Americký prezident Joe Biden označil v úterý čínského vůdce Si Ťin-pchinga za „diktátora“ v poznámce o špionážním balonu. Komentář přichází poté, co ministr zahraničí Antony Blinken ukončil návštěvu Pekingu, jejímž cílem bylo stabilizovat americko-čínské vztahy.

Biden uvedl, že nedávný incident s čínským špionážním balonem, který byl sestřelen americkou armádou poté, co se vychýlil z kurzu nad Spojenými státy, byl pro Si Ťin-pchinga „velkou ostudou“.

„Důvodem, proč se Si Ťin-pching velmi rozčílil, pokud jde o to, když jsem sestřelil ten balon se dvěma bednami plnými špionážního vybavení, bylo to, že nevěděl, že tam je,“ řekl Biden na benefiční akci v Kalifornii.

„To je pro diktátory velká ostuda. Když nevědí, co se stalo. Nemělo to letět tam, kde to bylo. Odklonilo se to z kurzu,“ dodal.

Bidenovy komentáře přišly jen den poté, co 19. června proběhly v Pekingu rozhovory mezi Blinkenem a Si Ťin-pchingem, během nichž se obě strany shodly na potřebě stabilizovat napjaté vztahy mezi oběma mocnostmi.

Si se vyjádřil, že je spokojen s pokrokem, kterého bylo dosaženo během dvoudenních rozhovorů mezi nejvyššími americkými a čínskými diplomaty, ale Blinken uvedl, že čínský komunistický režim odmítl obnovit bilaterální komunikaci na vojenské úrovni.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.