Vedoucí představitelé Velké Británie a Itálie v memorandu o porozumění potvrdili potřebu zachování míru v Tchajwanském průlivu, protože Peking pokračuje ve vojenském tlaku na tento samosprávný ostrov.
Britský premiér Rishi Sunak a italská premiérka Giorgia Meloniová podepsali 27. dubna během setkání v Londýně memorandum o porozumění (MOU) (pdf) a dvoustranné spolupráci.
Oba lídři vyjádřili společný nesouhlas s jednostrannými pokusy o změnu statu quo v Tchajwanském průlivu, kde Komunistická strana Číny zvýšila vojenskou přítomnost svých armádních jednotek.
„Znovu potvrzujeme význam míru a stability v Tchajwanském průlivu a podporujeme mírové řešení otázek napříč průlivem bez hrozby použití síly nebo nátlaku,“ uvádějí vysocí politici v prohlášení.
Britští a italští představitelé rovněž vyjádřili znepokojení nad porušováním lidských práv ze strany čínského režimu vůči menšinám v oblastech Sin-ťiangu a Tibetu, jakož i nad pokračujícím omezováním svobod ze strany čínského režimu v Hongkongu.
Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí memorandum uvítalo a označilo jej za důkaz ochoty demokratických partnerů usilovat o mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.
„Tchajwanská vláda je potěšena, že státy na celém světě přijímají opatření, která pomohou zajistit mír a stabilitu v indo-pacifickém regionu,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo v prohlášení.
Spojené království a Itálie nemají s Tchaj-wanem žádné diplomatické vztahy, ale udržují se samosprávným ostrovem hospodářskou a obchodní spolupráci.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.