Joseph M. Hanneman

27. 3. 2023

Federální žalobkyně v soudních dokumentech připustila, že tři policisté Metropolitní policie D.C. (MPD) v přestrojení působili 6. ledna 2021 na severozápadních schodech amerického Kapitolu jako provokatéři.

Přiznání zaznělo 24. března v soudním podání adresovaném federálnímu soudci Rudolphu Contrerasovi, v němž prokuratura žádá soudce, aby videozáznamy pořízené policisty zůstaly zapečetěné.

Prokurátoři v řešeném případu obvinili obžalovaného – Williama Popea z Topeky v Kansasu – z „nelegitimního“ pokusu o odhalení videozáznamu v rámci jeho strategie případ zmedializovat. Pope podal 21. února návrh na soudní odpečetění.

„Obžalovaný nemá nárok na ‚odpečetění‘ těchto videí, aby je mohl sdílet s neomezeným počtem třetích stran,“ uvedla zástupkyně prokurátora Kelly Moranová. „Jeho přání řešit svůj případ v médiích, a nikoli před soudem, je nelegitimní a vláda splnila důkazní břemeno k prokázání nezbytnosti ochranného nařízení.“

Videozáznamy, které jsou zapečetěné již dlouho, se staly velkým tématem, zejména poté, co státní zástupci odhalili, že v řadě významných případů z 6. ledna bylo zapojeno několik informátorů FBI.

Pope usiluje o odpečetění videa ze skryté kamery a o získání plného přístupu k videozáznamům, kterými vláda disponuje. Pope se v trestním řízení, které je proti němu vedeno, zastupuje sám. Na slyšení z 3. března se soudce Contreras zdál být Popeově žádosti o poskytnutí videozáznamů nakloněn.

„Policista v této oblasti jasně nabádal [dav] a my stále nemáme k dispozici videozáznamy ze všech ostatních záznamů MPD ze skryté kamery,“ řekl Pope deníku The Epoch Times. „A jak v procesu s Proud Boys ukazují četní informátoři, v souvislosti se zapojení FBI teprve začínáme škrabat po povrchu.“

Skrytě natočené video – jehož část byla 24. března zveřejněna na platformě Rumble – ukazuje, jak se tři členové jednotky MPD pro elektronické sledování blíží k severozápadním schodům Kapitolu. Jeden z nich při obhlížení davu prohlásí: „Někdo bude zastřelen.“

Policista č. 2 odpověděl: „Nikoho nezastřelí.“

Podél okraje pozemku Kapitolu vybídl policista č. 2 jednoho z protestujících, aby šel nahoru k budově: „Tak se k nim přidej.“ Muž odpověděl: „Ne, musím hlídat své kolo.“

Jak procházeli trávníkem u západní části Kapitolu, muži se dali do řeči.

„Něco takového jsem ještě neviděl“

„To je úžasné,“ řekl policista č. 2. Policista č. 1, který natáčel video na GoPro, odpověděl: „Jo, něco takového jsem ještě neviděl.“

Do služby bylo 6. ledna nasazeno téměř 30 členů jednotky elektronického sledování, někteří z nich shromažďovali důkazy o aktivitě davu. Podle 96stránkového akčního plánu MPD z 6. ledna měli členové na levém zápěstí speciální pásky, které je identifikovaly jako členy jednotky.

Policista č. 1 se opakovaně připojil ke skandování „Vysušte bažinu“ a „Náš dům! Náš dům! Náš dům!“ (pozn. překladatele: vysušit bažinu „Drain the Swamp“ je heslo symbolizující eliminaci byrokratického aparátu a zpolitizovaných mechanismů ve Washingtonu; „Náš dům!“ symbolizuje to, že Kapitol v přeneseném smyslu patří lidu/voličům).

O něco blíže ke Kapitolu video zachycuje protestujícího, který křičí: „Joe Bidene! Chceme tě slyšet mluvit, ty *** pedofilní satanistický ***!“

O chvíli později se k davu připojil i policista č. 1, který skandoval „USA!“ a posléze opakovaně povzbuzoval dav, aby nezastavoval a pokračoval směrem k budově Kapitolu.

Dva policisté Metropolitního policejního oddělení v přestrojení kráčejí za Ashli Babbittovou na severozápadní straně Kapitolu 6. ledna 2021. Jeden z nich předtím poznamenal, že „někdo bude zastřelen“. (William Pope via federální soud / screenshot The Epoch Times)

„Tento videozáznam jasně dokazuje, že strážci zákona v přestrojení nabádají 6. ledna davy, aby postupovaly po schodech a lešení směrem ke Kapitolu,“ napsal Pope v dřívějším podání k případu. „Vláda může tvrdit, že k takovým incidentům nedošlo, ale fakta ukazují, že k nim došlo.“

Prokurátorka Moranová tuto skutečnost připouští v návrhu podaném 24. března.

„Konkrétní záběry, video z kamery GoPro pořízené policistou MPD, který byl v Kapitolu umístěn v rámci shromažďování důkazů, zachycují policistu, který křičí slova ve smyslu: ‚Běž! Běž! Běž!‘“ napsala Moranová.

„Na jiných místech ve videích se objevuje policista a dva další policisté v civilu, kteří jsou s ním, a připojují se k davu kolem sebe a skandují různá hesla, včetně ‚vysušte bažinu‘, ‚USA! USA! USA!‘ a ‚Čí je to dům? Náš dům!‘“

Moranová se také vyslovila proti odtajnění velkého množství záznamů z bezpečnostních kamerových systémů, které by podle ní mohly ohrozit policisty.

„S konkrétními videozáznamy, které se žalovaný snaží hromadně sdílet, jsou spojena velmi specifická a vysoce znepokojivá rizika,“ napsala.

„Vzhledem k vysoce výbušné povaze diskurzu kolem těchto případů by zveřejnění totožnosti policistů zachycených na těchto videích – policistů, o nichž žalovaný nyní tvrdí, že celý útok na Kapitol USA vyvolali – zcela jistě ohrozilo životy těchto policistů.“

Pope sdělil deníku The Epoch Times, že takové tvrzení nikdy neučinil. Odpověď na vládní podání zatím nepodal.

Další video, které Pope při zkoumání případu objevil, zachycuje policisty č. 2 a 3, jak kráčejí za Ashli Babbittovou po severozápadních schodech. Asi o hodinu později byla Babbittová střelena pistolí u vchodu do haly předsedy Sněmovny reprezentantů poručíkem Kapitolu Michaelem Byrdem. O půl hodiny později zemřela.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.