Prastará Čína a její tradiční kultura, legendy a duchovní bohatství opět ožily na jevišti pražského Kongresového centra, které navštívilo více než devět tisíc diváků, aby sledovali letošní vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts. Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde tvoří nezávisle na současném čínském režimu. Jejich představení vidělo již více než milion diváků po celém světě.

„Na dnešní představení jsem se velmi těšil. Každopádně nezklamalo mé očekávání. Je moc hezké. Jsem nadšen. Je to na vysoké úrovni,“ říká finanční ředitel Libor Táborský, který žil dvanáct let v Číně.

Výkony tanečníků byl podle ředitele „úžasné“. „Vždy mě osloví duchovní stránka čínského tance a čínské kultury, která se vlastně prolíná celým tímto představením i hudbou,“ dodává Táborský, který pracoval pro společnost PPF, jež v Číně realizovala mnoho obchodních aktivit.

Představení podle pana Táborského nese „nadčasové poselství“. „Poselství se prolíná od minulosti až do budoucnosti a vždycky mi z toho plyne jakási spravedlnost a vyrovnanost,“ sdílí své dojmy po představení pan Táborský, který působil jako viceprezident Česko-slovenské čínské komory.

„Miluji čínskou kulturu a tradice. Je moc hezké, že ji udržujete a přenášíte do celého světa,“ děkuje Táborský souboru Shen Yun a souhlasí s tím, že je důležité, aby i dnešní moderní společnost žila s těmito tradičními hodnotami.

V kontextu toho, že tradiční čínská kultura i tradiční kultura Západu vycházejí z určitých duchovních závazků vůči Bohu nebo nebesům si pan Táborský myslí, že „je důležité pro všechny doby a pro všechny národy, aby se propojily s nebesy, protože bohužel mám dojem, že duchovno a to božské se pomalu vytrácí ze všech kultur, takže si tohoto představení velmi vážím.“

Veenu Hooja, jednatelka společnosti Northservis s.r.o. na přestavení Shen Yun v Praze, 10. března 2023. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

Na představení se přišla podívat také Veenu Hooja, jednatelka společnosti Northservis s.r.o. Pochází z Indie a v Praze žije již šest let.

„Byla to moje první zkušenost. Nikdy předtím jsem takové představení neviděla. Všechno bylo úžasné. Po celou dobu jsem si to velmi užívala, bylo to velmi pestré,“ říká paní jednatelka.

Ocenila také „synchronizaci“ tanečníků ve skupinových tancích a orchestrální hudbu. „Hráli opravdu dobře. Když hrála sólistka na klavír, všechno. Každý kousek se mi líbil. Každý jsem si důkladně užívala.“

Letošní vystoupení souboru Shen Yun obsahuje mužské i ženské klasické čínské tance, ale například i tibetský nebo mandžuský tanec.

„Upřímně řečeno, díky tomuto představení jsem poznala spoustu tradičních způsobů,“ dodává paní Hooja. Tyto způsoby podle ní kontrastovaly s dobou komunismu. „Takže všechno bylo úžasné,“ uzavírá paní Hooja.

Stavebník Michal Mytry se svojí ženou na představení Shen Yun v Praze, 11. března 2023. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

„Jsem upřímně nadšená,“ říká paní Mytry, která se mnoho let věnovala baletu. „Duchovno se prolínalo celým vystoupením. Mě to zasáhlo. Měla jsem čas chvíli přemýšlet. My už máme dnes v paměti jen tu komunistickou Čínu, takže mě od čínských umělců ta duchovnost překvapila.“

Když se paní Mytry dozvěděla, že posláním souboru je obnovovat tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění, uvedla, že se to souboru „povedlo“. „Určitě udělali osvětu,“ dodává.

„S dětmi jsme se na to moc těšili a stálo to za to. Bylo to úžasné,“ říká pan Mytry, který je stavařem. „Bylo to výpravné, co se týče historického pohledu na Čínu, takže kromě kulturního zážitku to bylo zajímavé i z tohoto úhlu pohledu.“