Andrew Thornebrooke

14. 12. 2022

Skupina amerických zákonodárců z obou politických spekter se snaží zakázat fungování sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Jejich návrh navazuje na četná svědectví vedoucích představitelů amerických zpravodajských služeb, podle nichž aplikace představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Návrh zákona usilující o zákaz aplikace předložili 13. prosince v obou komorách Kongresu senátor Marco Rubio (republikáni) a členové Sněmovny Mike Gallagher (republikáni) a Raja Krishnamoorthi (demokraté).

Zákonodárci odsoudili vazby společnosti TikTok na Komunistickou stranu Číny (KS Číny) prostřednictvím její mateřské společnosti ByteDance a uvedli, že společnost shromažďuje údaje Američanů pro komunistický režim.

„Federální vláda dosud nepřijala jediné smysluplné opatření na ochranu amerických uživatelů před hrozbou TikToku,“ uvedl Rubio. „Nejde o kreativní videa, ale o aplikaci, která každý den shromažďuje údaje o desítkách milionů amerických dětí a dospělých.“

„Víme, že se používá k manipulaci feedů a ovlivňování voleb. Víme, že se zodpovídá Čínské lidové republice. Už není čas ztrácet čas nesmyslným vyjednáváním se společností, která je loutkou KS Číny. Je načase Pekingem ovládaný TikTok nadobro zakázat.“

„Zneužitelná“ aplikace

TikTok je již dlouho předmětem kongresního zkoumání kvůli svým vazbám na KS Číny a praxi zasílání dat uživatelů zaměstnancům společnosti ByteDance umístěným v Číně.

Zákony KS Číny klasifikují data jako národní zdroj a společnostem sídlícím v Číně nebo většinově vlastněným čínským subjektům ukládá povinnost na požádání předat režimu veškerá data, včetně vlastního zdrojového kódu a dalšího duševního vlastnictví.

Bezpečnostní experti z tohoto důvodu označili aplikaci TikTok za „zneužitelnou“ a uvedli, že aplikace odčerpává od Američanů obrovské množství dat, která by mohla být zaslána KS Číny. Takové údaje zahrnují nejen historii prohlížení, ale také informace o rozpoznávání obličeje, zadávání stisků kláves, hesla, bankovní informace a dokonce i vše, co uživatelé zkopírovali do své virtuální schránky.

Stejně tak ředitel FBI Christopher Wray opakovaně prohlásil, že se jedná o hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Jedno z rizik, které vyzdvihl, je, že kontrola algoritmu ByteDance je náchylná vůči manipulaci ze strany KS Číny.

Čínský režim „by jej mohl použít k ovládání shromažďování údajů o milionech uživatelů nebo ke kontrole doporučovacího algoritmu, který by mohl být využit k vlivovým operacím, pokud by se tak rozhodl, nebo k ovládání softwaru na milionech zařízení, což mu dává možnost potenciálně technicky kompromitovat osobní zařízení,“ řekl Wray během slyšení výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů 15. listopadu.

Takové obavy nejsou bezdůvodné. Dokonce i vedení TikToku již dříve přiznalo, že na platformě cenzurovalo informace a potlačovalo videa, která byla kritická vůči KS Číny nebo která pojednávala o zvěrstvech režimu v Sin-ťiangu a na náměstí Nebeského klidu.

Ona navrhovaná legislativa nazvaná Averting the National Threat of Internet Surveillance, Oppressive Censorship and Influence, and Algorithmic Learning by the Chinese Communist Party Act (ANTI-SOCIAL CCP Act – Zákon o odvrácení národní hrozby internetové špionáže, represivní cenzury a ovlivňování a algoritmického učení ze strany Komunistické strany Číny) by v USA zablokovala a zakázala fungování jakékoli společnosti provozující sociální média, která je pod vlivem Číny, Ruska a několika dalších zahraničních zemí.

V rámci vlastních státních legislativ již několik republikánských států zakázalo aplikaci TikTok na zařízeních státních zaměstnanců, nejnověji v Utahu a Alabamě.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.