Parnell Donahue

12. 4. 2023

Když došlo k incidentu v texaském Uvalde, kdy vrah zastřelil na základní škole 21 obětí, z toho 19 dětí, s manželkou Mary jsme to následně probírali. Když si otřela slzy z očí, zeptala se: „Co může být horšího, než dítě zastřelené ve škole?“

Chvíli jsem přemýšlel a nahlas se zeptal sám sebe: „Myslím, že být rodičem toho střelce by mohlo být horší. Ale vlastně nevím.“

Tato úvaha nás přivedla k debatě, jak může někdo povraždit místnost plnou žáků čtvrté třídy a co mohou rodiče dělat pro to, aby jejich děti měly správné morální zásady a charakter, který by jim nikdy nedovolil dopustit se takového zla.

Jak můžeme naše děti ochránit před tím, aby se z nich nestaly další střelci a vrazi? Z mé knihy o výchově „Poslové v džínách“ (Messengers in Denim) jsem vybral 10 bodů, jejichž dodržování by mohlo přispět k tomu, aby si vaše děti vypěstovaly pevné morální zásady.

1. Vytvořte láskyplný domov

Dobrý, láskyplný vztah mezi otcem a dítětem a dobrý, láskyplný vztah mezi matkou a dítětem jsou potřebné k tomu, aby si dítě vytvořilo morální kodex, který je vyžadován od dobře vychovaného a zodpovědného občana. Milující rodiče jsou ke svým dětem vždy upřímní. Dávají jim upřímné pochvaly, které dětem pomáhají rozvíjet sebeúctu a cítit se dobře. Jste-li osamělý rodič, najděte si osobu – sourozence, dobrého přítele nebo jinou respektovanou osobu opačného pohlaví, která by se stala rádcem vašich dětí. Tatínkové nebo náhradní tatínkové jsou pro rozvoj sebekázně u dívek i chlapců podstatní.

2. Podporujte hudební výchovu ve škole, doma i v kostele

Hudební nástroje jsou sice drahé, ale bubeníci si musí koupit jen paličky a zpěv je v podstatě zadarmo. Anthony Esolen v článku „Ošklivé a dobré“ v časopise Touchstone napsal, že dobrá hudba a poezie jsou cestou zpět k civilizované zemi a světu. Obojí má schopnost upevňovat přátelství a mír. A podle Lesley Maxwell Mannové, docentky hudby na Belmont University, hra na hudební nástroje názorně ukazuje, že nikdo učený z nebe nespadl a že dělání chyb a jejich opravování vede ke snazšímu rozhodování a odolnosti nejen v hudbě, ale i v životě.

3. Omezte čas strávený u obrazovek – videoher, televize a sociálních médií

Žádnou z nich nepovolte v době jídla, učení nebo spánku a ujistěte se, že počítače jsou neustále na očích, nikoli v ložnicích. Nedovolte v domě žádné násilné hry ani pornografii.

4. Najděte si každý den čas na hraní venku

Upevněte na garáž obruč a nechte děti házet na koš. Pokud doma nemáte možnost hrát si venku, najděte si třeba nějaký místní park, nechejte je po škole navštěvovat různé kroužky a udržujte je neustále aktivní. O víkendu s nimi vyrazte na kolo nebo na výlet. Hodně aktivity je posílí, zažene obezitu a pomůže jim usnout.

5. Mějte vždy přehled o tom, kde a s kým jsou vaše děti

Nedávno vyšel v deníku TheTennessean článek o pěti teenagerech, kteří byli večer ve 22:45 někde venku postřeleni. Jednomu chlapci bylo 13 let, dvěma chlapcům 15 let a dvěma dívkám 15 let. Rodiče nebyli v článku zmíněni, takže nevíme, zda věděli, kde jejich děti jsou. Ale nedokážu si představit, že by některé z mých dětí v tomto věku bylo ve 22:45 někde venku, aniž bych věděl, kde a s kým jsou. Vlastně bych to věděl – byly by doma se svou matkou a se svým otcem.

6. Navštěvujte kostely, synagogy nebo místní kláštery a buďte v nich aktivní

Mladiství, kteří pravidelně navštěvují různé náboženské akce, „mají větší pravděpodobnost, že se jim bude lépe dařit ve škole, že se budou vyhýbat alkoholu, drogám a sexu. Starají se o chudé, dělají morální rozhodnutí založená na tom, co je správné, a ne na tom, co by je učinilo šťastnějšími,“ napsali Christian Smith a Melinda LundquistDentonová v knize „Hledání duše: náboženský a duchovní život amerických teenagerů“.

Učte děti 10 přikázání, zodpovědnosti, úctě a společenskému chování. Buďte pozitivní ve svém myšlení a řeči. Povzbuzujte své děti, aby patřily do komunitních nebo náboženských skupin mládeže a navštěvovaly je. Čtěte náboženské časopisy a knihy, mějte doma nějaké náboženské články.

7. Poznejte kamarády svých dětí, rodiče jejich kamarádů a kamarády jejich rodičů.

Uspořádejte u sebe doma party pro své děti a jejich kamarády. Pozvěte na pomoc rodiče jednoho nebo více kamarádů svých dětí. Bude snazší dohlédnout na jídlo, pití a chování, pokud na večírku zůstanete! Uvědomte si, že děti budou ovlivňovány rodiči svých kamarádů a kamarády jejich rodičů.

8. Stanovte si s dětmi pravidla chování a důrazně je prosazujte

Během své práce jsem se maturantů při zdravotních prohlídkách ptal, zda si myslí, že jejich rodiče jsou více nebo méně přísní než průměrní rodiče. Většina dětí odpověděla, že asi tak průměrně, ale našlo se mnoho těch, kteří odpověděli například takto: „Dřív ke mně byli opravdu mírní, ale od té doby, co jsem na střední škole, jsou na mě přísní kvůli každé maličkosti. Asi si myslí, že když jsem měl v mládí průšvih, že ho budu mít zase“ nebo „Když jsem byl mladší, byli opravdu přísní, ale teď mě v podstatě nechávají dělat si, co chci, protože vědí, že jsem hodné dítě a nedostanu se do problémů.“. To je další lekce, kterou si teenageři odnášejí do života.

9. Projevujte nadšení z toho, že děti dostanou řidičský průkaz

Často jim říkejte, když je v průběhu základní školy vozíte do školy autem nebo jezdí autobusem, jak budete rádi, až budou dost velké na to, aby mohly řídit a pomáhat vám s některými povinnostmi. Dodejte, že víte, že budou dobrými řidiči, protože vědí o povolených rychlostech, o tom, jaké to je přecházet rušnou ulici, a o všech dalších věcech, které svědčí o jejich dobrém úsudku a občanské zodpovědnosti.

10. Vyvarujte se marihuaně, jiným omamným látkám a tabáku

Pokud pijete alkohol, dbejte na to, abyste nikdy nebyli pod vlivem alkoholu. Řekněte dětem, proč si dáte jen jeden drink. Nezapomeňte, buďte takovým člověkem, jakým chcete, aby se staly vaše děti!

Švýcarský psychoanalytik Carl Jung řekl: „Pokud chceme na dítěti něco změnit, měli bychom to nejprve prozkoumat a zjistit, zda to není něco, co by bylo lepší změnit na nás samotných.“

Užívejte si přítomnosti svého manžela či manželky a svých dětí. Modlete se za truchlící rodiny v Uvalde a kéž Bůh i nadále žehná vám i vaší rodině.

Z původního článku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.