Ondřej Horecký

17. 3. 2023

Velká Británie se po USA, Kanadě, Austrálii, Dánsku, Belgii a dalších zemích Evropské unie stala 16. března poslední zemí, která zakázala čínskou aplikaci TikTok na vládních zařízeních.

Při oznámení zákazu v parlamentu uvedl první ministr Oliver Dowden, že rozhodnutí vychází z oficiálního přezkoumání, které dospělo k závěru, že „je zřejmé, že by mohlo existovat riziko v souvislosti s tím, jak některé platformy přistupují k citlivým vládním údajům a jak je využívají“.

„Aplikace sociálních médií shromažďují a ukládají obrovské množství uživatelských údajů, včetně kontaktů, uživatelského obsahu a geolokačních údajů. Na vládních zařízeních mohou být tyto údaje citlivé,“ uvedl.

Zákaz TikToku se vztahuje na vládní zařízení v rámci ministerských i neministerských rezortů, nikoli však na osobní zařízení. Podle Dowdena mohou být uděleny „velmi omezené výjimky“, pokud to z provozních důvodů vyžadují bezpečnostní týmy na základě individuálního posouzení.

Přístup k aplikacím třetích stran bude rovněž omezen na seznam předem schválených aplikací. Dowden uvedl, že toto opatření se již používá na některých ministerstvech a nyní bude zavedeno na všech ministerstvech, agenturách a orgánech státní správy.

Bývalý předseda Konzervativní strany Iain Duncan Smith, spoluzakladatel Meziparlamentní aliance pro Čínu, vyzval vládu, aby šla ještě dál a zakázala TikTok na soukromých zařízeních ministrů a vysokých úředníků, protože jsou a budou používána pro vládní záležitosti.

Dowden hájil přístup vlády s tím, že jde o „správný přístup“, který je vyvážený.

Zástupci společností TikTok a ByteDance na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby publikace článku nereagovali.

TikTok zakazují i jiní

Deník The Epoch Times již dříve odhalil, že mateřská společnost TikToku, ByteDance, zaměstnávala ve svých nejvyšších funkcích členy Komunistické strany Číny (KS Číny). Společnost, stejně jako mnoho dalších organizací v Číně, je také vázána zákonem o národních zpravodajských službách, který vyžaduje, aby všechny organizace a občané „podporovali státní zpravodajské služby, pomáhali jim a spolupracovali s nimi“.

Společnost TikTok přiznala, že osobní údaje uživatelů shromážděné aplikací lze v Číně získat na dálku, ale popřela, že by tyto údaje kdy poskytla Komunistické straně Číny a že by to ani nikdy neučinila. Tento slib příliš neuklidnil bezpečnostní experty, kteří varovali před důvěrou čínskému režimu.

Arthur Herman, vedoucí pracovník amerického think tanku Hudson Institute, již dříve řekl deníku The Epoch Times, že aplikace shromažďuje obrovské množství dat, která mohou být použita k tomu, aby si v případě Spojených států udělal obrázek o tom, „kde leží slabá místa Ameriky“. Její algoritmy mohou také aplikaci proměnit v „aplikaci na vymývání mozků“ tím, že filtrují obsah, který se čínské vládě nelíbí.

Indie zakázala TikTok a desítky dalších čínských aplikací v červnu 2020, zatímco Tchaj-wan zakázal TikTok a některé další čínské aplikace na státních zařízeních a v prosinci 2022 zahájil vyšetřování video aplikace kvůli podezření z nelegálních operací na ostrově.

Bílý dům začátkem března nařídil odstranit TikTok ze všech vládních zařízení a systémů do 30 dnů. Orgány EU – Evropská komise, Rada Evropské unie a Evropský parlament – zakázaly svým úředníkům mít aplikaci TikTok ve vládních i osobních telefonech již dříve tento měsíc.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) rovněž varoval tento měsíc před používáním čínské aplikace TikTok, kterou označil za bezpečnostní hrozbu. Úřad doporučil zákaz TikToku na všech zařízeních, které přistupují do citlivých systémů (státní orgány, energetika, bankovnictví, telekomunikace apod.)

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a doplnil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.