Lorenz Duchamps

31. 5. 2023

Marianne Williamsonová, první demokratka, která oficiálně vyzvala prezidenta Joea Bidena v primárkách pro rok 2024, obvinila Demokratický národní výbor (DNC), že současnému osmdesátiletému prezidentovi „usnadňuje“ získání stranické nominace.

Během pondělního vystoupení v pořadu „The Next Revolution“ na stanici Fox News se Williamsonová ohradila proti nedávnému rozhodnutí DNC, který pro primárky neplánuje žádné debaty, přestože se o stranickou nominaci uchází více kandidátů.

„Stále se mi dostává povýšeneckého zacházení, a jak víme … DNC sdělil, že nebudou žádné debaty, a zjevně dělají, co mohou, aby prezidentovi usnadnili získání nominace. Ale já tam jsem a mám tam dalšího soupeře, který tam je také,“ řekla Williamsonová.

„Američané se probouzejí. Jediný způsob, jak ochránit naši demokracii, je praktikovat ji více,“ pokračovala. „Takže americký lid by v takové době – v zájmu naší demokracie – měl mít možnosti, měl by mít před sebou co největší škálu myšlenek, ať už jsou levicové nebo pravicové, ať už jsou v Republikánské nebo Demokratické straně. To je demokracie.“

„Nejde jen o to, že mám mít šanci sdělit své poselství. Myslím, že si americký lid zaslouží slyšet kohokoliv, kdo kandiduje, a co má na srdci,“ dodala.

Od ohlášení kandidatury sedmdesátiletá rodačka z Texasu několikrát obvinila DNC z „podkopávání“ nominačního procesu ve prospěch Bidena a tvrdila, že by mělo být na voličích, zda se budou debaty konat.

„DNC by neměl tento systém manipulovat,“ řekla Williamsonová v březnu v pořadu This Week televize ABC. „Už to ani nepředstírají. Ani se netají tím, že ovlivňují primárky. Dělají to zcela otevřeně.“

Na otázku, zda očekává příležitost k debatě s Bidenem, Williamsonová odpověděla, že prezident by s ní „určitě měl“ debatovat a nechat voliče rozhodnout, kdo si nominaci zaslouží.

Demokratický národní výbor sice veřejně neoznámil, že v nadcházejících volbách nebude pořádat žádné debaty pro primárky, ale deník The Washington Post 20. dubna uvedl, že národní Demokratická strana „podpoří Bidenovo znovuzvolení“ a „nemá v plánu zaštiťovat debaty pro primárky“.

Tento krok přiměl k reakci několik významných osobností, včetně Elona Muska. „Vy i ostatní kandidáti si tuto příležitost zasloužíte!“ prohlásil Musk v příspěvku na Twitteru.

„Zmanipulovaný“ systém

Williamsonová není jediným demokratem, který zprávy o plánech DNC odsoudil. K věci se vyjádřil i další demokratický kandidát Robert F. Kennedy mladší – syn bývalého senátora Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho.

„Debaty a diskuze s lidmi jsou součástí demokratického procesu,“ řekl Kennedy v dubnu pro The Epoch Times. „Žijeme v době, kdy je mnoho Američanů přesvědčeno, že naše demokracie je podlomená. A myslím, že obě politické strany se musí ohnout a udělat krok zpět, aby začaly obnovovat důvěru v demokracii a integritu voleb.“

„Američané si myslí, že celý systém je zmanipulovaný proti nim,“ dodal. „A pokud DNC v tomto směru půjde dál – se svým plánem nemít debaty – myslím, že to bude pro mnoho Američanů nešťastným potvrzením toho, že systém je skutečně zmanipulovaný.“

Biden, v současnosti nejstarší prezident v historii USA, oznámil svou kampaň za znovuzvolení v dubnu po měsících náznaků a komentářů, že se bude ucházet o druhé funkční období. V době jeho klesajících preferencí a obav voličů z jeho věku bude muset stávající prezident voliče přesvědčit…

Demokraté tvrdí, že Biden kandiduje, protože se cítí být jediným kandidátem, který má šanci proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, současnému favoritovi republikánské nominace.

Při oznámení své kandidatury rodák z Pensylvánie prohlásil, že jeho úkolem je bránit „svobodu“.

„Otázka, před kterou stojíme, zní, zda v příštích letech budeme mít více, nebo méně svobody. Více práv, nebo méně práv,“ řekl Biden ve videu, v němž oznámil svou kandidaturu na znovuzvolení. „Není čas na to, abychom byli spokojení… Proto se ucházím o znovuzvolení.“

Překlad původní zprávy naší sesterské NTD TV: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...