Milan Kajínek

14. 3. 2023

Večerní představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts v pražském Kongresovém centru přineslo divákům další úchvatná taneční vystoupení, legendy ze staré Číny i hluboká duchovní zamyšlení v textech písní sólových pěvců. Mezi diváky v zaplněném hledišti usedl také investiční analytik Jan Neumeister.

„Představení se mi líbilo hodně. Bylo to něco originálního,“ říká Neumeister, který pracuje pro společnost DRFG jako analytik pro nemovitostní investice. „My s manželkou často chodíme do divadla na evropské inscenace – evropský balet nebo evropskou činohru. Takže tohle je velmi originální, velmi kreativní. Pro mě nová forma umění. Nikdy jsem nic takového neviděl. Takže já jsem si to užil, velmi.“

Posláním souboru Shen Yun je obnova tradiční čínské kultury, která vznikala během pěti tisíc let za vlády dvaceti dynastií a která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně zničena. Zdá se, že soubor Shen Yun ji znovu přináší světu pomocí jevištního umění.

„Já to beru tak, že to je nějaký protiproud proti té současné komunistické vládě (v Číně), která hlásá ateismus a evoluční teorii,“ říká Neumeister. „Ale hlavně je to o tom, že ty hodnoty staré, ty prastaré, ty tradiční, že jsou zavrhované. Pro to, aby si ta komunistická vláda udržela autoritu, předpokládám.“

„Protože jakýkoli teismus, jakékoliv náboženství je vždy nad vládou, nad lidmi. Takže ty autoritářské režimy jsou proti tomu. Asi ve všech zemích, nejenom v Číně,“ říká Neumeister.

Soubor Shen Yun sídlí a tvoří v New Yorku, nezávisle na současném čínském režimu, který mu nedovoluje vystoupit v divadlech na území Číny.

Krystýna Neumeisterová Stroinová během rozhovoru po představení souboru Shen Yun v Praze, 10. března 2023. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

„Bylo to velmi unikátní, velmi jedinečné představení,“ říká Krystýna Neumeisterová Stroinová, která pracuje jako sekretářka právních kanceláří. „Něco takového jsem ještě nikdy neviděla. Měla jsem z toho pocit obrovské radosti, obrovského uspokojení.“

„Je to velmi, řekla bych až duchovní věc,“ komentuje představení paní Neumeisterová Stroinová a oceňuje jednotlivá vystoupení, která obsahují příběhy a mýty. „Příběhy, které soubor vypráví, jsou velmi zajímavé a velmi poučné, ve všech možných směrech.“

Letošní program souboru přinesl epizodu z příběhu opičího krále, který doprovází mnicha Tripitaku, příběh tchangského císaře a vznešené paní Jang nebo příběh hrdinného bojovníka Čao Jüna z éry Tří království.

„Z představení si odnáším poselství, že bych si měla více vážit šťastných okamžiků a příjemných věcí v životě, a nesoustředit se tolik na ty špatné věci, které se mi nedaří, a věřit, že vždycky je nějaká cesta, nějaká možnost, jak se to zase všechno zlepší,“ říká paní Neumeisterová Stroinová.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?