Společnost Microsoft oznámila konec nejoblíbenějšího operačního systému na světě Windows 10 a uvedla, že současná verze bude poslední.
Softwarový gigant uvedl, že současná verze systému Windows 10, 22H2, která byla vydána v říjnu 2022, je poslední funkční aktualizací. Aktualizace zabezpečení a podpora budou pro verze Windows 10 Home, Pro, Enterprise a Education poskytovány i nadále až do 14. října 2025.
„Důrazně doporučujeme přejít na systém Windows 11 již nyní, protože žádné další aktualizace funkcí systému Windows 10 již nebudou. Pokud musíte vy a/nebo vaše organizace prozatím zůstat na systému Windows 10, aktualizujte prosím na Windows 10, verzi 22H2, abyste mohli i nadále dostávat měsíční vydání bezpečnostních aktualizací až do 14. října 2025,“ napsala společnost minulý týden.
Řada uživatelů systému Windows však nebude moci své počítače aktualizovat, protože mnoho starších počítačů a notebooků není schopna spustit systém Windows 11 kvůli podpoře modulu TPM (Trusted Platform Module) verze 2.0, který byl představen před několika lety.
„Trusted Platform Modules (TPM) je čip, který je buď integrován do základní desky počítače, nebo je přidán samostatně do procesoru,“ uvedl David Weston, viceprezident společnosti Microsoft pro podnikovou sféru a bezpečnost operačních systémů v roce 2021. „Jeho účelem je chránit šifrovací klíče, uživatelské přihlašovací údaje a další citlivá data za hardwarovou bariérou, aby k nim malware a útočníci neměli přístup nebo s nimi nemohli manipulovat.“
Podle společnosti Statcounter má systém Windows 10 stále přibližně 70procentní podíl na trhu se systémem Windows, zatímco systém Windows 11 jen 20procentní. Znamená to, že rozhodnutí Microsoftu bude mít potenciálně dopad na stovky milionů uživatelů Windows po celém světě.
V sekci komentářů k oznámení společnosti Microsoft z minulého týdne vyjádřilo velké množství komentátorů nespokojenost s rozhodnutím společnosti Microsoft. Někteří kritizovali funkce systému Windows 11, zatímco jiní tvrdili, že se Microsoft ukončením podpory systému Windows 10 dopouští „nuceného zastarávání“.
„Blížící se ukončení aktualizace 2025 znamená, že počítače, které nesplňují systémové požadavky Windows 11, již nebudou moci dostávat oficiálně podporované bezpečnostní aktualizace systému Windows. Většina těchto systémů bude v té době stará nejméně sedm nebo osm let, což je sice staré, ale pro mnoho zařízení ještě ne nepoužitelné. Uživatelé budou muset buď riskovat s nepodporovanou instalací Windows 11, nebo s alternativním operačním systémem, jako je ChromeOS Flex nebo jiná verze Linuxu,“ vysvětluje server Ars Technica.
Microsoft mezitím zveřejnil samostatné upozornění, že všechny LTSC verze (licence určené pro podniky) s Windows 10 budou dostávat aktualizace i po datu ukončení 25. října 2025. „Stávající verze LTSC budou na základě svých specifických životních cyklů dostávat aktualizace i po tomto datu,“ uvedla firma.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.