Na večerní vystoupení uměleckého souboru Shen Yun Prerforming Arts se přišla podívat také česká herečka Sarah Haváčová. Po představení se ve foyer pražského Kongresového centra svěřila se svými dojmy z představení.

„Představení Shen Yun jsem viděla už podruhé, poprvé minulý rok, a jsem nadšená, že skrze umění se můžeme dotýkat něčeho vyššího… Boha, a že nám to nabízí i jiná kultura. To je pro mě ohromné,“ říká herečka, která vystupuje na jevištích Národního divadla, divadla Bez zábradlí, Ungelt nebo ve Werichově vile.

Soubor na jevišti oživuje prastaré legendy, klasické a etnické tance, ale i nadčasová poselství. Diváci putují společně se souborem napříč historií až do současné Číny, jejíž kultura i obyvatelstvo byly silně zasaženy obdobím komunismu.

„Věřím, že krása je odleskem Boha. Taneční umění je krásné, je to tedy jedna z cest k Bohu. Tanec Shen Yun obsahuje navíc řadu spirituálních prvků, které se na Něj přímo odvolávají,“ říká herečka Sarah Haváčová, která má křešťanské vyznání. „Jsem přesvědčena, že otevřená srdce tento dotek vnímají a mohou se tak k Bohu přiblížit.“

Z představení si odnáší „radost“ a poselství, že „dobro zvítězí“.

„Odnáším si radost ze života a velkou vděčnost za to, že žiju ve svobodné zemi,“ říká herečka po představení. „To co jsem měla možnost vidět, mi připomnělo, že svoboda není věc, kterou mají všichni, a je potřeba, když už ji člověk má, tak si ji chránit.“

Soubor Shen Yun založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na současném čínském režimu. Jejich celosvětové turné, které nese motto „Čína před komunismem“, má za cíl obnovovat tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění a přinášet ji lidem na všech kontinentech.

Herečka Sarah Haváčová hovoří o svých dojmech z představení souboru Shen Yun Performing Arts v Praze, 10. března 2023. (Archiv Sarah Haváčové)

„V Číně se nemohou svobodně projevovat, ani vyznání víry… příznivci Falun Gongu nemohou svobodně říci ,v to věřím, to dělám‘, aniž by se cítili ohroženi,“ komentuje Sarah Haváčová některé scénky, reflektující současné události v Číně.

I když soubor Shen Yun proslul jako nositel tradiční čínské kultury, kterou znovu přináší divákům po celém světě, na území Číny mu není dovoleno vystupovat.

„To je bolestné. To je žalostné, ale díky Bohu, že mají tu energii a chuť, a alespoň to dělají všude jinde ve světě, když nemohou v Číně,“ říká herečka. „Je to smutné a přeju jim, aby jednou mohli ty krásné taneční prvky, tohle umění, aby ho mohli jednou zatančit na své rodné půdě. To přeju celému souboru.“

Igor Chaun o představení Shen Yun: „Tohle divadlo má obrovský mezinárodní úspěch“