Joseph Lord

31. 3. 2023

Americký senátor Eric Schmitt obvinil 30. března administrativu prezidenta Joea Bidena, že svým jednáním s platformami sociálních médií provádí „největší cenzurní operaci v novodobé americké historii“.

„Bidenova administrativa vede největší operaci cenzury projevů v novodobé americké historii,“ uvedl Schmitt ve své výpovědi před podvýborem Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování zneužívání moci vlády.

„Od svého nástupu do úřadu se prezident Biden a jeho tým snaží potlačovat názory, se kterými nesouhlasí. A tím porušili osobní svobody milionů Američanů.“

Poté, co převzal kontrolu nad Twitterem, zveřejnil miliardář Elon Musk ve spolupráci s několika novináři sérii odhalení, nazvaných „Twitter Files“, které prokazují koluzi mezi federální vládou a sociální sítí do doby, než ji Musk koupil.

Než se Schmitt v lednu ujal své funkce novopečeného senátora, vedl jako vrchní státní zástupce státu Missouri žalobu Missouri v. Biden, jejíž cílem bylo prokázat, že se vrcholní představitelé federální vlády spolčili s technologickými giganty působícími v oblasti sociálních médií k porušování práv Američanů podle prvního dodatku – svobody projevu.

Během zjišťování informací k případu, který Schmitt označil za „nejdůležitější soudní spor o svobodu projevu této generace“, Schmitt a jeho kolegové – vrchní st. zástupce Louisiany Jeff Landry a D. John Sauer, bývalý náměstek vrchního st. zástupce Missouri pro zvláštní soudní spory – objevili další důkazy o koluzi mezi Bidenovou administrativou a technologickými společnostmi.

„Bidenova administrativa vyhrožovala společnostem provozujícím sociální média a útočila na ně“ s cílem přimět tyto společnosti „k cenzurování projevů, které se Bidenově administrativě nelíbí,“ uvedl Schmitt ve své výpovědi před výborem (pdf).

„Cenzura v dosud nevídaném rozsahu“

Když mluvil před podvýborem o případu Missouri v. Biden, Schmitt sdělil, že administrativa se dopustila „cenzury pravdivých informací v dosud nevídaném rozsahu“.

„Nález získaný Missouri a Louisianou prokázal, že koordinace Bidenovy administrativy se společnostmi provozujícími sociální média a spolčení se s nevládními organizacemi za účelem cenzury projevu bylo mnohem rozsáhlejší a destruktivnější, než bylo kdy známo,“ řekl Schmitt.

Mezi zjištěními, že pravda byla označována za dezinformace, uvedl např. zprávu o notebooku Huntera Bidena, teorie o úniku koronaviru z laboratoře a o účinnosti roušek/respirátorů.

Schmitt také citoval několik sdělení Bílého domu platformám sociálních médií.

„Prosím, okamžitě odstraňte tento účet,“ stálo v jednom z nich.

„Jsme vážně znepokojeni tím, že vaše služba je jedním z hlavních hybatelů váhání s očkováním – tečka. … Chceme vědět, že se snažíte, chceme vědět, jak vám můžeme pomoci, a chceme vědět, že s námi nehrajete hru na schovávanou, když se vás ptáme, co se děje. Bylo by to všechno mnohem jednodušší, kdybyste k nám byli upřímní,“ psalo se v dalším.

„Abychom to shrnuli… nadále se obáváme, že YouTube ‚vede‘ lidi k váhání a posiluje jejich váhavost. … Chceme si být jisti, že zdráhavost ohledně očkování obecně zvládáte a pracujete na tom, aby se tento problém zlepšil. Jde o obavu, která je sdílena na nejvyšších (a tím myslím nejvyšších) úrovních Bílého domu, takže v této věci bychom pod pokličkou rádi pokračovali v dialogu v dobré víře o tom, co se zde děje.“

V další komunikaci z Bílého domu stálo: „Mohl byste se na toto video podívat a pomoci nám s dalšími kroky, abychom ho mohli označit nebo odstranit?“.

Schmitt ve své výpovědi uvedl: „Společnosti provozující sociální média nejsou nevinnými aktéry; spolčují se s federální vládou, aby cenzurovaly příspěvky a blokovaly pravdivé informace, a prosazují cenzuru na pokyn federální vlády prostřednictvím zmanipulovaných ‚fact-checkingových‘ fíglů a pod tlakem radikálních vnějších i vnitřních sil.“

Senátor také sdělil, že k prosazení svých požadavků Biden často vyhrožuje společnostem provozujícím sociální média právními kroky v případě jejich odmítnutí.

„Při několika příležitostech Biden a jeho tým vyhrožovali, že potrestají společnosti sociálních médií, které dostatečně necenzurovaly Bidenovu politickou opozici, a to tím, že zruší sekci 230,“ uvedl Schmitt.

Sekce (paragraf) 230 je kontroverzní sekce zákona o internetové komunikaci z roku 1996, tj. skoro 30 let starého zákona vytvořeného dávno před objevením se sociálních médií. Tato sekce poskytuje platformám a fórům sociálních médií ochranu před právní odpovědností za obsah, který na jejich stránkách zveřejňují uživatelé.

Republikáni požadují zrušení této sekce z důvodu politické zaujatosti vůči konzervativcům. Demokraté naopak požadují zrušení této sekce na základě toho, že platformy sociálních médií nedělají dost pro boj proti „dezinformacím“.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.