Jeff Louderback

25. 4. 2023

Po měsících náznaků a komentářů, že bude usilovat o druhé funkční období, americký prezident Joe Biden dnes 25. dubna, přesně čtyři roky poté, co v roce 2019 zahájil svou prezidentskou kampaň, oficiálně oznámil ve videu kandidaturu na znovuzvolení v roce 2024.

Ve videu s názvem „Joe Biden zahajuje svou kampaň na prezidenta: Dokončeme práci“ Biden řekl, že „toto je naše chvíle“.

„Svoboda, osobní svoboda je základem toho, kým jsme jako Američané,“ říká ve videu Biden. „Chránit naše práva, abychom se ujistili, že se s každým v této zemi zachází stejně.“

Ve videu si Biden vzal na mušku republikány a řekl, že „po celé zemi se srovnávají do řady extremisté MAGA, kteří si chtějí tyto základní svobody vzít pro sebe“.

Na rozdíl od situace před čtyřmi lety, kdy jako bývalý viceprezident kandidoval proti tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, čelí Biden výzvám, které během jeho předešlé kampaně neexistovaly.

Bidenovo vedení ekonomiky vyvolává obavy mnoha Američanů, jednak kvůli vysoké inflaci a také kvůli přetrvávajícím obavám z recese.

Inflace, která v červnu 2022 dosáhla svého postpandemického maxima ve výši 9,1 %, se nyní pohybuje na úrovni 5 %. Přesto zvyšování úrokových sazeb, které zavedl Federální rezervní systém v boji proti inflaci, podle mnohých ekonomů zvýšilo riziko recese.

Biden od svého nástupu do funkce schválil bilionové výdajové balíky. Mezi rozpočtové zákony, které hrdě prezentoval, patří American Rescue Plan v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, Infrastructure Investment and Jobs Act v hodnotě 1,2 bilionu dolarů, „klimatický balík“ Inflation Reduction Act v objemu 745 miliard dolarů a rozpočtový zákon o vládních výdajích v hodnotě 1,7 bilionu dolarů, který podepsal v prosinci 2022. Právě první tři zmíněné balíky dle mnohých ekonomů a opozice přispěly k vysoké inflaci.

Jeho imagi nepomohl ani nález několika utajovaných materiálů ve washingtonském Penn-Bidenově centru a domě ve Wilmingtonu.

Mezi další výzvy, kterým Biden čelí, patří eskalující krize na americko-mexické hranici, rusko-ukrajinská válka a rostoucí vliv komunistické Číny a její potenciální invaze na Tchaj-wan.

Jedním z dalších problémů je patová situace ohledně dluhového stropu s republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů, kdy Biden odmítl s republikány vyjednávat.

Očekává se, že vládní výdaje budou široce diskutovaným tématem v primárkách obou stran a posléze i ve všeobecných (hlavních) volbách.

Průzkumy naznačují, že mnoho Američanů s Bidenovým výkonem není spokojeno.

Podle průzkumu Harvard Youth, který 24. dubna zveřejnil Harvard Kennedy School Institute of Politics, klesl Bidenův rating mezi mladými voliči ve věku 18–29 let od loňského jara o pět procentních bodů ze 41 na 36.

Navíc podle průzkumu Harvard-Harris z 20. dubna by v souboji jeden na jednoho mezi Bidenem a Donaldem Trumpem preferovali registrovaní voliči Trumpa se 45 procenty, zatímco Bidena jen 40 procenty (zbylých 15 procent tvoří nerozhodnutí).

Průzkum také ilustroval, že 67 procent voličů si myslí, že Biden je na funkci prezidenta „příliš starý“, a 56 procent má pochybnosti o jeho mentální způsobilosti pro tuto funkci.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.