Podle interních dokumentů Twitteru pomáhala FBI ukrajinské tajné službě (Služba bezpečnosti Ukrajiny – SBU) při pokusu zablokovat řadu účtů na Twitteru, včetně novinářů a médií.

Ve středu zveřejnil novinář Aaron Maté nejnovější díl ze série odhalení „Twitter Files“ (Akta Twitter). Středobodem tohoto dílu byl e-mail z 27. března 2022, který zaslal zvláštní agent FBI Aleksandr Kobzanets Yoelu Rothovi, tehdejšímu vedoucímu oddělení důvěry a bezpečnosti společnosti Twitter.

„Děkuji vám za váš čas, který jste věnoval diskusi o pomoci Ukrajině,“ napsal v získaném e-mailu Kobzanets. „Přikládám seznam účtů, které jsem v průběhu několika týdnů obdržel od Služby bezpečnosti Ukrajiny. SBU má za to, že tyto účty šíří strach a dezinformace. K nahlédnutí a zvážení.“

Maté zveřejnil kopii jím získaného seznamu SBU (pdf), na který Kobzanets ve svém e-mailu odkazoval.

„Vzhledem k plnohodnotné válce Ruské federace proti Ukrajině používá agresorský stát hybridní metody války v podobě mohutné informační kampaně s využitím sociálních médií a sociálních sítí,“ uvádí se v horní části údajného dokumentu, který dle Matého sepsala SBU. „Zejména bylo identifikováno několik účtů na Twitteru, které jsou využívány k šíření dezinformací a falešných zpráv s cílem nepřesně podávat události na Ukrajině, ospravedlňovat válečné zločiny ruských orgánů na území ukrajinského státu v rozporu s mezinárodním právem.“

Tato zpráva SBU přišla po prvních týdnech ruské invaze na Ukrajinu, která započala 24. února 2022.

„Abychom zastavili ruskou agresi na informační frontě, žádáme vás, abyste přijali naléhavá opatření k zablokování těchto účtů na Twitteru a poskytli nám údaje o uživatelích uvedené při registraci. Jsme vděční za stávající úroveň součinnosti,“ uzavírá zveřejněný dokument.

O komunikaci Kobzantse s Twitterem věděli i další představitelé FBI, kteří jsou v kopii e-mailu z 27. března 2022. Jsou jimi Elvis Chan, kterého známe z předchozích dílů Twitter Files, např. v souvislosti s cenzurou obsahu o notebooku Huntera Bidena, a dále pak Mark Kellett, James Butler a Nicole Cannavo.

FBI odmítla žádost NTD News o komentář k této záležitosti.

Označené účty

Matého seznam SBU obsahoval celkem 163 unikátních profilů na Twitteru. Mnohé z uvedených účtů jsou v současné době pozastavené nebo se již na platformě ani neobjevují a při vyhledávání se zobrazuje zpráva „Tento účet neexistuje“.

Jeden z uvedených účtů, který zůstává aktivní, patří Semjonu Pegovovi, který provozuje kanál s názvem War Gonzo.

Na seznamu bylo i několik novinářů z Kanady a USA, včetně autora těchto nejnovějších Twitter Files Aarona Matého, který píše pro The Grayzone a Real Clear Investigations.

Mezi svými příspěvky na Twitteru v období od začátku invaze do 27. března Maté zpochybnil tvrzení o ruském útoku chemickými nebo biologickými zbraněmi na Ukrajině. Maté také označil svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014 za puč podporovaný Spojenými státy.

V některých tweetech se Maté zmiňoval o neonacistech v ukrajinských silách. Ukrajinský prapor Azov byl široce obviňován z toho, že nese neonacistické prvky. Tento týden deník The New York Times informoval, že oficiální ukrajinský vládní účet na Twitteru sdílel obrázek ukrajinského vojáka, který zakrátko smazal. Na uniformě tohoto vojáka byla nacistická ikonografie. Ruský prezident Vladimir Putin charakterizoval ruskou invazi na Ukrajinu jako „denacifikační“ operaci.

Ve svém tweetu z 10. března 2022 Maté uvedl, že Putin byl před invazí na Ukrajinu „zahnán do kouta“, a obvinil Spojené státy a NATO z prodlužování bojů v oblasti Donbasu. Maté ale také dodal: „Ospravedlňuje to rozbití ekonomiky Ukrajiny & [Putinovy] vlastní země? Ne. I když krizi nezačal, je zodpovědný za důsledky své reakce, zejména pro své vlastní lidi.“

Jedním z dalších na onom seznamu byl paradoxně účet Current Time TV, ruskojazyčného mediálního kanálu, který produkuje Rádio svobodná Evropa (RFE/RL) s Hlasem Ameriky (VOA). RFE/RL i VOA jsou financovány vládou USA prostřednictvím Americké agentury pro globální média (USAGM).

Není jasné, proč mohl být účet Current Time TV na seznamu. NTD News se obrátilo na Current Time TV, ale do doby zveřejnění této zprávy nedostalo odpověď.

Dle komunikace, kterou Maté zveřejnil, vrhl Yoel Roth určitou pochybnost na seznam, který od FBI dostal.

NTD News oslovila SBU s žádostí o komentář, ale ukrajinská vládní organizace do doby zveřejnění této zprávy neodpověděla.

Překlad a redakční úprava původní zprávy sesterské NTD News: Juraj Skovajsa