Victoria Kelly-Clark

17. 4. 2023

Po setkání čínského ministra obrany generála Li Šang-fua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bude Peking pokračovat v prohlubování vztahů s Moskvou – navzdory ujištění, že Komunistická strana Číny (KS Číny) zůstane v otázce Ukrajiny neutrální.

Li, který byl nedávno jmenován ministrem obrany, uvedl, že jeho návštěva v Rusku byla výslovně určena k tomu, aby „zdůraznila zvláštní charakter a strategický význam“ oboustranných vztahů, jak vyplývá z kremelského přepisu úvodního jednání.

Čínský pohlavár uvedl, že Peking stojí s Ruskem bok po boku a že jejich spojenectví je nadřazeno všem ostatním. Putin, který se jednání zúčastnil společně s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem, uvedl, že spolupráce mezi oběma zeměmi se prohlubuje ve všech oblastech a že se rychle rozvíjí i vojenská spolupráce.

„Aktivně pracujeme i prostřednictvím vojenských resortů, pravidelně si vyměňujeme informace, které jsou pro nás užitečné, spolupracujeme v oblasti vojensko-technické spolupráce, provádíme společná cvičení, navíc v různých oblastech: v oblasti Dálného východu a v Evropě, na moři, na zemi i ve vzduchu,“ řekl Putin.

„Myslím, že je to samozřejmě další důležitá oblast, která posiluje výhradně důvěrný, strategický charakter našich vztahů – vztahů mezi Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou,“ dodal ruský vůdce. Návštěva přichází necelý měsíc poté, co čínský vůdce Si Ťin-pching přijel do Moskvy na třídenní jednání.

Uniklé dokumenty tvrdí, že Čína Rusku tajně dodává zbraně

Diplomatické líbánky proběhly v době, kdy došlo k úniku tajných informací od amerických zpravodajských služeb, které tvrdí, že Peking podporuje ruskou armádu dodávkami zbraní.

Údajné dokumenty Pentagonu z 23. února, které unikly na internet, odhalily informace sestavené Kanceláří ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI), podle nichž KS Číny schválila „poskytnutí smrtící (vojenské) pomoci“ Rusku již začátkem roku 2023.

Uvádí se v něm rovněž, že obě země plánovaly vojenské vybavení maskovat jako civilní zboží.

Deník Epoch Times nedokázal ověřit pravost dokumentů kolujících na internetu. Americké ministerstvo obrany ani ODNI dosud neodpověděly na žádost o komentář.

Bidenova administrativa již dříve uvedla, že se nedomnívá, že Peking je v rusko-ukrajinském konfliktu „v jakémkoli ohledu“ nestranným aktérem. „Nemyslím si, že lze rozumně pohlížet na Čínu jako na jakkoli nestranného aktéra,“ prohlásil John Kirby, mluvčí Rady pro národní bezpečnost a dodal: „Oni tuto invazi neodsoudili. Nepřestali nakupovat ruskou ropu a ruské energie.“

Kirbyho komentář přišel poté, co Putin podpořil návrh Pekingu na příměří na Ukrajině, který byl zahájen během třídenního summitu s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Dvanáctibodový návrh, který neobsahuje žádné konkrétní strategie, západní vláda považuje za úskok, který má Moskvě získat čas.

Kirby rovněž znevážil deklarované přání Pekingu, aby válka skončila, a tvrdil, že Si byl sice ochoten letět do Moskvy, ale „ani jednou nemluvil s prezidentem Zelenským, nenavštívil Ukrajinu, neobtěžoval se postavit se za ukrajinský cíl“.

„On a jeho režim neustále papouškují ruskou propagandu, že se jedná o jakousi válku Západu proti Rusku, která je pro pana Putina jakousi existenční hrozbou. To je jen snůška blábolů. Ukrajina nepředstavuje žádnou hrozbu pro nikoho, natož pro Rusko,“ uvedl Kirby.

Peking v roli řidiče

Podle odborníka na Čínu Philipa Cunninghama je Rusko vůči Číně v historicky slabé pozici, přičemž ruská vláda se chová jako vazalský stát.

Cunningham v článku v časopise China-U.S. Focus napsal, že prohlášení jsou „plná jazyka, kterým Rusko demonstruje svou věrnost nejen standardním zahraničněpolitickým postojům, například v otázce Tchaj-wanu, ale i novým, inovativním a dosud nevyzkoušeným vizím, které Si prosazuje“.

„Jedna věc je vidět zahraniční hlavu státu, jak obecně hovoří o společných cílech, ale tento summit to posunul na novou úroveň, kdy hostitel opakoval přesnou frazeologii svého hosta,“ dodal expert na Čínu.

To podle něj naznačuje, že Putin a ruská vláda musí tvrdě pracovat, aby se Číně zavděčili. „Poměr sil ve vztahu mezi Si Ťin-pchingem a Putinem je nyní jasně ve prospěch Siho, summit ho vyzdvihuje od začátku do konce, zatímco Putin, který se netěší pevnému zdraví, si často hýčká své stížnosti a trucuje na vedlejší koleji. Rusko je vůči Číně v historicky slabé pozici a je to vidět,“ míní Cunningham.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.