Juraj Skovajsa

8. 6. 2023

V tomto týdnu „naskočili“ do republikánských nominací na prezidenta pro volby 2024 další republikánští kandidáti – Mike Pence, Chris Christie a Doug Burgum. Celkem je jich na oficiálním seznamu již jedenáct.

Pro české čtenáře je pravděpodobně nejznámějším Mike Pence. Je to bývalý Trumpův viceprezident, který se s exprezidentem nerozešel v dobrém, když při schvalování sboru volitelů 6. ledna 2021 nezpochybnil volitele z některých států, o kterých Trump tvrdil, že v nich došlo v listopadových volbách 2020 k volebním podvodům. Protesty v ten den vedly k průniku do Kapitolu.

Pence oficiálně vstoupil do prezidentského klání 2024 ve středu 7. června a v tento den pořádal mítink s voliči v Iowě, kde se charakterizoval jako zásadový lídr, který má zkušenosti a charakter potřebné na to, aby národ „vykopal“ z domácích potíží a znovu jej postavil do role bojovníka za svobodu na světové scéně. Mimo jiné je pro podporu Ukrajiny. V předběžných volebních preferencích má dle průměrových statistik na RealClearPolitics 3,8% podporu voličů. Je tak čtvrtým nejsilnějším kandidátem, ale za Trumpem a DeSantisem daleko zaostává.

Preference republikánských kandidátů (i neoficiálních) na prezidenta 2024. (RealClearPolitics)

Stejně tak jako Pence oznámil oficiální kandidaturu ve středu i guvernér Severní Dakoty Doug Burgum. Burgum pochází z malé vesnice Arthur a vybudoval firmu Great Plain Software, kterou v roce 2001 prodal Microsoftu za 1,1 miliardy dolarů. Poté se vydal cestou realitního developerství a investic.

Kořeny Burguma z tradičně republikánského státu se odráží i v jeho politice. Jako prezident se chce soustředit na tři věci – ekonomiku, energetiku a národní bezpečnost. V předběžných průzkumech se zatím jeho jméno nenachází.

Dalším oficiálně zařazeným kandidátem je od úterý Chris Christie, bývalý guvernér New Jersey. Tento kandidát se ucházel o post prezidenta i v roce 2016. Christie neztrácel čas a po oznámení kandidatury nazval Trumpa „sebestředným“, „narcistou“ a „zahořklým rozhněvaným mužem“, který se chce mstít.

Do voleb jde Christie s heslem co na srdci, to na jazyku. V předvolebních preferencích má zatím jen jedno procento.

Očekávalo se, že kandidovat bude i Guvernér New Hampshire Chris Sununu. Ten však v pátek oznámil, že o prezidentský post se nakonec ucházet nebude.

Demokratická kandidátka zatím sestává jen z prezidenta Bidena, Roberta F. Kennedyho ml. a Marianne Williamsonové.

Související témata

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.