V tomto týdnu „naskočili“ do republikánských nominací na prezidenta pro volby 2024 další republikánští kandidáti – Mike Pence, Chris Christie a Doug Burgum. Celkem je jich na oficiálním seznamu již jedenáct.

Pro české čtenáře je pravděpodobně nejznámějším Mike Pence. Je to bývalý Trumpův viceprezident, který se s exprezidentem nerozešel v dobrém, když při schvalování sboru volitelů 6. ledna 2021 nezpochybnil volitele z některých států, o kterých Trump tvrdil, že v nich došlo v listopadových volbách 2020 k volebním podvodům. Protesty v ten den vedly k průniku do Kapitolu.

Pence oficiálně vstoupil do prezidentského klání 2024 ve středu 7. června a v tento den pořádal mítink s voliči v Iowě, kde se charakterizoval jako zásadový lídr, který má zkušenosti a charakter potřebné na to, aby národ „vykopal“ z domácích potíží a znovu jej postavil do role bojovníka za svobodu na světové scéně. Mimo jiné je pro podporu Ukrajiny. V předběžných volebních preferencích má dle průměrových statistik na RealClearPolitics 3,8% podporu voličů. Je tak čtvrtým nejsilnějším kandidátem, ale za Trumpem a DeSantisem daleko zaostává.

Preference republikánských kandidátů (i neoficiálních) na prezidenta 2024. (RealClearPolitics)

Stejně tak jako Pence oznámil oficiální kandidaturu ve středu i guvernér Severní Dakoty Doug Burgum. Burgum pochází z malé vesnice Arthur a vybudoval firmu Great Plain Software, kterou v roce 2001 prodal Microsoftu za 1,1 miliardy dolarů. Poté se vydal cestou realitního developerství a investic.

Kořeny Burguma z tradičně republikánského státu se odráží i v jeho politice. Jako prezident se chce soustředit na tři věci – ekonomiku, energetiku a národní bezpečnost. V předběžných průzkumech se zatím jeho jméno nenachází.

Dalším oficiálně zařazeným kandidátem je od úterý Chris Christie, bývalý guvernér New Jersey. Tento kandidát se ucházel o post prezidenta i v roce 2016. Christie neztrácel čas a po oznámení kandidatury nazval Trumpa „sebestředným“, „narcistou“ a „zahořklým rozhněvaným mužem“, který se chce mstít.

Do voleb jde Christie s heslem co na srdci, to na jazyku. V předvolebních preferencích má zatím jen jedno procento.

Očekávalo se, že kandidovat bude i Guvernér New Hampshire Chris Sununu. Ten však v pátek oznámil, že o prezidentský post se nakonec ucházet nebude.

Demokratická kandidátka zatím sestává jen z prezidenta Bidena, Roberta F. Kennedyho ml. a Marianne Williamsonové.