Michal Cabejšek

17. 5. 2023

Český předseda vlády Petr Fiala navštívil v úterý Sasko, kde v Drážďanech jednal s ministerským předsedou Michaelem Kretschmerem. Představitelé obou stran podepsali memorandum o spolupráci při realizaci projektů strategického významu, v němž se zavázali na spolupráci ohledně posílení surovinové, energetické a palivové bezpečnosti a soběstačnosti či spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.

Premiéři si dle vládního webu od vzájemné spolupráce slibují vznik nových pracovních míst či zvýšení atraktivity obou regionů v oblasti bezemisních technologií, obnovitelných zdrojů, elektromobility a bateriových systémů. Premiér Fiala proto také v rámci cesty navštívil rovněž v Dubí na Teplicku společnost Geomet, která má na starosti projekt těžby lithia na Cínovci.

Věřím, že toto memorandum napomůže naší spolupráci na rozvoji ložiska lithia na Cínovci a do budoucna i vytvoření celého produkčního řetězce výroby baterií pro automobily,“ vysvětluje český premiér na Twitteru. „Česko i Německo jsou průmyslové státy s velkým podílem automobilového průmyslu. Ten u nás tvoří 10 procent HDP. Úspěšně se podílet na trendu elektromobility je pro nás klíčové, včetně výroby bateriových článků,“ doplnil český premiér na vládním webu.

„Česko-saská spolupráce je příležitostí pro Ústecký kraj. Je to šance, jak přilákat do regionu nové investory, zlepšit životní úroveň a vytvořit tisíce nových pracovních míst a z kdysi uhelného regionu udělat centrum moderní energetiky a obnovitelných zdrojů,“ doplňuje český premiér.

S panem premiérem jsme probrali také vědeckou spolupráci, migraci a přípravu vysokorychlostní železnice mezi Českem a Německem. Poděkoval jsem mu i za loňskou pomoc při požáru v Českém Švýcarsku, uvedl Fiala.

„Společně pracujeme na opatřeních, která zajistí bezpečnost našich občanů, především v boji proti nelegální migraci. Naši spolupráci na hranicích hodnotím jako vynikající a společná opatření za natolik účinná, že není nutné přistoupit k znovuzavedení kontrol na hranicích,“ doplňuje Fiala.

V oblasti medicíny se vzájemná spolupráce dle vládní tiskové zprávy zaměří na společný výzkum a vývoj nových PET radiofarmak pro diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění. Spolupracovat budou dvě špičkové instituce v oboru, saský Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf a český UJV Řež.

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.