Melina Wisecup

24. 3. 2023

Američtí zákonodárci obou politických táborů jsou přesvědčeni, že platforma TikTok je nástrojem Komunistické strany Číny (KS Číny). Dávali to najevo 23. března na slyšení sněmovního výboru pro energetiku a obchod, na kterém vypovídal generální ředitel společnosti TikTok, Shou Zi Chew.

Několik zákonodárců vyjádřilo nespokojenost s Chewovými vyhýbavými odpověďmi a nepřesvědčil je, že aplikace nepředstavuje bezpečnostní hrozbu.

Kongresmanka Kat Cammacková (republikáni) odmítla Chewovo opakované tvrzení, že TikTok nemá vazby s Komunistickou stranou Číny, ani nepodléhá čínským zákonům.

„Máme záznamy, které dokazují opak,“ uvedla Cammacková pro NTD, sesterské médium deníku The Epoch Times. „Jejich mateřská společnost ByteDance má zástupce, kteří patří mezi nejvýše postavené představitele Komunistické strany Číny.“

„Takže navzdory tomu, co říkají, známe pravdu a máme důkazy a dokumentaci, která to potvrzuje.“

Cammacková odkázala na skutečnost, že šéfredaktor společnosti ByteDance Čang Fu-pching je zároveň tajemníkem výboru KS Číny v rámci společnosti a má na starosti propagaci komunistických hodnot v celé firmě ByteDance a všech jejích dceřiných společnostech, včetně TikToku.

Podle zprávy předložené australskému Senátu na začátku tohoto měsíce Čang uvedl, že jeho úkolem v rámci ByteDance jako tajemníka strany je „přenášet správný politický směr, vedení veřejného mínění a hodnotovou orientaci do každého podniku a produktové řady“.

„Aby bylo jasno, TikTok není soukromá společnost,“ řekla Cammacková. „Je to společnost, která plní příkazy KS Číny prostřednictvím své mateřské společnosti ByteDance. Mají příkazy od KS Číny, které musí plnit.“

„Není to aplikace, kterou by měl mít kdokoli ve svém zařízení, protože se jedná o formu asymetrické války, kterou [KS Číny] vede se Spojenými státy.“

Nedůvěra

Demokratická kongresmanka Kathy Castorová řekla NTD, že Kongres ztratil důvěru v TikTok kvůli jeho pokračujícímu vztahu s mateřskou společností ByteDance a hlubokým vazbám ByteDance na KS Číny.

Vyjádřila obavy z toho, že TikTok opakovaně předával údaje amerických uživatelů společnosti ByteDance v Číně a že aplikace bude využívána k propagaci autoritářství KS Číny v zahraničí a k šíření její propagandy mezi americkou mládeží.

„Opravdu nemáme moc důvěry, protože TikTok vlastní ByteDance, což je čínská společnost, a ta podléhá čínskému bezpečnostnímu zákonu, který vyžaduje sdílení dat a informací,“ řekla Castorová. „Je zde velká nedůvěra.“

„Znepokojuje mě míra sociální kontroly Si Ťin-pchinga a Komunistické strany Číny nad jejich obyvatelstvem, a protože je aplikace TikTok tak úzce spojena s Čínou a Komunistickou stranou Číny, mám obavy i o lidi ve zbytku světa.“

Kongresman Scott Peters (demokraté) se například odvolával na skutečnost, že mluvčí čínského ministerstva obchodu jen několik hodin před Chewovým svědectvím veřejně odsoudil potenciální prodej TikToku americké společnosti a uvedl, že o nuceném prodeji by i tak nakonec rozhodoval komunistický režim, který kontroluje přístup k algoritmu ByteDance.

Pod kontrolou KS Číny

V průběhu slyšení členové Kongresu znovu a znovu zpochybňovali, odsuzovali nebo ilustrovali hluboké vazby společnosti ByteDance na KS Číny a její vliv na politiku TikToku.

Republikánský kongresman Dan Crenshaw přidal další díl skládačky, aby nastínil hluboké vazby TikToku na režim.

Crenshaw řekl, že na základě profilů na sociálních sítích bylo zjištěno, že „více než 300 zaměstnanců TikToku“ pracovalo před nástupem do společnosti přímo pro některou složku propagandistického aparátu čínského režimu.

„Uniklé zvukové záznamy z 80 interních schůzek společnosti TikTok ukazují, že k datům amerických uživatelů byly opakovaně umožněny přístupy z Číny, i když jste tvrdili, že tomu tak nebylo.“

Ve stejný den vydal republikánský senátor Marco Rubio prohlášení k otázce vazeb TikToku na komunistický režim a jeho snahám o podkopávání Spojených států. Uvedl v něm, že Chewovo odmítání otázek vztahu KS Číny-ByteDance-TikTok je dostatečným důkazem, že by aplikace měla být ve Spojených státech okamžitě zakázána.

„Komentáře, lži a opomenutí Shou Chewa odhalují úzký vztah mezi společnostmi TikTok, ByteDance a nakonec i čínskou vládou,“ uvedl Rubio.

„Po dnešním slyšení by nemělo být pochyb o tom, že TikTok představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Čas polovičatých opatření a zmírňování dopadů skončil.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.