Juraj Skovajsa

8. 3. 2023

Komentář

Hned první série reportáží týkajících se videí z Kapitolu, které moderátor Fox News Tucker Carlson zveřejnil v pondělí, vyvolala kritické reakce Bílého domu, demokratů, ale také některých republikánů. O den později přinesl Carlson další odhalení.

41 000 hodin videí z demonstrací a průniku do Kapitolu z 6. ledna 2021 poskytl nedávno Carlsonovi republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy.

Tým z Fox News materiál postupně prochází a právě v pondělí vydal Carlson ve svém pořadu první sérii se svým komentářem. Včera jsme informovali o „turistickém doprovodu QAnon šamana“ a o lži Raye Eppse v přísežném prohlášení před výborem pro vyšetřování událostí z 6. ledna vedeném demokraty.

Mezi dalšími konkrétními událostmi, kterými se Carlson v pondělí a také v úterý zabýval, jsou úmrtí policisty Briana Sicknicka, „útěk“ senátora Hawleyho a komunikační problém Policie Kapitolu.

V jednom z videozáznamů, které Carlson odvysílal, je zachycen policista Brian Sicknick, jak prochází budovou Kapitolu a gestikuluje na protestující, aby odešli. Snímek byl dle moderátora zachycen v časovém sledu až poté, co média, počínaje New York Times, tvrdila, že byl protestujícími „umlácen k smrti“ venku před Kapitolem. Ve skutečnosti ale Sicknick zemřel 7. ledna a pitva zjistila, že příčinou byla dvojnásobná mrtvice.

„Ať už se Brianu Sicknickovi stalo cokoli, zcela zjevně to nebylo v důsledku násilí, kterému byl vystaven u vchodu do Kapitolu. Tato nahrávka vyvrací jedinou a politicky nejužitečnější lež, kterou nám demokraté o 6. lednu namluvili,“ řekl Carlson a dodal, že tuto nahrávku měl k dispozici i výbor pro vyšetřování 6. ledna.

Během slyšení výboru pro vyšetřování 6. ledna zveřejnili demokraté krátké video republikánského senátora Joshe Hawleyho, který utíká sám po chodbě, a vykreslovali jej jako zbabělce. U přítomných video vyvolalo vlnu posměšků.

Carlson ale zveřejnil delší záběr téže události, ve které je vidět několik skupinek utíkajících kongresmanů a Hawley byl ve skutečnosti až v závěsu na nimi jako poslední. „Klip byl propagandou, ne důkazem,“ komentuje moderátor.

V úterním vysílání zpovídala hvězda Fox News poručíka Policie Kapitolu Tarika Johnsona, který byl ve službách Kapitolu 22 let.

Johnson sdělil, že i když policie věděla, že toho dne budou před Kapitolem protesty, na to, co přišlo, nebyli vůbec připraveni. Řekl také, že po průniku protestujících do budovy nedostal od nadřízených žádné instrukce, byť o ně výslovně žádal.

Kritika a výzva k „zastavení“ Carlsona

Poselství Carlsonových reportáží se neslo v duchu vyvracení lží, zavádějících tvrzení a narativů mainstreamových médií a demokratických politiků, včetně výboru pro vyšetřování 6. ledna, a také v duchu toho, že i když k násilnostem došlo, byly vyvolány malým zlomkem v porovnání s celkovým množstvím protestujících.

Byť jím zveřejněné videozáběry ukazují mnohé a vrhají na události jiné světlo, kritici Carlsona se chytli především toho, že narativ „vzpoury“ a násilného „napadání demokracie“ zlehčuje.

„Vlajkovou lodí“ demokratů byl v tomto případě lídr senátní většiny Chuck Schumer, který na půdě horní komory obvinil Carlsona z „manipulování jeho diváků“ a „ohrožování demokracie“, na což vyzval šéfa Fox News, aby moderátora „zastavil“.

Carlson Schumerův cenzurní požadavek komentoval: „Tato videa tnou do živého, protože ohrožují lži, které Chuck Schummer říkal posledních 26 měsíců, a nejen Chuck Schummer…“ a dodal, že videa jsou v protikladu ke lžím demokratů a Cheneyové a Kinzingera, dvou anti-trumpovských republikánů, kteří byli členové výboru pro vyšetřování 6. ledna.

Vůči vykreslení většiny protestujících jako mírumilovných turistů se ohradil i Bílý dům.

Reportáže „nebyly po chuti“ ani několika republikánům.

Lídr republikánských senátorů Mitch McConnel řekl, že byla chyba, že Fox News podala videa takovým způsobem, čímž narážel na bagatelizaci násilných událostí.

Levicově nakloněná média se ptala i dalších republikánů „šikovně“ položenou otázkou, jejímž cílem bylo zřejmě už dopředu připravit narativ o tom, že Carlson „jakoby tvrdí, že k žádnému násilí nedošlo“. Zářným příkladem je reportáž NBC nazvaná „Tucker Carlson díky videu poskytnutém McCarthym nepravdivě vykresluje násilné protesty z 6. ledna jako pokojné shromáždění“.

Na šikovně položenou položenou otázku „správně“ odpověděl senátor Thom Tillis či Trumpův stranický nepřítel Mitt Romney.

A co na reportáže v souvislosti s výborem pro vyšetřování 6. ledna říká nejsledovanější komentátor na Twitteru Elon Musk? „Kromě toho, že klamali veřejnost, zatajovali důkazy ze stranických politických důvodů a posílali do vězení lidi za mnohem závažnější zločiny, než jakých se dopustili. To je zcela špatně, z právního i morálního hlediska.“

Na závěr nesmím opomenout, že levicově orientovaná skupina Public Citizen nezahálela a hned v úterý podala stížnost kongresnímu úřadu pro etiku, aby vyšetřila McCarthyho za „současné exkluzivní poskytnutí“ „důvěrných záznamů jedinému médiu“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.