Zachary Stieber

31. 3. 2023

Muž známý jako QAnon šaman, který se přiznal k obvinění v souvislosti s průnikem do amerického Kapitolu, byl předčasně propuštěn z vězení poté, co televize Fox News odvysílala záběry, na nichž je 6. ledna 2021 doprovázen policisty po Kapitolu.

Pětatřicetiletý Jacob Chansley byl 28. března přemístěn do tzv. „domu na půl cesty“ ve Phoenixu, sdělil v e-mailu listu The Epoch Times mluvčí amerického vězeňského úřadu. Ve federální věznici si ještě před několika dny odpykával 41-měsíční trest, který mu byl vyměřen v listopadu 2021 poté, co se přiznal k obvinění z „maření úředního postupu“.

Jeho propuštění přišlo poté, co Tucker Carlson z Fox News odvysílal dosud nezveřejněné záběry, na nichž je vidět, jak se příslušníci Policie Kapitolu procházejí s Chansleym uvnitř budovy.

Právníci Chansleyho tvrdí, že záběry nehrály při jeho předčasném propuštění roli.

„Jake je propuštěn podle plánu. Před 16 měsíci jsem mu při našem prvním rozhovoru řekl, že to bude v únoru nebo březnu 2023,“ napsal 30. března na sociální síti William Shipley, Chansleyho současný právník.

Chansley sice očekával, že si ve vězení odsedí téměř celý trest, Shipley však poznamenal, že federální vězni mohou být za dobré chování a účast v různých programech propuštěni předčasně.

V dalším příspěvku Shipley uvedl, že videa přehrávaná na stanici Fox „NEHRÁLA roli“ při Chansleyho propuštění.

Shipley dále uvedl, že poslední měsíce trestu si měl vždy „odpykat“ v domě na půl cesty. Zopakoval také, že kromě zápočtu za dobré chování byl jeho klientovi také snížený trest za absolvování programů úřadu.

„Datum propuštění jsme znali už delší dobu, ale drželi jsme ho v tajnosti, aby se u vězení či u Domu na půl cesty neobjevil dav,“ řekl Shipley.

Úřad uvedl, že nemůže hovořit o detailech propuštění konkrétního vězně, ale potvrdil, že vězni mohou mít zkrácený trest za dobré chování.

„Poté, co si před uložením trestu odseděl jedenáct měsíců na samotce a poté pouze šestnáct měsíců, je vhodné, aby tomuto inteligentnímu gentlemanovi bylo umožněno pokračovat v další etapě jeho nepochybně zákony respektujícího a obohacujícího života,“ uvedl bývalý Chansleyho právník Albert Watkins v prohlášení pro tiskové agentury. „Tleskám rozhodnutí amerického vězeňského úřadu v tomto ohledu.“

Návrh na zrušení odsouzení

Chansley byl obviněn z několika trestných činů poté, co byl 6. ledna 2021 vyfotografován a natočen uvnitř Kapitolu. Výměnou za zrušení ostatních obvinění se přiznal k obvinění z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Watkins byl po vynesení rozsudku nahrazen a Shipley nedávno řekl deníku The Epoch Times, že hodlá podat návrh na zrušení Chansleyho odsouzení.

Návrh se odvolával na federálního zákon, dle kterého by měl být vězeň propuštěný, pokud byl rozsudek v rozporu s ústavou nebo zákony Spojených států.

Shipley v dopise americkému ministerstvu spravedlnosti uvedl, že nově zveřejněný videozáznam se zdá být pro Chansleyho „materiálně ospravedlňující“ a že jeho právníkům onen záznam nebyl poskytnut.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Brady v. Maryland byli žalobci dle Shipleyho povinni poskytnout Chansleymu materiály potenciálně jej zprošťující viny.

„Kdyby byly videozáznamy řádně zpřístupněny, jak to vyžaduje zákon, jistě by byly použity jako protiklad k jednostrannému a fakticky nepřesnému vyobrazení pana Chansleyho, který vláda vykreslila ve svém prohlášení k vynesení rozsudku a v argumentech při slyšení o vynesení rozsudku.“

Ministerstvo spravedlnosti na žádost The Epoch Times o komentář nereagovalo.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.