Eva Fu

22. 6. 2022

Populární aplikace TikTok je jen „dalším invazivním nástrojem“ pro špionážní kampaň Pekingu, uvedli američtí zákonodárci poté, co se objevily informace z interních nahrávek, které údajně odhalují opakovaný přístup k soukromým údajům amerických uživatelů aplikace v Číně.

Podle uniklých záznamů z 80 interních schůzek, které citoval server BuzzFeed News, měli inženýři v Číně přístup k americkým datům aplikace minimálně od září 2021 do letošního ledna. Kromě toho se zaměstnanci TikToku občas museli obracet na své kolegy v Číně, aby zjistili, jakým způsobem proudí data z USA, k nimž američtí zaměstnanci nebyli oprávněni samostatně přistupovat, uvádí zpráva.

Společnost TikTok vlastní pekingský technologický gigant ByteDance. V západních zemích vyvolal obavy, zda k jeho datům může mít přístup Komunistická strana Číny (KS Číny), protože čínské zákony ukládají firmám povinnost spolupracovat na požádání s úřady bezpečnostních služeb.

„V Číně vidíme všechno,“ uvedl podle zprávy člen oddělení důvěry a bezpečnosti společnosti TikTok na schůzce v září 2021. Ve stejném měsíci jmenoval ředitel společnosti inženýra z Pekingu „hlavním administrátorem“ s „přístupem ke všemu“.

„Žádné překvapení, TikTok je jen dalším invazivním nástrojem komunistické Číny k infiltraci osobních a majetkových informací Američanů,“ uvedl pro The Epoch Times republikánský kongresman Ken Buck. „Tato aplikace představuje velmi reálnou hrozbu pro naši národní bezpečnost a Spojené státy by měly podniknout rázné kroky k zastavení špionážní kampaně KS Číny.“

Populární platforma s čínským vlastnictvím se již léta snaží minimalizovat své vazby na Peking z obav, které vyvolaly snahy Trumpovy administrativy zakázat TikToku působení ve Spojených státech. V řadě veřejných prohlášení společnost tvrdila, že údaje o amerických uživatelích ukládá lokálně a čínským úřadům by je na požádání neposkytla.

„K jakýmkoli údajům amerických uživatelů, k nimž má přístup ‚soukromá‘ společnost v Číně, má nepochybně přístup i čínská komunistická strana,“ řekl deníku The Epoch Times kongresman Lee Zeldin.

Při slyšení v Kongresu v říjnu 2021 Michael Beckerman, viceprezident TikToku, popřel, že by zaměstnanci společnosti ByteDance měli přístup k údajům uživatelů TikToku. Zákonodárcům sdělil, že o přístup k datům amerických uživatelů se stará „světoznámý bezpečnostní tým se sídlem v USA“ a že zálohy ukládá v Singapuru.

Uniklé nahrávky podle Zeldina naznačují, že Beckerman „možná lhal Kongresu, čímž by se dopustil trestného činu“.

„Už jen možnost, že k soukromým údajům milionů Američanů, z nichž mnozí jsou teprve teenageři, získala přístup čínská vláda a mohla je využít k řadě nekalých aktivit KS Číny, by měla spustit alarm jak v naší vládě, tak v soukromém sektoru a u každého, kdo tuto aplikaci používá,“ řekl.

Krátce před zveřejněním článku na serveru Buzzfeed ze 17. června společnost TikTok oznámila, že přesouvá veškerý datový tok amerických uživatelů na servery společnosti Oracle ve Spojených státech. Dodala, že bude i nadále využívat svá datová centra v USA a Singapuru jako záložní úložiště, ale očekává, že časem z těchto center data amerických uživatelů odstraní.

„Každá technologie pocházející z Číny je zneužitelná“

Bývalý čínský cenzor internetu Liu Lipeng již dříve sdělil deníku The Epoch Times, že TikTok se snažil najmout lidi jako on, aby monitorovali americké uživatele. V roce 2018 Liu vedl pohovor u ByteDance na pozici manažera obsahu TikToku, který by měl kontrolovat „globalizovaná videa“ na platformě.

„Projevy Američanů cenzurují přímo,“ řekl v rozhovoru v roce 2020.

Prezident Donald Trump vydal v srpnu 2020 exekutivní nařízení k zákazu TikToku a čínské superaplikace WeChat s tím, že aplikace zachycující rozsáhlé množství dat Američanů a „hrozí, že umožní Komunistické straně Číny přístup k osobním a majetkovým informacím Američanů – což potenciálně umožňuje Číně sledovat polohu federálních zaměstnanců a dodavatelů, vytvářet spisy s osobními údaji pro vydírání a provádět firemní špionáž“.

Od té doby se Trumpovo nařízení pozastavilo kvůli několika žalobám a soudním nařízením.

V červenci 2021 prezident Joe Biden nařízení zrušil a místo toho pověřil ministerstvo obchodu, aby platformu vyhodnotilo a určilo, zda představuje pro národní bezpečnost riziko.

Casey Fleming, analytik kybernetické bezpečnosti a generální ředitel strategické poradenské společnosti BlackOps Partners, uvedl, že před globálními ambicemi Pekingu a čínskými technologiemi je potřeba být na pozoru.

Fleming řekl, že jedna z věcí, kterou vždy říká lidem, kteří s ním konzultují tyto záležitosti, je, že „musíte pochopit, že každá technologie pocházející z Číny je zneužitelná,“ řekl v pořadu China Insider na EpochTV. „Jejím cílem je oslabit Spojené státy a posílit Čínu.“

Osobní údaje jsou „velmi, velmi cenné“, protože vytvářejí obraz o tom, s kým je člověk ve spojení, o jeho obchodních aktivitách, užívání chytrého telefonu a o tom, co bude dělat v budoucnu, řekl Fleming. Způsob, jakým je TikTok naprogramován, aby udržel uživatele v aplikaci, je podle něj také formou psychologické kontroly.

„Většina lidí ve skutečnosti nechápe, že hodnoty a cíle čínské komunistické strany jsou zcela opačné než hodnoty a cíle USA a svobodného světa,“ řekl Fleming.

„Chtějí ho zcela ovládnout. V Číně neexistují žádné nezávislé společnosti, KS Číny tam vše řídí a nade vším má kontrolu.“

Každý, kdo v Číně podniká nebo se věnuje jiné činnosti, „podléhá v Číně zákonům KS Číny“.

Společnost TikTok do doby vydání zprávy neodpověděla na žádost o komentář.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…