Jack Phillips

3. 5. 2023

Kandidát na amerického prezidenta za Demokratickou stranu Robert F. Kennedy mladší prohlásil, že otázky související s klimatem „zneužívají“ bohatí jednotlivci ve snaze zavést „totalitní kontrolu“ nad společností.

Kennedy o uplynulém víkendu řekl rozhlasové moderátorce Kim Iversenové, že „otázky klimatu a znečišťování [životního prostředí] jsou zneužívány … mega miliardáři“, jakými jsou např. spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. „Stejným způsobem, jakým byl zneužit covid, aby jej využili jako záminku k uvalení totalitní kontroly nad společností a pak nám předložili již navržená řešení.“

„A když se podíváte pozorněji, jak se ukazuje, lidé, kteří tato navržená řešení prosazují, jsou lidé, kteří vlastní … patenty na tato řešení,“ řekl Kennedy v pořadu. „Je to způsob, jakým dali klimatickému chaosu nálepku špatného, protože lidé nyní vidí, že je to jen další krize, která je využívána k vytěžování majetku chudých a k obohacování miliardářů.“

Kennedy, který je synem vrchního státního zástupce Roberta F. Kennedyho a synovcem prezidenta Johna F. Kennedyho, tvrdí, že tento postoj má již 40 let. „Můžete se podívat do mých projevů z 80. let minulého století a říkal jsem, že nejdůležitějším řešením otázek životního prostředí [není] kontrola shora, ale kapitalismus volného trhu.“

Kennedy ml. je dlouholetým ekologickým aktivistou a právníkem. V roce 2014 napsal v blogu na EcoWatch: „Domnívám se však, že korporace, které záměrně, cíleně, zlomyslně a systematicky sponzorují klimatické lži, by měly být potrestány trestem smrti.“

V rozhovoru s Iversenovou Kennedy také naznačil, že kromě Gatese využívá politiky související s klimatem k vytvoření totalitní společnosti také Světové ekonomické fórum.

„To, co máme v této zemi nyní, není kapitalismus volného trhu – je to kapitalismus firemních kamarádíčků. Je to … pohodlný druh socialismu pro bohaté a brutální, barbarský, nemilosrdný kapitalismus pro chudé,“ uvedl Kennedy dále v rozhovoru.

Při oznámení své kandidatury na prezidenta minulý měsíc Kennedy řekl, že chce spolupracovat s „americkými venkovany a dělníky, a zejména s lovci a rybáři“. Tito lidé, jak řekl, byli „odcizeni od hlavního proudu ekologické komunity“.

Sdělil také, že kandiduje, protože se domnívá, že demokraté sešli z cesty a stali se „stranou války“, korporátních zájmů a „cenzury“.

I když Joe Biden zůstává favoritem demokratické nominace na prezidenta, průzkum Fox News nedávno ukázal, že Kennedy má mezi demokratickými voliči podporu kolem 20 procent. Nedávno se také dostal na titulní stránky novin poté, co poskytl rozhovor televizi ABC News a obvinil ji z cenzury jeho komentářů o vakcínách.

„Měli bychom poznamenat, že během našeho rozhovoru Kennedy uvedl nepravdivá tvrzení o anticovidových vakcínách,“ uvedla minulý týden moderátorka živého vysílání ABC News Linsey Davisová. „Použili jsme náš redakční úsudek a části této výměny názorů jsme do našeho rozhovoru nezařadili.“

Kennedy však na sociálních sítích obvinil televizi z porušení federálních volebních zákonů tím, že jeho poznámky o vakcínách vystřihla. „Televize ABC ukázala, že pohrdá zákony, demokracií a svými diváky, když vystřihla většinu obsahu mého rozhovoru s moderátorkou Linsey Davisovou a ponechala pouze selektivně vybrané úryvky a hanlivé prohlášení,“ uvedl Kennedy.

„Rád dodám citace na podporu každého mého výroku, který jsem během této výměny názorů pronesl. Jsem si jistý, že cenzurní rozhodnutí ABC bylo šokem i pro Linsey. Místo novinařiny se veřejnost dočkala poplivání,“ dodal.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.