30. 5. 2023

V Srbsku demonstrují desetitisíce lidí proti násilí a vládě. V Kosovu se stupňují protesty Srbů před radnicemi. Srbský prezident Vučič oznámil rezignaci na funkci předsedy vládnoucí Pokrokové strany SNS.

Situace v Srbsku a Kosovu je neklidná. V pondělí se etničtí Srbové na severu Kosova pokusili proniknout do budov místní samosprávy, jak informoval časopis Der Spiegel. Z tohoto důvodu se v městečku Zvečan shromáždili kosovští policisté a vojáci z mnohonárodních sil pro Kosovo pod vedením NATO, aby radnici chránili. Jaký je důvod?

Předčasných komunálních voleb, které se ve Zvečanu a dalších třech obcích konaly v dubnu, se tehdy zúčastnilo pouze 3,5 procenta voličů. Etničtí Srbové, kteří tvoří většinu obyvatel tohoto regionu, je podle časopisu Der Spiegel výrazně bojkotovali. Vyzvali k tomu mluvčí kosovských Srbů, kteří jsou pod kontrolou vlády v Srbsku.

Do starostovských úřadů a zastupitelstev tak byli zvoleni pouze zástupci albánského etnika nebo jiných menšin – ti se minulý týden za pomoci policie nastěhovali na radnice čtyř obcí.

Od té doby se etničtí Srbové opakovaně pokoušeli zabránit zvoleným představitelům ve vstupu do obecních budov. Podle Spiegelu bylo při střetech, při nichž policie použila i slzný plyn, zraněno více než deset Srbů a pět kosovských policistů. Bělehrad uvedl srbské jednotky na hranici s Kosovem do stavu zvýšené pohotovosti.

Srbský prezident Vučič představil možného nástupce

Srbský prezident Aleksandar Vučič svolal na pátek 26. května velkou demonstraci. V projevu ke svým příznivcům v Bělehradě dal jasně najevo: „Srbsko nezůstane nečinné, pokud budou Srbové v severním Kosovu napadeni.“

Následující den Vučič odstoupil z funkce předsedy vládnoucí strany SNS. Je zapotřebí „jiný přístup, který by spojil větší počet sil těch, kteří chtějí bojovat za vítězství vlasteneckého, úspěšného Srbska“, řekl Vučič na sobotním stranickém sjezdu Srbské pokrokové strany (SNS).

Navzdory rezignaci zůstává 53letý Vučič prezidentem balkánské země. Na mimořádném zasedání SNS v Kragujevaci Vučič prohlásil, že „SNS a její děti jsou jeho život“. Pokrokovou stranu proto neopustí, dokud bude žít. Během svého projevu navrhl za nového předsedu strany Miloše Vučeviče.

Srbové požadovali Vučičovu rezignaci

Mezitím v Srbsku v sobotu 27. května v Bělehradě opět demonstrovaly desítky tisíc lidí proti násilí a vládě.

Na shromáždění 27. května se občané Srbska sešli před parlamentem v centru hlavního města. Poté vytvořili lidský řetěz kolem nedalekého sídla státní televize RTS, jak uvedl reportér německé tiskové agentury. Vyzývali k odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče, který podle nich vládne autoritářským způsobem.

Jedna srbská novinářka zveřejnila video z demonstrace na svém účtu na Twitteru (příspěvek z 27. května):

Jednalo se o čtvrtý protest v řadě poté, co třináctiletý student začátkem května v bělehradské škole zastřelil devět spolužáků a člena ochranky. O den později střílel 21letý mladík na lidi ve vesnici nedaleko Bělehradu a osm z nich zabil. Oba masakry, které spolu přímo nesouvisely, hluboce otřásly srbskou společností.

Proti vládě a soukromým televizním stanicím

Sobotní shromáždění bylo pokojné. Bylo namířeno proti Vučičovi a jeho vládě a také proti soukromým televizním stanicím, které přehlížejí násilí a mafiánské zločiny a dělají propagandu těm, kteří jsou u moci. Sám Vučič se opakovaně vyjadřuje o politických oponentech s pohrdáním.

Státní televizní stanice RTS je také terčem opoziční kritiky, protože téměř nepouští ke slovu nevládní hlasy a slouží jako hlásná trouba Vučiče. K protestu vyzvaly liberální a levicové opoziční strany i občanská hnutí.

Média patřící jeho straně citují hlavu státu Vučiče: „Srbsko není ani ruskou provincií, ani americkou kolonií, ani evropskou kolonií. Není a nikdy nebude. Jsem hrdý na nezávislou politiku, kterou vedu.“

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.