Společnost Internet 2.0, která se zabývá kybernetickou bezpečností, obvinila čínského giganta v oblasti sociálních médií TikTok z „nadměrného sběru dat“.

V nové zprávě australská firma zjistila, že populární aplikace pro tvorbu videí každou hodinu sleduje polohu uživatelů, přistupuje ke kalendáři a kontaktům a také provádí „mapování zařízení“, tj. sleduje, jaké další aplikace jsou nainstalovány v telefonu dané osoby.

„TikTok má přístup ke kontaktům, a pokud uživatel přístup odmítne, neustále žádá o přístup, dokud uživatel přístup neposkytne,“ uvádí zpráva.

„Aplikace vyhledává všechny ostatní spuštěné aplikace v telefonu. TikTok také shromažďuje všechny aplikace, které jsou v telefonu nainstalovány. Tyto informace mohou teoreticky poskytnout realistické schéma telefonu.“

Tom Kenyon, ředitel společnosti Internet 2.0, uvedl, že TikTok shromažďuje „více dat než téměř jakákoli jiná aplikace sociálních médií“.

„Pokud jste vládní osoba s citlivými kontakty, jako je … telefonní číslo premiéra, nebo jste třeba jen důležitou součástí obrany … mohou vědět, kdo jsou vaše kontakty, komu posíláte zprávy, mohou vědět, s jakými zařízeními se spojujete …“ řekl Kenyon rádiu 4BC.

Mezi další údaje, které TikTok shromažďuje, patří informace o GPS a přístup ke schránkám, které obsahují uložená hesla.

Nebezpečí i pro děti

TikTok je šestou nejpoužívanější aplikací na světě a svůj obrovský podíl na trhu získal díky tomu, že zaujal trh mladších 24 let.

Přibližně 43,7 % jejích uživatelů je ve věku 18-24 let, zatímco 31,9 % spadá do věkové kategorie 25-34 let. Aplikace tvrdí, že ve Spojených státech má téměř 150 milionů uživatelů, což je téměř polovina populace.

Kenyon však upozornil, že mladší populace si neuvědomuje nebezpečí sdílení svých osobních údajů. „Děti to prostě nezajímá. Nezajímají se o své soukromí.“ Kenyon varoval, že existují dvě nebezpečí, kterých by si mladí lidé měli být vědomi.

„Jedním z nich je návyková povaha sociálních médií obecně a TikTok je velmi dobrý v tom, že je návykový a přiměje vás, abyste ho sledovali. Všichni zřejmě uznávají, že jejich algoritmus se zdá být jedním z nejlepších, pokud jde o to, abyste se k němu vraceli,“ vysvětlil.

„Data, která máte, jsou cenná a nezáleží na tom, kdo jste nebo kde jste, pomáhají někomu jinému vytvořit si obrázek o naší společnosti, o západní společnosti,“ míní softwarový specialista a dodává: „V nejhorší podobě bychom spolupracovali se zahraniční vládou, abychom jí pomohli změnit způsob, jakým Austrálie dělá věci. Děje se to ale v reálu? No, nikdo o tom nemá žádné pádné důkazy, ale možné to je.“

USA zvažují zákaz TikToku

Zveřejnění zprávy přichází poté, co členové výboru pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů USA zpovídali generálního ředitele společnosti TikToku Shou Zi Chewa ohledně vazeb firmy na Komunistickou stranu Číny (KS Číny) a její praktiky v oblasti zpracování dat.

„TikTok nás všechny sleduje a Komunistická strana Číny to může využít jako nástroj k manipulaci celé Ameriky. Nevěříme, že TikTok někdy přijme americké hodnoty,“ obula se do šéfa společnosti předsedkyně výboru Cathy McMorris Rodgersová.

Chew se pokusil distancovat TikTok od jeho mateřské společnosti ByteDance se sídlem v Číně, přestože sám má na tuto organizaci hluboké vazby a dříve působil jako její finanční ředitel.

Bidenova vláda zkoumá možnost přinutit TikTok k odprodeji americké společnosti nebo aplikaci ve Spojených státech zcela zakázat z důvodu obav o národní bezpečnost.

Čínská video aplikace je již nějakou dobu v hledáčku tajných služeb západních zemí a jejích spojenců. Zaměstnanci vládních úřadů v USA, Kanadě, Austrálii či Velké Británii ji nesmí používat na služebních zařízeních a postupně se k nim přidávají i další země Evropské Unie.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval 8. března před používáním TikToku a označil jej za bezpečnostní hrozbu. Podle českého úřadu jsou v případě TikToku hrozby „markantnější než u většiny srovnatelně populárních aplikací“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.