v Rakovníku, a jejímu manželovi Štěpánu Smetanovi, vrchnímu dozorci v Nápravně výchovném ústavu, se představení moc líbilo.

Představení jsem vnímal komplexně a líbil se mi ten obrovský přesah, který to mělo – ten další rozměr – duchovní. Představení gradovalo a při posledním tanci to bylo zase posazení zpět na zem, do onoho lidského, veselého přístupu,“ sdílel pan Smetana dojmy z představení v pražském Kongresovém centru.

Smetanovi SY
Již po první polovině představení měli manželé Smetanovi velmi silné zážitky a dojmy. (Zdenka Danková / Epoch Times)

Samotný děj jednotlivých tanečních epizod hodnotí oba manželé v hlubokém zamyšlení jako poselství naděje, že je možné nakonec napravit i ty nejkomplikovanější vztahy. „Přestože se na Zemi dějí zvěrstva, i tak to může tady být hezké“.

Jednou z oslovených diváků byla také Jitka Filípková, učitelka na základní škole, toho času na mateřské dovolené. Rovněž i její první dojmy po představení byly velmi pozitivní.

„Jsem nadšená, mně se to moc líbilo. Hodně se mi líbí prezentace té kultury. Nejen že se člověk podívá na něco hezkého, ale je to i takové uvedení do čínské kultury a člověk se něco dozví. A z kostýmů jsem tedy úplně nadšená, moc se mi líbí. Takže i vizuální požitek je opravdu krásný.“

Filípková, Učitelka ZŠ
Jitka Filípková, učitelka na základní škole, vnímala i duchovní rozměr tohoto velkolepého představení. Autor foto: Zdenka Danková, ET ČR

Učitelka vnímala duchovní rozměr představení. „Myslím si, že to je v představení hodně vidět už od prvního čísla. Že to vlastně provází celé představení a bylo zajímavé, jak děj prolnuli i s přítomností v současné Číně,” říká učitelka.

„Vnímala jsem i takové to  odbožštění (odklon od bohů) v této době, a že soubor Shen Yun se to vlastně snaží vrátit zpátky. Je opravdu vidět, že jsou do toho zapáleni,“ dodává paní Filípková. Ocenila také živý hudební doprovod s tím, že by ráda měla během představení lepší výhled na orchestr, který si užili zejména diváci sedící na sedadlech balkónů v jevišti Kongresového centra.

Pan Igor Zverko přijel na představení až ze Slovenska. Vstupenku dostal od svého syna  jako dárek k 75. narozeninám. Pan Zverko ocenil prosazování tradičních hodnot pomocí jevištního umění a duchovní rozměr představení. „To je to, k čemu se lide mají vrátit,“ řekl po představení.

Představení Shen Yun, které umělecky zobrazuje prastaré legendy a duchovní bohatství staré Číny, ale i dalších oblastí Asie, na jevišti pražského Kongresového centra letos navštívilo více než devět tisíc diváků.

Soubor Shen Yun Performing Arts založili čínští umělci v New Yorku, kde tvoří nezávisle na současném čínském režimu. Všechna pražská představení byla téměř vyprodána a diváci odcházeli plni duchovních a uměleckých zážitků.