Jack Phillips

10. 4. 2023

Po nedávných zprávách o tom, že některé země se odklánějí od amerického dolaru, francouzský prezident Emanuel Macron naznačil, že Evropa by měla snížit svou propojenost se Spojenými státy, včetně dolaru.

Během víkendu Macron řekl v rozhovoru pro Politico, že existuje „velké riziko“, že se Evropa „chytne do krizí, které nejsou naše, což jí brání v budování strategické autonomie“. Svůj názor vyjádřil během letu z Pekingu do Kuang-čou po setkání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

Si a Komunistická strana Číny (KS Číny) podpořili Macronovův koncept „strategické autonomie“, o kterém představitelé KS Číny často mluví při setkání s ostatními evropskými představiteli.

„Otázka, na kterou si Evropané musí odpovědět … je v našem zájmu podporovat [krizi] na Tchaj-wanu? Ne. Horší by bylo myslet si, že my Evropané musíme v této věci následovat a přebírat agendu USA a přehnanou čínskou reakci,“ sdělil Macron.

Čína v sobotu zahájila v okolí Tchaj-wanu vojenské manévry poté, co se prezidentka ostrovní země Tsai Ing-wen ve středu setkala s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym. Čína považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za své vlastní území a nikdy se nezřekla použití síly k tomu, aby ostrov dostala pod svou kontrolu, zatímco tchajwanská vláda se proti čínským nárokům důrazně ohrazuje.

Macron také řekl, že Evropa musí lépe financovat svůj obranný průmysl, rozvíjet jadernou a obnovitelnou energii a snížit závislost na americkém dolaru. Francouzský prezident přijel do Číny s padesátičlennou podnikatelskou delegací včetně společnosti Airbus a výrobcem jaderné energie EDF, kteří během návštěvy podepsali kontrakty.

Francouzského prezidenta během návštěvy doprovázela i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Stabilita v Tchajwanském průlivu je nesmírně důležitá. Hrozba [použití] síly ke změně statu quo je nepřijatelná,“ řekla čínskému prezidentovi během setkání v Pekingu.

Macron podle serveru Politico zřejmě nesouhlasil. „Evropané nemohou vyřešit krizi na Ukrajině; jak můžeme Tchaj-wanu věrohodně říci: ‚Dávejte si pozor, pokud uděláte něco špatného, budeme tam‘? Pokud chcete opravdu zvýšit napětí, tohle je způsob, jak to udělat,“ řekl novinám.

McCarthy naopak v souvislosti s Tchaj-wanem vyzval k „jednotnému hlasu“ proti agresi KS Číny a chce zrychlit dodávky zbraní ostrovnímu státu. „Neposílejte balón nad náš vzdušný prostor. Nepoužívejte autoritářskou zastrašovací taktiku,“ varoval režim.

„Šest ujištění prezidenta Reagana slouží jako páteř našich vztahů s tchajwanským lidem. Dnes zde přítomní zákonodárci dávají najevo, že bereme naši podporu tchajwanskému lidu vážně a jsme odhodláni vystupovat jednotně,“ řekl McCarthy po setkání s Tsai Ing-wen.

Problémy s dolarem?

Macron rovněž navrhl, aby evropské země snížily svou závislost na „extrateritorialitě amerického dolaru“, což je krok, který Peking i Moskva silně podporují. „Pokud se napětí mezi oběma velmocemi vyhrotí … nebudeme mít čas ani prostředky na financování naší strategické autonomie a staneme se vazaly,“ řekl.

Objevily se spekulace, že nedávné kroky Číny, Ruska, Saúdské Arábie, Brazílie, Íránu a dokonce i Francie by mohly znamenat tvrdou ránu pro americký dolar v jeho roli světové rezervní měny, kterou si drží od konce druhé světové války. Saúdská Arábie údajně aktivně jedná s Pekingem o tom, že by část svých prodejů ropy do Číny realizovala v jüanech, a nikoli v dolarech.

V prohlášení brazilské vlády z minulého měsíce se Brazílie a Čína dohodly, že budou obchodovat ve vlastních měnách namísto v dolarech.

Tato dohoda přišla podle agentury Reuters hned poté, co čínský režim realizoval svůj první nákup zkapalněného zemního plynu prostřednictvím jüanu. Šlo o transakci přibližně 65 000 tun LNG ze Spojených arabských emirátů, který koupila China National Offshore Oil Corp od francouzské společností TotalEnergies prostřednictvím Šanghajské burzy ropy a zemního plynu.

Minulý týden po setkání se Si Ťin-pchingem mluvil o zbavení se závislosti na americkém dolaru i malajsijský premiér.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.